Czynniki, które mają wpływ na powiększenie prostaty
Najpopularniejszą przyczyną przerostu prostaty jest po prostu wiek. Razem z upływem lat u wszystkich mężczyzn spada poziom testosteronu oraz mogą pojawić się zaburzenia hormonalne. To sprawia, że tkanki gruczołu krokowego się rozrastają. Dodatkowo do powstawania chorób prostaty mogą przyczyniać się uwarunkowania genetyczne, nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie i niezdrowy tryb życia.
Przerost prostaty może wywołać również nowotwór złośliwy. Do jego wystąpienia przyczyniają się: nadwaga, spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa i produktów mlecznych, uzależnienie od alkoholu i papierosów oraz uwarunkowania genetyczne. Jeśli w rodzinie wystąpił nowotwór gruczołu krokowego, należy regularnie wykonywać badania diagnostyczne.
Po czym poznać, że prostata może być powiększona?
Zmiana rozmiaru gruczołu krokowego wpływa na funkcjonowanie układu moczowego. Cewka znajdująca się na środku prostaty zwęża się, co powoduje trudności w oddawaniu moczu.
Charakterystyczne objawy powiększonej prostaty to:
- częstomocz,
- nietrzymanie moczu,
- krwiomocz,
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
- długi czas oddawania moczu,
- słaby strumień moczu,
- ucisk na pęcherz.
Zaburzenia oddawania moczu mogą powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak kamica nerkowa, zapalenie pęcherza czy uszkodzenie nerek. Należy zgłaszać lekarzowi wszystkie niepokojące dolegliwości, aby można było szybko wdrożyć skuteczne leczenie.
Rak prostaty objawia się tak samo, co łagodny przerost stercza. Dopiero w późnym stadium choroby zauważalne są bóle kości i patologiczne złamania, związane z przerzutami, przez to proces diagnostyczny jest trudny. Do diagnozowania raka stercza służy wywiad lekarski, badanie prostaty, sprawdzenie stężenia antygenu PSA we krwi i biopsja.
Do czego może doprowadzić powiększona prostata?
Skutkiem przerostu gruczołu krokowego może być pojawienie się kamicy pęcherza moczowego. Spowodowane jest to zaleganiem moczu po opróżnieniu pęcherza i tworzeniem się pojedynczych małych kamieni. Kamienie mogą się powiększać lub łączyć w większe skupiska. Zaleganie moczu i kamica pęcherza moczowego wywołują nawracające zakażenia dróg moczowych, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do niewydolności nerek.
W jaki sposób leczy się przerost gruczołu krokowego?
Leczenie przerostu prostaty jest zależne od objawów, ich stopnia i chorób współistniejących. Wśród dostępnych sposobów wyróżniamy: leczenie farmakologiczne, zabiegi o minimalnej inwazyjności i operacja.
Leki na prostatę działają na zasadzie jej zmniejszenia lub zatrzymania wzrostu.
Zabiegi o minimalnej inwazyjności polegają na korzystaniu z energii cieplnej w celu zmniejszenia prostaty, jednak niektóre z metod używających tej energii, są związane z ryzykiem poważnych skutków ubocznych.
Operacja jest zalecana przy bardzo dużej prostacie, jednak obciążona jest ryzykiem powikłań, a po operacji możliwe są chwilowe problemy z erekcją.
Innym sposobem na leczenie objawów łagodnego przerostu stercza są suplementy na prostatę, zawierające starannie dobrane kompozycje witamin, ziół i mikroelementów o działaniu korzystnym dla gruczołu krokowego.
Tabletki na prostatę
Leki na prostatę bez recepty i suplementy diety występują w postaci kapsułek, płynów doustnych, mieszanek ziołowych i herbatek. Wśród składników znajdziemy substancje takie jak:
- żurawinę,
- pokrzywę,
- zieloną herbatę,
- nasiona dyni,
- korzeń pietruszki,
- ziele wierzbownicy drobnokwiatowej,
- wyciąg z palmy sabałowej,
- olej z dyni.
Ponadto, witamina E, cynk, mangan i selen.
Preparaty te dedykowane są dla mężczyzn po 40 roku życia, którzy szczególnie powinni zadbać o prawidłowe funkcje prostaty. Wspomagają proces oddawania moczu i zawartych w nim produktów przemiany materii i wspierają prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego.
Dzięki regularnemu zażywaniu tych preparatów lepiej będą pracować również nerki i układ odpornościowy, pomagają też w utrzymaniu prawidłowej płodności.