Co warto wiedzieć o zaparciach?
Zaparcia to nic innego jak zbyt mała częstotliwość wypróżnień. Często towarzyszy jej również uczucie niepełnego wypróżnienia, jak i oddawanie suchego, zbitego stolca. Za prawidłowe uważa się oddawanie stolca przynajmniej trzy razy w tygodniu, oczywiście pod warunkiem, że ma on prawidłową konsystencję, barwę i objętość.
Zaparcia możemy podzielić na kilka rodzajów. Wyróżniamy przede wszystkim:
Zaparcia krótkotrwałe — jak sama nazwa wskazuje, nie trwają długo, mieszają się również z etapami prawidłowego wypróżniania się.
Zaparcia przewlekłe — nazywane również nawykowymi lub atonicznymi, trwają długo i wymagają odpowiedniego leczenia.
Zaparcia przypadkowe — mogą być spowodowane np. podróżą czy zmianą sposobu odżywiania się, tego typu zaparcia nie powinny wzbudzać w nas zmartwień.
Zaparcia idiopatyczne — ich przyczyną są zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego, wiążą się najczęściej ze zbyt małą aktywnością fizyczną i spożywaniem niezdrowych potraw.
Leczenie zaparć uzależnione jest przede wszystkim od ich przyczyny. Może wymagać zmian dietetycznych czy leczenia farmakologicznego, jednak nie zdarza się to wcale często. W pierwszej kolejności warto postawić na zdrowy styl życia i suplementy, które pozwolą wrócić do dobrego samopoczucia. Nie należy również zapominać o regularnych badaniach!
Jak wybrać skuteczny lek na wzdęcia i zaparcia?
Wyróżnia się kilka rodzajów zaparć, w tym te występujące okazjonalnie oraz przewlekłe. Gdy pacjent ma sporadyczne problemy z wypróżnieniem, może wykorzystać dostępne bez recepty leki na zaparcie. Dzięki zawartym w lekach innowacyjnym formułom leczenie zaparć przebiega może szybko i bezboleśnie. Jeśli jednak problem pojawia się nagminnie, warto jednak zgłosić się do lekarza, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz odpowiednich badań ustali przyczynę schorzenia i podejmie działania mające na celu eliminację problemu. Jak wybrać skuteczny lek na wzdęcia i zaparcia? Na rynku dostępne są między innymi krople na zaparcia dla dorosłych oraz tabletki na zaparcie bez recepty, poza tym apteki oferują pacjentom również ziołowe tabletki na zaparcia oraz różnego rodzaju syropy, które ułatwiają wypróżnienie. Dobrze sprawdza się między innymi stosowanie wyciągów z roślin, które mają dobroczynny wpływ na uciążliwe zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Preparaty na zaparcia — jak działają?
Na rynku znaleźć można różnego rodzaju preparaty na zaparcia, które mają za zadanie wyregulować cykl wypróżnień. Preparat na zaparcia może wykazywać działanie polegające na stymulacji perystaltyki jelit. Leki przeciw zaparciom mają też na celu upłynnienie treści pokarmowej i co za tym idzie – ułatwianie wypróżniania. W ofercie aptek znaleźć można również zioła na zaparcia dla dorosłych, których mechanizm działania podobny jest do mechanizmu działania środków przeczyszczających, jednak zazwyczaj jest delikatniejszy i nie przyczynia się do wystąpienia gwałtownej potrzeby nagłego wypróżnienia.
Oprócz stosowania preparatów na zaparcia dla dorosłych warto też postawić na dietę, która bogata jest w produkty zawierające błonnik – zalicza się do nich między innymi warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste. W diecie nie powinno zabraknąć produktów, które stymulują pracę jelit – do takich produktów zalicza się zwłaszcza rodzynki oraz śliwki. Nie bez znaczenia jest też przyjmowanie odpowiednich ilości płynów. Osoby mające problemy z zaparciami powinny wypijać od 2 do 3 litrów płynów w ciągu dnia. Najlepiej pić wodę mineralną lub przygotowane samodzielnie soki owocowe lub warzywne. W prawidłowym wypróżnianiu pomóc może też wypijana rano na czczo szklanka wody z sokiem z cytryny. Sprawdzić się mogą też jogurty naturalne, zsiadłe mleko oraz kefiry.
W aptekach dostępne są preparaty na zaparcia w różnych wersjach — to m.in. krople, herbaty, czopki czy kapsułki. Oferujemy zarówno produkty przeznaczone dla osób dorosłych, jak i dzieci. Jednym z suplementów przeznaczonych dla najmłodszych są krople probiotyczne Biogaia protectis baby. Zawierają aż 100 milionów żywych, aktywnych komórek Lactobacillus reuteri Protectis. Bakterie te występują naturalnie w organizmie człowieka. Pozwalają dodatkowo wzmocnić układ odpornościowy, sprawdzą się również w przypadku kolek u niemowląt.
Jeśli zależy nam na odbudowie mikroflory jelitowej, a także na regulacji pracy jelit i odchudzaniu — powinniśmy zwrócić uwagę na Aura Herbals błonnik jabłkowy. Jego stosowanie wpływa na wyregulowanie rytmu wypróżnień, przyczynia się do usprawnienia funkcjonowania układu pokarmowego oraz wspomaga odchudzanie. Kolejnym produktem dostępnym w proszku jest babka jajowata, która podobnie jak i błonnik jabłkowy — wspomaga pracę jelit i wspiera odchudzanie. Jest to produkt, który należy mieszać z wodą.
Co dobrego na zaparcia może jeszcze pomóc?
Zaparcia mogą wywoływać znaczny dyskomfort oraz budzić niepokój, a przy tym utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nieopanowane w porę mogą też stać się przyczyną poważniejszych problemów zdrowotnych, więc nie należy ich lekceważyć. Skuteczny lek na zaparcia dla dorosłych powinien zwiększać nawilżenie w okrężnicy oraz przyspieszać metabolizm, poza tym dobrze, aby rozluźniał zbite masy kałowe, aby stawały się łatwiejsze do usunięcia z jelit. Nie powinien jednak zbyt mocno ingerować w mikrobiom jelit czy też działać zbyt raptownie i drażniąco na układ pokarmowy. Dobrze również, by nie rozleniwiał jelit i nie wywoływał efektu przyzwyczajenia.
W walce z zaparciami skuteczny jest również mielony owoc baobabu. Jest dostępny w naszej ofercie — to produkt BeOrganic Baobab Bio. Owoc ten pomaga oczyścić organizm ze szkodliwych toksyn, neutralizuje również wolne rodniki. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz antybakteryjne. Nasze suplementy na zaparcia to także czopki glicerolowe — dostępne są również dla dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszą się czopki Milax-M, które przeczyszczają i pozwalają w szybkim czasie pozbyć się uciążliwych zaparć. W składzie produktu znajdziemy m.in. glicerol, stearynian sodu czy wodorowęglan sodu. Zachęcamy do sprawdzenia również pozostałych produktów z naszej oferty — to herbaty na zaparcia oraz leki na zaparcia w postaci np. kapsułek.
Zaparcia, ich przyczyny oraz towarzyszące objawy
Przyczyn problemów z zaparciami jest wiele. Zaparcia mogą być spowodowane nie tylko niezdrowym stylem życia, ale także wieloma chorobami. Wśród możliwych przyczyn zaparć możemy wyróżnić:
● stwardnienie rozsiane,
● cukrzycę,
● nowotwór jajnika,
● nowotwór macicy,
● rozszerzenie jelita grubego,
● wydłużenie jelita grubego,
● chorobę Parkinsona,
● guz rdzenia kręgowego,
● choroby naczyniowe mózgu,
● neuropatię cukrzycową,
● niedoczynność tarczycy,
● hemoroidy,
● przepuklinę,
● ostre zapalenie jelit,
● endometriozę.
Do częstych przyczyn zaparć zalicza się też wspomniane już wcześniej spożywanie zbyt małej ilości błonnika i picie zbyt małej ilości płynów. Inne przyczyny zaparć to siedzący tryb życia i niska aktywność fizyczna, poza tym problemy z wypróżnianiem mogą być efektem nadmiernego stresu oraz zaburzeń lękowych. Na zaparcia narażone są też osoby, które pomimo odczuwania pójścia do toalety – odwlekają z różnych powodów wykonanie tej czynności. Z tego też względu, jeśli zaparcia trwają od dłuższego czasu, są uciążliwe i pomimo stosowania leków nic się nie zmienia, warto wybrać się do lekarza oraz wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, które najpewniej pozwolą nam się dowiedzieć, co jest przyczyną zaparć.
Warto również dodać, iż zaparcia najczęściej idą w parze z innymi, nieprzyjemnymi objawami i jest to w zupełności normalne. Do tych objawów możemy zaliczyć:
● mdłości,
● zawroty głowy,
● bóle brzucha,
● uczucie pełności,
● brak apetytu,
● wzdęcia,
● odbijanie,
● gorączkę,
● utratę masy ciała,
● skurcze brzucha lub jelit,
● uczucie rozpierania,
● stolec z niewielkim śluzem.
Do innych objawów zaparć zalicza się zbity i twardy stolec, twardy i wzdęty brzuch, ciągłe uczucie niepełnego wypróżnienia i ogólne osłabienie. Objawów, które towarzyszą zaparciom, może być sporo, jednak bardzo rzadko się zdarza, iż występują one wszystkie naraz.
Zaparcia w ciąży – czy można stosować lek na zaparcia dla dorosłych?
Zatwardzenie to problem, który może pojawiać się również u kobiet w ciąży. Problemy z wypróżnianiem mogą mieć też kobiet po porodzie. Na problemy zaparciami skuteczne mogą okazać się różnego rodzaju leki przeciw zaparciom. W takiej sytuacji sprawdzić się mogą preparaty na zaparcia dla kobiet w ciąży, których najważniejszym zadaniem jest regulacja pasażu jelitowego. Dostępne na rynku preparaty mogą przy okazji stymulować pracę pozostałych elementów układu trawiennego. Po urodzeniu dziecka mogą się z kolei sprawdzić czopki glicerynowe, które ułatwiają wypróżnianie. W ciąży i w czasie karmienia piersią nie wolno jednak przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Jak zapobiegać zaparciom?
Jeśli problemy żołądkowo-jelitowe u pacjentów będą pojawiać się stosunkowo rzadko, można postawić na leczenie farmakologiczne zaparć, w tym na środki dostępne bez recepty. Jeśli jednak problem utrzymuje się przez dłuższy czas, warto udać się do lekarza. Wskazaniem do konsultacji z lekarzem są sytuacje, kiedy w stolcu pojawia się krew lub pacjent skarży się na ból w okolicy jamy brzusznej. Do lekarza należy udać się także wtedy, gdyi bez wyraźnej przyczyny nastąpiła utrata wagi lub osoba przez dłuższy czas odczuwa zmęczenie i osłabienie, poza tym ma gorączkę i zawroty głowy.
Aby zapobiegać pojawianiu się zaparć, powinniśmy przede wszystkim zdrowo się odżywiać. Warto wprowadzić do jadłospisu chleb pełnoziarnisty, warzywa, owoce, kasze, kefiry oraz jogurty, które zawierają żywe kultury bakterii. Należy przy tym unikać czekolady, kakao, słodyczy oraz dużych porcji ziemniaków. Warto też jeść o stałych porach, poza tym najlepiej jeść częściej, jednak w mniejszych ilościach. Warto jeść też wolniej, aby nie połykać powietrza. Nie należy również zapominać o aktywności fizycznej, która jest równie ważna. Dobrze znaleźć czas na codzienny spacer lub gimnastykę, ponieważ tego typu czynności usprawniają pracę jelit.
Nawodnienie organizmu także nie pozostaje bez znaczenia. Zdrowy styl życia to klucz do dobrego samopoczucia i to właśnie od tego powinniśmy zacząć. Dodatkowo warto przyjrzeć się czynnikom stresogennym, które także w niemałym stopniu przyczyniają się do tego typu objawów. Leki na zaparcia dostępne w naszej ofercie mogą okazać się niezwykle pomocne przy tego typu problemach!