Czas rozwiązać bolesny problem
Bóle mięśnie i stawów spotykają nie tylko sportowców. Mogą dopaść każdego m.in. z powodu urazu, nadmiernego wysiłku, złej pozycji w trakcie spania, czy ze względu na zwyrodnienie lub zapalenie stawów. Dolegliwości bólowe mogą wynikać również z nieodpowiedniej diety, a konkretnie z niedoboru pierwiastków (magnezu, potasu) lub z nadmiernego spożywania kofeiny. Jedno jest pewne - może się to przytrafić każdemu, bowiem w organizmie mamy aż ok. 500 różnych mięśni (u mężczyzn jest to ok. 40 proc. masy ciała, a u kobiet ok. 35 proc) oraz liczne stawy proste i złożone.
Bóle mięśni i stawów - jak sobie z nim radzić?
Nie należy bagatelizować dolegliwości bólowych bez względu na stopień ich natężenia. Przede wszystkim utrudniają one codzienne funkcjonowanie. Czasami z powodu bólu mięśni lub stawów nie jesteśmy w stanie prowadzić samochodu, czy wykonywać pracy, a kolejna noc z bólem kończy się chronicznym niewyspaniem. Wówczas warto sięgnąć po leki na bóle mięśniowo-stawowe w formie m.in. żeli, plastrów lub tabletek. Pomagają one w rozluźnieniu i rozgrzaniu mięśni i bolących stawów, co przynosi szybką ulgę. Mają także działanie regeneracyjne w przypadku np. naderwanych mięśni, czy przeciążenia torebek stawowych. Stosowanie miejscowych lub doustnych leków na ból mięśni i stawów może być skutecznym sposobem na rozwiązanie problemu, ale należy pamiętać o tym, że przy nasilających się dolegliwości oraz objawów towarzyszących trzeba zgłosić się do lekarza, który wskaże dalszą drogę leczenia.
Najczęstsze przyczyny bólów mięśniowo-stawowych
Pojawienie się bólu niestety nie oznacza, że od razu jesteśmy w stanie zlokalizować jego źródło. Konieczna więc obserwacja, przy jakich ruchach ból się nasila oraz czy towarzyszą mu dodatkowe objawy. Chodzi m.in. o obrzęk lub zaczerwienienie, ocieplenie skóry w bolącym miejscu, pojawienie się krwiaków oraz zmianę w wyglądzie stawu (np. kostki).
Najczęściej okazuje się, że ból mięśni i stawów jest chwilowy, co nie oznacza, że należy go bagatelizować. Z reguły pojawia się on po wysiłku w partiach mięśni i stawów, które zostały przeciążone w wyniku intensywnych ćwiczeń. Kiedy organizm nie jest przyzwyczajony do regularnego ruchu lub nawet osoba aktywnie fizyczna “przesadzi” z wysiłkiem, dochodzi do mikrouszkodzeń mięśni, co popularnie nazywane jest zakwasami. Inną przyczyną bólu może być zła pozycja przy spaniu (ból w okolicach szyi, kręgosłupa) oraz nieprawidłowa postawa podczas pracy siedzącej.
Ból mięśni i stawów pojawia się również podczas przeziębienia lub grypy. Wiele osób, których dopada kaszel, katar lub gorączka, skarży się przecież na tego typu dolegliwości. Pojawiają się one ok. 2-3 dni od momentu rozpoczęcia choroby i trwają przez 3-4 kolejne dni. Wirusowy ból mięśni towarzyszy objawom zwiastującym różyczkę, ospę wietrzną oraz wirusowe zapalenie wątroby. Chory skarży się wówczas na ból całego ciała (całego układ mięśniowego) nawet podczas spoczynku.
Nie lekceważmy żadnych objawów
Bakterie to kolejny wróg dla mięśni - wystarczy kontakt skóry oraz tkanki podskórnej z brudnym przedmiotem, a może dojść do zakażenia powięzi mięśnia. Możliwe objawy towarzyszące to podwyższona temperatura w okolicy urazu, zaczerwienienie i obrzmienie skóry. Innym rodzajem uszkodzenia jest uraz mechaniczny (np. upadek), kiedy to uruchamia się miejscowa reakcja zapalna. W obydwu przypadkach objawy są takie same.
Bolesny przebieg mają też choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza, zapalenie stawów), pasożytnicze (włośnica, krętkowica), a także borelioza lub niedoczynność i nadczynność tarczycy. Nie bez znaczenia jest tryb życia - chroniczne zmęczenie i stres powodują, że ciało funkcjonuje w długotrwałym napięciu, co prowadzi m.in. do bólu mięśni.
Skuteczne preparaty do walki z bólami mięśni i stawów
Dolegliwości te najczęściej dotyczą m.in. okolic odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. Natomiast jeżeli chodzi o stawy, to ból doskwiera z reguły w obszarze stawu kolanowego, łokciowego, biodrowego, barkowego i skokowego. Bez względu na przyczynę, liczy się skuteczność działania. Pamiętajmy o tym, że tego typu ból przychodzi niespodziewanie, dlatego warto mieć antidotum zawsze pod ręką - czy to w domowej apteczce, czy podczas wakacyjnego wyjazdu. W przypadku nagłego bólu sprawdzają się m.in. maści rozgrzewające (np. końskie), których można użyć także do prewencyjnego uelastycznienia mięśni i stawów przed wysiłkiem. Ulgę przynoszą też wszelkiego rodzaju żele przeciwbólowe oraz aerozole stosowane bezpośrednio na bolące miejsce.
Miejscowo można również zastosować plastry lecznicze np. z kapsaicyną, które pomagają w rozluźnieniu mięśni. Oprócz tego w naszej aptece Cefarm24 dostępnych jest szereg kapsułek i tabletek, zawierających m.in. ibuprofen, meloksykam, paracetamol lub kwas acetylosalicylowy, działających łagodząco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo.