Funkcja serca w naszym organizmie
Nie bez powodu serce jest centralnym narządem mięśniowym w organizmie człowieka. Pełni szereg niezwykle ważnych funkcji, przede wszystkim odpowiada za pompowanie krwi przez naczynia krwionośne. Pozwala to na dostarczanie organizmowi tlenu i wszystkich ważnych składników odżywczych. U mężczyzn serce waży 300-350 gramów, u kobiet nieco mniej, bo 230-280 gramów. Bez prawidłowo funkcjonującego organu nie ma mowy o usuwaniu szkodliwych elementów metabolizmu. Z tego powodu każdy z nas powinien dbać o swoje serce, w przeciwnym razie jego choroby czy nieprawidłowe działanie może mieć fatalne skutki dla zdrowia i życia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości związanych z klatką piersiową (ból, duszności) najlepiej skonsultować się ze specjalistą-kardiologiem. Statystyki pokazują bowiem, że choroby układu krążenia odpowiadają za około 30 proc. zgonów w Polsce.
Suplementy na serce w aptece Cefarm24
Nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu... serce starzeje się razem z nami, a niewłaściwa dieta i brak ruchu narażają ten organ na dodatkowe kłopoty. O ten niezwykły narząd, nieustannie pracujący mięsień, jeden z najważniejszych organów ciała należy dbać, zanim dopadnie nas choroba. W ciągu jednej minuty serca przetacza ponad 5 litrów krwi, a w trakcie całego życia człowieka wykonuje około 2,5 miliarda uderzeń. Preparaty na serce, których składniki zostały dobrane z myślą o wsparciu jego prawidłowego funkcjonowania, są dostępne w aptece Cefarm24 bez recepty. Wśród nich znajdują się m.in. tabletki na serce, jak również soki, olejki, herbaty ziołowe i wiele innych.
Jak zadbać o serce?
Uważa się, że konstrukcja serca daje mu możliwość pracy nawet do 150 lat, ale jego faktyczna kondycja zależy od wielu czynników. Poza uwarunkowaniami genetycznymi i chorobami wrodzonymi możemy we własnym zakresie wybrać taki styl życia, który będzie wspierał nieustanną pracę tego narządu. Podstawą jest zdrowa i zbilansowana dieta. Czego nie może w niej zabraknąć? Przede wszystkim warzyw, najlepiej w formie surowej, ponieważ wówczas zawierają one większą ilość składników odżywczych (głównie witamin). Ponadto dieta z myślą o sercu powinna zawierać zdrowe tłuszcze, najlepiej w formie nienasyconych kwasów tłuszczowych, do których należy m.in. omega-3. Unikać za to powinniśmy potraw smażonych, pełnych tłuszczów typu trans (które najczęściej znajdują się w wysokoprzetworzonym pożywieniu), czy potraw dodatkowo dosładzanych. Uzupełnieniem jadłospisu mogą być suplementy na serce, które nie mogą zastąpić zbilansowanych posiłków. Jeśli nie mamy przeciwwskazań, to w diecie powinny pojawić się kasze i pieczywo pełnoziarniste.
Styl życia a kondycja serca
Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla serca jest palenie papierosów. Dlaczego? Zawarta w papierosach nikotyna powoduje m.in. wyższe ciśnienie krwi, a także zwiększa stężenie katecholamin, przez co dochodzi do wzrostu stężenia glukozy. Z tego powodu rzucenia palenia jest kluczowe dla kondycji serca. Podobnie jest w przypadku alkoholu, który wpływa na szybszą akcję serca i osłabienie mięśnia sercowego.
W naszym życiu nie powinno jednak zabraknąć codziennego ruchu oraz regularnego snu o odpowiedniej długości. Bez zachowania tych zasad żadne leki na serce nie pomogą. Bez względu na to, jak dbamy o zdrowie, po 40. roku warto przeprowadzać regularne badania kontrolne układu krążenia.
Suplementy i tabletki na serce
W aptece internetowej Cefarm24 znajdziesz suplementy na serce dostępne bez recepty. Ich zadaniem jest wspieranie serca i układu krwionośnego. Jakie główne substancje aktywne spotkamy w preparatach na serce?
1. Lecytynę, która należy do fosfolipidów i jest jednym z podstawowych elementów składowych błon komórkowych wszystkich organizmów żywych. Korzystnie wpływa na wiele aspektów funkcjonowania organizmu.
2. Kwas acetylosalicylowy, który hamuje agregację płytek krwi, co jest wskazane u osób z chorobą niedokrwienną serca lub z dużym ryzykiem zawału serca.
3. Czosnek wspierający obniżanie cholesterolu.
4. Błonnik, który ma podobne działanie do czosnku - pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu.
5. Ekstrakt z moringi olejodajnej, przyczyniający się do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia oraz utrzymania właściwego poziomu cholesterolu.
6. Witaminy z grupy B oraz magnez, które wpływają na inne funkcje organizmu, m.in. układ nerwowy, odpornościowy czy mięśnie. Ponadto witaminy z grupy B wspierają obniżanie poziomu homocysteiny, który jest czynnikiem ryzyka zawału serca.
7. Tabletki na serce mogą również zawierać głóg - wspomaga on krążenie i pracę serca. Pomaga również zmniejszyć uczucie napięcia, zmęczenia i irytacji.
Preparaty na serce
Poza tabletkami na serce w aptece znajdują się inne preparaty, które mogą wspomóc pracę najważniejszego z narządów w naszym ciele. Wśród nich warto wymienić soki oraz herbaty ziołowe, a także preparaty do picia, a także krople nasercowe. Bez względu na wybrany środek, warto jego zażywanie wcześniej skonsultować z kardiologiem, który pomoże w dobraniu odpowiedniej dawki i czasu zażywania. Żaden suplement na serce nie może być zamiennikiem pełnowartościowej diety, a jedynie jej uzupełnieniem.