Lek Dulcobis w postaci tabletek dojelitowych z bisakodylem to preparat o właściwościach przeczyszczających, którego działanie polega na rozmiękczaniu stolca oraz ułatwianiu wypróżnienia. Zastosowanie preparatu może być pomocne w przypadku pacjentów zmagających się z zaparciami, a także w celu przygotowania do badań bądź operacji chirurgicznych czy też zabiegów wymagających wcześniejszego wypróżnienia.
Na co jest lek Dulcobis w postaci tabletek i w jaki sposób działa?
Wskazaniem do stosowania
tabletek dojelitowych Dulcobis jest krótkotrwałe, objawowe leczenie zaparć. Lek zastosować można także w sytuacjach wymagających wypróżnienia w związku z planowanymi działaniami medycznymi, w tym np. przed badaniami, zabiegami czy operacjami, a także po operacjach. W opakowaniu znajduje się 40
tabletek dojelitowych Dulcobis. W skład jednej tabletki wchodzi 5 mg bisakodylu, a także składniki pomocnicze.
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce, chyba że lekarz zaleci inaczej. Tabletki powinny być połykane w całości (bez rozgryzania) i popijane dużą ilością wody. Bardzo ważne, by tabletek nie popijać mlekiem. W przypadku krótkotrwałego leczenia zaparć u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 10 lat zaleca się stosowanie 1-2 tabletek dojelitowych na dobę. Odpowiada to dawce 5-10 mg bisakodylu. Lek najlepiej przyjmować przed snem (by rano doszło do wypróżnienia), stosując najmniejszą dawkę skuteczną i nie przekraczając maksymalnej dawki dobowej. W przypadku krótkotrwałego leczenia zaparć u dzieci w wieku 4-10 lat należy podawać 1 tabletkę dojelitową przed snem (by rano doszło do wypróżnienia), co odpowiada dawce 5 mg bisakodylu na dobę. Ważne, by dzieciom w wieku 10 lat i młodszym, które zmagają się z zaparciami, nie podawać leku przeczyszczającego bez wcześniejszego kontaktu z lekarzem.
Stosowanie leku przed badaniami lub zabiegami powinno przebiegać pod kontrolą lekarza. Pacjentom starszym (dorośli, młodzież i dzieci od 10 lat) zaleca się przyjęcie w dniu poprzedzającym zabieg 1-2 tabletek rano, następnie 1-2 tabletek wieczorem, a rano w dniu badania dodatkowe przyjęcie natychmiastowo działającego preparatu na wypróżnianie (np. czopek). Dzieciom w wieku 4-10 lat zaleca się natomiast przyjęcie w dniu poprzedzającym zabieg 1 tabletki wieczorem, a następnego dnia rano podanie czopka natychmiast przeczyszczającego.
Lek Dulcobis w postaci tabletek dojelitowych może również u niektórych pacjentów wykazywać działania niepożądane. Do skutków ubocznych leku zaliczyć można często pojawiające się skurcze jamy brzusznej, bóle brzucha, biegunki i nudności. Niezbyt częste
skutki uboczne Dulcobis to natomiast wrażenie dyskomfortu w jamie brzusznej lub okolicach odbytu, zawroty głowy, krew w kale i wymioty. Rzadkie działania niepożądane leku to omdlenia, reakcje nadwrażliwości, a także zapalenie okrężnicy, odwodnienie, obrzęk naczynioruchowy i reakcje anafilaktyczne (szybko postępujące i zagrażające życiu). Trzeba wiedzieć, że zawroty głowy i omdlenia mogą być efektem zaparcia, a nie bezpośrednim efektem ubocznym działania bisakodylu. Wystąpienie reakcji alergicznych wymaga odstawienia leku i natychmiastowego kontaktu ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym.
Tabletki dojelitowe Dulcobis posiadają także
przeciwwskazania do stosowania. Nie należy ich przyjmować w przypadku nadwrażliwości na bisakodyl czy też składniki pomocnicze leku. Preparat leczniczy nie powinien być podawany osobom z niedrożnością jelit bądź ostrymi stanami zapalnymi jamy brzusznej (np. ostre stany zapalne jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego), a także osobom z dziedziczną nietolerancją niektórych cukrów. Leku nie powinno się podawać dzieciom w wieku poniżej 4 lat, a także osobom odwodnionym. Jeśli natomiast pacjent zmaga się z silnym bólem brzucha, nudnościami i wymiotami, prawdopodobnie jego problemem nie są zaparcia, tylko poważniejsze schorzenia, więc i w tym przypadku nie powinno się stosować
tabletek Dulcobis. Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie ewentualnego przyjęcia
leku Dulcobis. W ciąży lek może być stosowany na wyraźne wskazanie lekarza, a w czasie karmienia piersią jest dopuszczalny. Uważać należy także na możliwe
interakcje Dulcobis z niektórymi lekami.
Skład- Substancją czynną leku jest bisakodyl. Jedna tabletka dojelitowa zawiera 5 miligramów bisakodylu
- Ponadto lek zwiera: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia kukurydziana rozpuszczalna, glicerol 85%, magnezu stearynian, otoczka tabletki (magnezu stearynian, sacharoza, talk, guma arabska, tytanu dwutlenek (E171), kwasu metakrylowego i metylu metakrylanu kopolimer (1:1), kwasu metakrylowego i metylu metakrylanu kopolimer (1:2), olej rycynowy, makrogol 6000, żelaza tlenek żółty (E172), wosk biały, wosk Carnauba, szelak).
1 kapsułka
leku Dulcobis zawiera 5 mg substancji czynnej, jaką jest bisakodyl.
Wskazania i działanie- Dulcobis to miejscowo działający lek przeczyszczający powodujący pobudzenie wypróżnienia i rozmiękczenie stolca.
- Lek Dulcobis stosuje się w krótkotrwałym, objawowym leczeniu zaparć:
- u pacjentów cierpiących na zaparcia,
- w celu przygotowania do badań, przed operacjami i po operacjach oraz w stanach wymagających ułatwienia wypróżnienia.
Lek Dulcobis należy stosować ostrożnie, ponieważ utrudnia wchłanianie elektrolitów i wody.
Przeciwwskazania- Dulcobis jest przeciwwskazany u pacjentów z niedrożnością jelit, z ostrymi stanami w obrębie jamy brzusznej, w tym z zapaleniem wyrostka robaczkowego, ostrymi chorobami zapalnymi jelit oraz z silnymi bólami brzucha z towarzyszącymi mdłościami i wymiotami, które mogą być objawem poważnych chorób.
- Dulcobis jest również przeciwwskazany w stanach ciężkiego odwodnienia oraz u pacjentów ze znaną nadwrażliwością na bisakodyl lub jakikolwiek inny składnik produktu.
- W przypadku rzadkich chorób genetycznych, w których występuje nietolerancja składnika pomocniczego produktu stosowanie produktu jest przeciwwskazane.
DawkowanieKrótkotrwałe, objawowe leczenie zaparć:Dorośli, młodzież i dzieci powyżej 10 lat: 1-2 tabletki dojelitowe doustnie, raz na dobę, przyjmowane przed snem. Dzieci od 4 do 10 lat: 1 tabletka dojelitowa) na dobę, przyjmowane przed snem.
Przygotowanie do badań diagnostycznych:Dorośli: 2-4 tabletki dojelitowe wieczorem w dniu poprzedzającym badanie, a następnego dnia rano zalecane jest podanie natychmiast działającego środka przeczyszczającego (np. czopka).
Dzieci powyżej 4 lat: jedna tabletka dojelitowa wieczorem, a następnego dnia rano zalecane jest podanie natychmiast działającego środka przeczyszczającego (np. czopka).
Tabletki dojelitowe należy połknąć w całości i obficie popić wodą
Działania niepożądaneJak każdy lek, preparat
Dulcobis może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często (występują rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 100 pacjentów):
- skurcze w obrębie jamy brzusznej, ból w jamie brzusznej, biegunka, nudności.
Niezbyt często (występują rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 1000 pacjentów):
- uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, wymioty,
- krew w kale, uczucie dyskomfortu w okolicach odbytu,
- zawroty głowy.
Rzadko (występują rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów):
- reakcje nadwrażliwości, obrzęk naczynioruchowy, szybko postępujące, zagrażające - życiu reakcje anafilaktyczne,
- omdlenia, odwodnienie,
- zapalenie okrężnicy w tym niedokrwienne zapalenie jelita grubego,
Miej na uwadze, że zawroty głowy i omdlenia mogą być związane z zaparciem (parcie na stolec, ból brzucha) a niekoniecznie ze stosowaniem bisakodylu.
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, w tym pokrzywki, obrzęku twarzy, warg, języka i/lub gardła, który może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu, należy niezwłocznie przerwać stosowanie
leku Dulcobis i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub Oddziałem Ratunkowym najbliższego szpitala.
Lek Dulcobis może wchodzić w interakcje z:
- lekami moczopędnymi,
- glikokortykosteroidami,
- lekami zobojętniającymi sok żołądkowy,
- inhibitorami pompy protonowej.
DawkowanieDulcobis należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie w celach leczniczychZaleca się, aby rozpocząć leczenie od najmniejszej dawki. Dawkę można dostosować do najwyższej zalecanej dawki w celu uzyskania regularnych wypróżnień. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej (2 tabletki - dla osób powyżej 10. roku życia).
Dorośli: doustnie 1-2 tabletki dojelitowe przed snem.
Młodzież i dzieci powyżej 10. roku życia: doustnie 1-2 tabletki dojelitowe przed snem.
Dzieci 4-10 rok życia: doustnie 1 tabletka dojelitowa przed snem. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej (1 tabletka). Dzieci w wieku 10 lat i młodsze z przewlekłymi lub uporczywymi zaparciami powinny być leczone wyłącznie pod opieką lekarza.
Stosowanie w celu przygotowania do operacji lub badań diagnostycznychW takich przypadkach
lek Dulcobis powinien być stosowany zawsze pod ścisłym nadzorem personelu medycznego i należy go zażywać zgodnie z jego zaleceniami.
Dorośli: w celu całkowitego opróżnienia jelit osoby dorosłe powinny przyjąć doustnie 2- 4 tabletek dojelitowych wieczorem w dniu, który poprzedza badanie. Następnie rano (w dniu zabiegu) należy przyjąć środek przeczyszczający o natychmiastowym działaniu (np. w postaci czopka).
Dzieci powyżej 4 roku życia: wieczorem w przeddzień badania doustnie 1 tabletka dojelitowa. W dniu diagnostyki (rano) zaleca się podać środek o natychmiastowym działaniu przeczyszczającym (np. czopka).
Tabletki dojelitowe Dulcobis należy przyjmować wieczorem, w celu uzyskania porannego wypróżnienia.
Kapsułki
Dulcobis należy połykać w całości i popić dużą ilością wody.
Tabletek nie wolno rozgryzać.
Nie należy przyjmować
leku Dulcobis wraz z mlekiem.
Lek Dulcobis przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania.
Okres stosowania
leku Dulcobis nie powinien przekraczać 5 dni.
Więcej informacji znajduje się w ulotce dostępnej w zakładce Załączniki.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.