Preparaty przeciwzakrzepowe – dla kogo?
Leki przeciwzakrzepowe bez recepty wskazane są przede wszystkim profilaktycznie w zapobieganiu zawałowi serca oraz w przebiegu leczenia schorzeń objawiających się nadmierną krzepliwością krwi. Rekomenduje się je szczególnie osobom w podeszłym wieku, mającym skłonność do otyłości oraz tym z problemami hematologicznymi. W przypadku nadmiernej krzepliwości płytki krwi przyklejają się do ścian żył i do siebie nawzajem tworząc zakrzep. W takiej sytuacji zwęża się światło naczyń krwionośnych, co utrudnia lub uniemożliwia swobodny przepływ krwi obwodowej do serca.
Ryzyka wystąpienia zakrzepicy nie należy lekceważyć – konieczna jest konsultacja lekarska i działania zmniejszające prawdopodobieństwo wystąpienia problemu wzmożonej agregacji płytek i pojawiania się groźnych zakrzepów. Konsekwencjami nieleczonej zakrzepicy może być zator żylny serca lub płuca, co może doprowadzić do nagłej śmierci pacjenta.
Jakie leki przeciwzakrzepowe bez recepty stosować?
W tej kategorii można znaleźć różnego rodzaju leki przeciwzakrzepowe i wzmacniające serce, które mogą być pomocne w przypadku osób z grupy ryzyka zakrzepicy. Są to preparaty o różnych składnikach czynnych i mechanizmach działania, które są stosowane zapobiegawczo, zmniejszając ryzyko zatorów i zakrzepicy, czy też udaru bądź zawału serca.
Dostępne w tej kategorii leki przeciwzakrzepowe bez recepty bazują głównie na niewielkich dawkach kwasu acetylosalicylowego, który wielu osobom znany jest też pod nazwą aspiryny. Kwas acetylosalicylowy w niewielkich dawkach hamuje agregację płytek krwi, a tym samym zabezpiecza przed pojawianiem się zatorów w naczyniach krwionośnych. Najczęściej lek na rozrzedzenie krwi bez recepty z kwasem acetylosalicylowym stosuje się w dawce 75 mg, 100 mg lub 150 mg, zależnie od zaleceń lekarza.
Należy pamiętać, że leki na zakrzepicę żył bez recepty mogą w wielu przypadkach być wystarczające, by zapobiegać zatorom, jednak są sytuacje, gdy konieczne będzie leczenie specjalistyczne. Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów zakrzepicy, w tym przy bólach i obrzękach kończyn, tkliwości dotykowej, wzmożonej ciepłocie kończyny i jej zaczerwienieniu. W takich przypadkach leki na zakrzepicę bez recepty mogą okazać się niewystarczające i lekarz może przepisać inne preparaty – np. zastrzyki w brzuch z heparyną.
Wskazania do stosowania leków przeciwzakrzepowych bez recepty
Jak zaznaczono wcześniej, istnieje wiele wskazań do stosowania preparatów przeciwzakrzepowych. Decyzję o rozpoczęciu ewentualnej terapii należy jednak zawsze skonsultować z lekarzem, ponieważ każdy lek przeciwzakrzepowy bez recepty ma też przeciwwskazania i może mieć poważne skutki uboczne. Leki rozrzedzające krew bez recepty mogą być pomocne:
● w profilaktyce chorób układu krążenia związanych z zakrzepami i zatorami naczyń krwionośnych;
● w profilaktyce zawału serca oraz choroby niedokrwiennej serca;
● przy niestabilnej chorobie wieńcowej;
● po zabiegach chirurgicznych bądź interwencyjnych dotyczących naczyń krwionośnych;
● w profilaktyce udaru mózgu i zatoru płuc;
● po przebytym zawale lub udarze mózgu.
Lekarz może zdecydować o konieczności stosowania leków przeciwzakrzepowych również u innych osób mających wysokie ryzyko zakrzepicy i jej konsekwencji. Czynniki ryzyka zakrzepicy to wiek powyżej 45 lat i otyłość, a także długotrwałe unieruchomienie kończyn dolnych. Ryzyko zakrzepicy zwiększają też niektóre leki, terapia hormonalna, palenie papierosów, miażdżyca, odwodnienie i choroby autoimmunologiczne.
Preparaty przeciwzakrzepowe – tabletki, żele, suplementy ziołowe
Najczęściej polecane preparaty przeciwzakrzepowe dostępne bez recepty to leki w postaci tabletek z kwasem acetylosalicylowym oraz żele z heparyną działające wspomagająco w zakrzepicy żylnej, jak i suplementy diety z wyciągami roślinnymi. Wspomagają one proces rozrzedzania krwi, dzięki czemu minimalizują ryzyko powstania niebezpiecznych zakrzepów. Warto jednak pamiętać, aby udać się do lekarza w celu uzyskania pełnej i rzetelnej diagnozy. W wielu przypadkach konieczne jest podanie leków przeciwzakrzepowych wydawanych wyłącznie z zalecenia lekarza.
Działanie środków przeciwzakrzepowych
Przyjmowanie leków o działaniu przeciwzakrzepowym chroni przed chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą, zawałem serca, zatorowością i zakrzepicą żylną. Do najczęściej rekomendowanych leków należą: Acard i Polocard. Zawierają one kwas acetylosalicylowy, zwany popularnie aspiryną. Kwas acetylosalicylowy hamuje zlepianie się płytek krwi, uniemożliwiając tworzenie się niebezpiecznych dla zdrowia i życia zakrzepów. W naszej aptece internetowej cefarm24.pl oferujemy szeroki wybór najlepszych jakościowo preparatów przeciwzakrzepowych i leków na rozrzedzanie krwi takich jak: Acesan, Anacard Medica protect, Pluscard oraz Aspirin cardio.
Jak bezpiecznie stosować lek przeciwzakrzepowy bez recepty?
Nie każdy powinien stosować leki na rozrzedzenie krwi, dlatego zawsze decyzja o ewentualnym wdrożeniu terapii powinna być skonsultowana ze specjalistą. Preparatów, które oparte są na kwasie acetylosalicylowym, nie powinny stosować osoby nadwrażliwe na ten składnik lub jego pochodne. Przeciwwskazanie stanowi również nadwrażliwość na inne NLPZ, poza tym nie jest wskazane podawanie kwasu acetylosalicylowego dzieciom poniżej 15. roku życia z infekcjami wirusowymi. Przeciwwskazanie stanowi również ciąża i choroba wrzodowa, a oprócz tego takie stany jak hemofilia czy trombocytopenia. Leki z tej kategorii mogą być ponadto nieodpowiednie dla osób ze skazą krwotoczną, czy też polipami nosa. Jednocześnie należy pamiętać, że leki przeciwzakrzepowe mogą wchodzić w interakcje z niektórymi preparatami stosowanymi przez pacjentów (w tym tymi na receptę i tymi bez recepty), dlatego pacjent przyjmujący już jakiekolwiek leki powinien stosowanie leków na rozrzedzenie krwi skonsultować z lekarzem. Listę możliwych interakcji można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania danego leku przeciwzakrzepowego.
Warto pamiętać, że tabletki na rozrzedzenie krwi bez recepty mogą również działać na organizm w sposób niepożądany. Z listą możliwych działań niepożądanych oraz częstotliwością ich występowania należy się zapoznać, jeszcze zanim sięgniemy po leki na rozrzedzenie krwi – skutki uboczne oczywiście nie muszą wystąpić u każdego, kto będzie dany preparat przyjmować, jednak trzeba się liczyć z możliwością ich pojawienia się. Leki te mogą działać na organizm w różny sposób. Mogą np. wydłużać czas krwawienia, wpływać na czynność nerek, czy też powodować krwawienia z przewodu pokarmowego, a także mieć wiele innych skutków ubocznych. Ważne, by po leki z tej kategorii sięgać wyłącznie przy faktycznie istniejących wskazaniach i korzystać z nich zgodnie z zaleceniami lekarza i w dawkach nie większych niż wskazane.
Nie tylko leki przeciwzakrzepowe – preparaty wzmacniające serce z apteki
W aptece internetowej Cefarm24 można znaleźć nie tylko najwyższej jakości leki przeciwzakrzepowe z różnymi dawkami substancji czynnej (75 mg, 100 mg, 150 mg i 300 mg kwasu acetylosalicylowego), lecz także wysokiej jakości preparaty wspomagające zdrowie i pracę serca. Jeśli nie masz wskazań, by stosować lek na rozrzedzenie krwi, ale chcesz zadbać o swoje serce i układ krążenia, w tej kategorii znajdziesz odpowiednie produkty. Dostępne w tej kategorii preparaty to np. suplementy diety na bazie składników pochodzenia naturalnego. Dobrym przykładem jest naturalna kwercetyna z ekstraktu z perełkowca japońskiego. Składnik ten wyróżnia się właściwościami antyoksydacyjnymi i przeciwzapalnymi, a przy tym ma działanie przeciwzakrzepowe oraz działa uszczelniająco na naczynia krwionośne, redukując ich kruchość oraz pomagając przeciwdziałać pajączkom oraz wspierając walkę z żylakami.
Jeśli nie potrzebujesz sięgać po tabletki na rozrzedzenie krwi z kwasem acetylosalicylowym, ale chcesz zadbać o pracę układu sercowo-naczyniowego, w tym żył i serca, możesz postawić również na suplement diety z ekstraktem Gotu kola, czyli wąkroty azjatyckiej, która dodatkowo wspomaga funkcje poznawcze. Dla prawidłowego krzepnięcia krwi jest ważny również odpowiedni poziom witaminy K2 (jej niedobór objawia się zaburzeniami krzepliwości i związanymi z tym krwawieniami oraz wydłużonym czasem krzepnięcia krwi) – suplementy diety z witaminą K2MK7 również znajdują się w naszej aptece internetowej. Jednak pamiętajmy, że wspomagają prawidłową krzepliwość krwi, a nie wpływają na jej rozrzedzenie.
Kiedy sięgnąć po leki przeciwzakrzepowe na receptę?
Stosowanie leków przeciwzakrzepowych w niektórych przypadkach jest niezbędne, by zapobiegać zawałowi serca czy udarowi mózgu. Dostępne bez recepty leki przeciwzakrzepowe nie w każdym przypadku mogą okazać się wystarczająco skuteczne. Jeśli planujesz stosowanie tego typu preparatów, skonsultuj wskazania i przeciwwskazania ze swoim lekarzem. W przypadku wskazań lekarz może zalecić pacjentowi, by ten stosował lek na rozrzedzenie krwi dostępny na receptę – przykładem są zastrzyki w brzuch z heparyny. Popularnie stosowane leki przeciwzakrzepowe to również antagoniści witaminy K, czyli warfaryna i acenokumarol, które wpływają na metabolizm witaminy K. Dawkowanie wspomnianych leków lekarz ustala indywidualnie z pacjentem.