Objawy żylaków kończyn dolnych
Początkowe objawy żylaków są stosunkowo łagodne i mogą wystąpić w postaci:
- widocznie poszerzonych żył powierzchniowych,
- obrzęków nóg i stóp;
- tępego lub piekącego bólu,
- uczucia ciężkości nóg,
- świądu,
- opuchlizny nóg,
- mrowienia,
- skurczu łydek,
- zespołu niespokojnych nóg,
- wrażenia za ciasnych butów lub wilgotnych stóp,
- problemów ze staniem w jednej pozycji.
U niektórych osób borykających się z zaawansowaną postacią schorzenia mogą pojawić się owrzodzenia, przebarwienia, stwardnienia tłuszczowe i egzema.
Metody leczenia żylaków
Istnieje duża ilość terapii żylaków kończyn dolnych, a wynika to z faktu, że jest to problem globalny.
Skleroterapia – leczenie pajączków naczyniowych. Metoda ta polega na wstrzyknięciu środka obliterującego do wnętrza żylaka. Jest to zabieg małoinwazyjny, który może leczyć zarówno małe jak i znaczne zmiany.
Flebektomia chirurgiczna – operacyjne leczenie żylaków. Najstarsza metoda, polegająca na usunięciu żylaków na bloku operacyjnym. Charakteryzuje się długotrwałymi efektami leczenia.
Miniflebektomia - szydełkowanie żył. Niewydolne gałęzie żylne usuwa się za pomocą mikronacięć w miejscowym znieczuleniu. Zabieg można przeprowadzać w warunkach ambulatoryjnych.
Leczenie ablacyjne – laserowe usuwanie żylaków. Metody termoablacji są to sposoby leczenia, polegające na uszkodzeniu żylaków za pomocą wysokiej temperatury. Podniesienie temperatury sprawia, że chore naczynia obkurczają się i włóknieją, dzięki czemu żylaki znikają.
VenaBLOCK – obliteracja żylaków kończyn dolnych za pomocą kleju. Ta metoda polecana jest dla osób otyłych, mających problemy kardiologiczne. Zabieg wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, krótko trwa i jest bezbolesny.
Jak zapobiegać powstawaniu żylaków?
Aby być aktywnym, nie trzeba spędzać długich, wyczerpujących godzin na siłowni. Wystarczą spacery, jazda na rowerze, basen lub taniec, by nasza kondycja, wydolność i samopoczucie były znacznie lepsze. Jeśli mamy pracę siedzącą nie zakładajmy nogi na nogę. Należy chociaż raz na godzinę wstać od biurka i rozprostować nogi, przejść się. Jeśli praca wymaga długiego stania, trzeba pilnować, aby nie stać za długo w jednej pozycji. Dobrym rozwiązaniem jest rozciąganie w przerwach od pracy. W profilaktyce niezwykle istotna jest także zdrowa dieta. Niezdrowe posiłki mogą wpływać na podwyższanie cholesterolu, zapychającego żyły. Warto jeść jak najwięcej warzyw, kasz i tłustych ryb, które dostarczają zdrowych kwasów Omega-3 i Omega-6. Utrzymanie prawidłowej wagi, unikanie wysokich szpilek, ograniczenie spożycia alkoholu, rzucenie palenia czy unikanie sauny może zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, warto sięgnąć po suplementy na żylaki.
Preparaty wspomagające leczenie żylaków
W ofercie aptek można dostać produkty dostępne bez recepty w formie kapsułek, maści, kremów, zarówno jako leki, jak i w formie suplementów.
Maść na żylaki likwiduje objawy zmęczonych i obolałych nóg, łagodzi obrzęk, uczucie pieczenia w stopach i poprawia ukrwienie skóry. Stosowana profilaktycznie zapobiega obrzękom stóp w okolicy kostek i działa przeciw powstawaniu żylaków. Mają również działanie odświeżające i kojące.
Leki na żylaki zwykle zawierają w swoim składzie składniki takie jak wyciąg z nasion kasztanowca lub ekstrakt z ruszczyka kolczastego. Poprawiają one krążenie limfatyczno-włośniczkowe, ułatwiają opróżnianie żylaków, niwelują ból nóg, nocne kurcze, uczucie ciężkości, drżenie oraz zmiany skórne powstające na skutek zastojów krwi.
Suplementy na opuchnięte nogi również bazują na ekstrakcie z ruszczyka kolczastego, można znaleźć również preparaty z wyciągiem z kory francuskiej sosny, która doskonale sprawdza się przy dolegliwościach związanych z żylakami, gdyż wspiera prawidłowe funkcjonowanie żył oraz chroni ściany naczyń krwionośnych.