Co szkodzi wątrobie? Objawy choroby
Alkohol, wirusy, niektóre leki, toksyny w pożywieniu, ciężkostrawne posiłki, otyłość, cukrzyca… To tylko kilka czynników szkodzących wątrobie. Uszkodzenie komórek wątroby może doprowadzić do zaburzeń całego organizmu. Do powszechnych przykrych dolegliwości związanych z dysfunkcją wątroby, ale również pierwszych symptomów nieprawidłowej pracy wątroby należą: senność, niestrawność, zaburzenia koncentracji, wzdęcia, nudności, apatia, świąd, zażółcenie skóry czy bóle prawego podżebrza.
Ten ostatni objaw należy do najbardziej charakterystycznych i najczęściej wskazuje na problemy z wątrobą. Ból brzucha z prawej strony pod żebrami może wynikać z ucisku powiększonej wątroby na okoliczne narządy lub powstawać wskutek podrażnienia błony surowiczej przez wątrobę. W uśmierzeniu tych dolegliwości pomogą leki przeciwbólowe na ból wątroby. Należy też jak najszybciej udać się do lekarza i rozpocząć leczenie.
Na co pomagają leki na wątrobę bez recepty?
Najczęstsze choroby wątroby to:
● Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) – ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirusy hepatotropowe, które uszkadzają wątrobę. Wyróżniamy kilka typów WZW (A, B, C, D, E i G), a każdy z nich charakteryzuje się innymi objawami. Leczenie polega przede wszystkim na odpoczynku, który wspiera przepływ krwi i regenerację wątroby. Niezbędne jest również odstawienie alkoholu, wprowadzenie lekkostrawnej diety i rozpoczęcie przepisanego przez lekarza leczenia przeciwwirusowego.
● Polekowe uszkodzenia wątroby – wątroba odpowiada za metabolizm większości leków, dlatego zatrucie produktami leczniczymi może skutkować jej niewydolnością (np. zatrucie paracetamolem). Leczenie polega na natychmiastowym zaprzestaniu przyjmowania środków, które wywołały chorobę, i wprowadzeniu leku na regenerację wątroby.
● Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) – do czynników ryzyka zaliczamy otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2, zespół metaboliczny i podeszły wiek. Na stłuszczenie wątroby można przyjmować leki bez recepty, najlepiej te zawierające sylimarynę.
● Marskość wątroby – najczęstsza choroba przewlekła wątroby, która prowadzi do niewydolności organu poprzez stopniowe włóknienie miąższu. Uszkodzenie wątroby jest nieodwracalne, jednak można spowolnić proces włóknienia, wprowadzając skuteczne leki na marskość wątroby.
● Alkoholowe uszkodzenie wątroby – wątroba metabolizuje nie tylko leki, lecz również alkohol. Jego nadmierne spożywanie prowadzi do stłuszczenia organu, zapalenia wątroby i marskości. Leczenie polega na odstawieniu używki i wprowadzeniu leku na regenerację wątroby.
Kto powinien rozważyć oczyszczanie wątroby i wsparcie jej regeneracji?
Często pacjenci przez długi czas nie zdają sobie sprawy z tego, że ich wątroba nie jest w najlepszej kondycji. Wiele chorób wątroby może się miesiącami lub latami rozwijać bezobjawowo bądź daje objawy niespecyficzne, a ich charakterystyczne symptomy są widoczne dopiero w momencie, gdy pacjent jest już w zaawansowanym stadium choroby.
Skąd możemy wiedzieć, że potrzebne jest nam oczyszczanie wątroby i wsparcie jej regeneracji? Niepokojącym objawem powinien być wspomniany już wcześniej ból brzucha – sama wątroba co prawda nie boli, jednak pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe związane z jej powiększeniem i uciskiem na inne organy. Do objawów alarmujących należy zaliczyć także uczucie pełności i zmianę koloru moczu na ciemny. Gdy potrzebna jest szybka regeneracja wątroby, pacjenci często zauważają u siebie też nieuzasadniony spadek samopoczucia, w tym silne chroniczne zmęczenie. Niepokojące są też obrzęki obejmujące różne partie ciała, w tym kostki, nogi, twarz czy dłonie. Chorej wątrobie towarzyszą też często objawy skórne, w tym świąd skóry, przebarwienia i zaburzenia barwnikowe. Jeśli obserwujesz u siebie wspomniane objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i wykonaj zalecone przez niego badania.
Leki na stłuszczenie wątroby
O stłuszczeniu wątroby mowa, gdy w hepatocytach odkładają się cząsteczki tłuszczu. Ten stan może prowadzić do przewlekłego zapalenia wątroby oraz jej stopniowego włóknienia, a w konsekwencji do jej marskości. Można wyróżnić alkoholowe stłuszczenie wątroby (związane z regularnym spożywaniem alkoholu) i niealkoholowe stłuszczenie wątroby (wynikające głównie z niezdrowej diety). Nie w każdym przypadku stosuje się specjalistyczne leki na stłuszczenie wątroby – dobrą informacją jest to, że w wielu przypadkach już zmiana diety na ubogą w tłuszcz oraz zmiana trybu życia na zdrowszy mogą pomóc pacjentom w niezaawansowanym stadium. Jeśli jednak stan pacjenta jest poważny, lekarz może dodatkowo zalecić mu odpowiednie tabletki na wątrobę. Dla alkoholików walka ze stłuszczeniem oznacza również konieczność całkowitej rezygnacji z picia alkoholu.
Co zawierają leki na wątrobę?
Skład leków na wątrobę jest zróżnicowany, lecz najczęściej opiera się na wyciągach z roślin o udowodnionym działaniu regeneracyjnym. Jedną z najpopularniejszych substancji jest sylimaryna, pozyskiwana z łupin nasiennych ostropestu plamistego. Sylimaryna wykazuje właściwości odtruwające, przeciwzapalne, żółciotwórcze, żółciopędne i antyoksydacyjne.
Inną substancją wykorzystywaną w leczeniu wątroby jest cynaryna, którą pozyskuje się z karczocha. Substancja pobudza wydzielanie żółci i produkcję kwasów żółciowych, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz wykazuje działanie przeciwutleniające i hepatoochronne (chroni wątrobę przed toksynami).
W leczeniu wątroby sprawdzają się też fosfolipidy, które pomagają hamować gromadzenie tłuszczów w wątrobie, wspomagając ich trawienie. Fosfolipidy wbudowują się w błony uszkodzonych komórek wątrobowych, spowalniają proces włóknienia wątroby i ograniczają ilość wolnych rodników.
Na choroby wątroby, trzustki i śledziony stosuje się również ekstrakt z liści i łodygi brodziuszki wiechowatej, który stymuluje wydzielanie żółci, działa ochronnie na wątrobę i ułatwia usuwanie toksyn. Wyciąg z brodziuszki ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i antywirusowe.
Leki na powiększoną wątrobę dostępne są m.in. w formie tabletek, kapsułek i płynów. Oprócz wyżej wymienionych substancji w ich składzie można znaleźć także ekstrakty z korzenia berberysu indyjskiego, kłącza ostryżu długiego (kurkumy), nasion czarnego pieprzu, kwiatostanu rumianku pospolitego, owoców kminku zwyczajnego, liści mięty pieprzowej, liści bylicy rocznej, owoców cytryńca chińskiego i wielu innych roślin, których działanie wspiera regenerację wątroby.
Jakie witaminy na wątrobę?
Liczne witaminy i minerały wspierają nie tylko wątrobę, lecz cały organizm. Witaminy na wątrobę, które warto dostarczać do organizmu z dietą lub suplementacją, to przede wszystkim kwas foliowy oraz witaminy A, C i E. Korzystnie na pracę organu wpływają też koenzym Q10, flawonoidy, beta-karoten, mangan, selen, miedź, cynk, magnez i lecytyna. Prowadząc tryb życia sprzyjający zdrowej wątrobie, pamiętaj o tym, by każdego dnia pić co najmniej 2 litry wody. Woda wspiera oczyszczanie wątroby i nerek, jednak należy spożywać ją przez cały dzień w małych ilościach i unikać picia dużej ilości płynu w trakcie posiłku.
Jak zregenerować wątrobę?
Pomimo tego, że wątroba na co dzień nie ma „lekko”, odwdzięcza się możliwością szybkiej regeneracji. Regeneracja wątroby jest możliwa już w 14 dni przy kilku wyrzeczeniach. W trakcie takiej kuracji regenerującej wątrobę należy odstawić alkohol oraz ograniczyć spożycie tłuszczu i cukru. Aby przyśpieszyć regenerację wątroby, codzienną dietę warto uzupełnić o leki na uszkodzoną wątrobę czy zioła na wątrobę.
Regeneracja wątroby to proces, który mogą przyspieszyć leki na regenerację, tabletki na wątrobę przepisane przez lekarza prowadzącego, nieuniknione w momencie poważnego stłuszczenia, czy zwłóknienia. Jednak, jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego każdego dnia warto chronić wątrobę przed toksynami. Ochronę wspomogą zioła na wątrobę czy inne leki na wątrobę bez recepty. Zawarta w nich sylimaryna chroni przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych, prowadzi do szybszej regeneracji komórek wątroby oraz aktywności przeciwutleniającej.
Jak wspierać pracę wątroby?
Wątroba, mimo swoich zdolności do samoregeneracji, nie zawsze jest w stanie nadążyć za naszym trybem życia. Szkodzi jej nadmierne spożywanie alkoholu, kofeiny i napojów energetycznych, a także przyjmowanie niektórych leków i dieta bogata w tłuste oraz wysoko przetworzone potrawy. Regeneracja wątroby, podobnie jak regeneracja całego organizmu, wymaga odpoczynku i rezygnacji z czynników mających negatywny wpływ na pracę organu.
Aby wspierać funkcjonowanie wątroby, warto zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę, bogatą w chude ryby i mięso, warzywa liściaste (np. brokuły, brukselka, kalafior, kapusta, kalarepa), kiszonki, pełnoziarniste produkty zbożowe i oleje tłoczone na zimno. Należy przy tym ograniczyć spożywanie tłustych potraw, słodyczy, czerwonego mięsa i grzybów. Dieta sprzyjająca prawidłowemu funkcjonowaniu wątroby powinna być lekkostrawna i oparta na produktach nisko przetworzonych.
Do codziennej diety warto wprowadzić też zioła i przyprawy wspierające pracę wątroby, takie jak oregano, tymianek, jałowiec czy kminek, które wykazują działanie żółciopędne i rozkurczające. Wsparciem dla układu trawiennego są również napary z ziół – dziurawca, kopru włoskiego, rumianku czy mięty.
Skuteczna osłona wątroby to także leki i suplementy diety wspomagające prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Warto mieć je pod ręką nie tylko w przypadku stwierdzonej choroby, lecz także w celach profilaktycznych. Leki na wątrobę bez recepty zawierają ekstrakty ziołowe, które wspierają regenerację wątroby i przynoszą ulgę w bólu lub dyskomforcie pojawiającym się na przykład po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku.
Zdrowa wątroba poprawi jakość życia, korzystnie wpływając na samopoczucie na co dzień.