Melatonina w postaci tabletek to lek, który stosuje się wspomagająco przy różnego pochodzenia problemach ze snem i zasypianiem. Substancją czynną leku jest melatonina, będąca syntetycznym odpowiednikiem hormonu, który jest naturalnie produkowany przez szyszynkę człowieka. Funkcją melatoniny jest regulacja zegara biologicznego i wpływ na jakość snu.
Wskazaniem do stosowania Melatoniny jest wspomagające przyjmowanie w przypadku zaburzeń rytmu snu i czuwania. Lek może być na przykład pomocny u osób, których zaburzenia zegara biologicznego są efektem nieregularnej pracy zmianowej lub zmian stref czasowych. Lek Melatonina może być również pomocny w przypadku zaburzeń rytmu dobowego u osób niewidomych.
Naturalny hormon, którego syntetyczny odpowiednik znajduje się w leku Melatonina, produkowany jest w ośrodkowym układzie nerwowym. Za jego produkcję odpowiada szyszynka, czyli gruczoł wydzielania wewnętrznego zlokalizowany w mózgu. Naturalna melatonina produkowana jest zależnie od bodźców świetlnych – w największych ilościach syntetyzowana jest po zmroku, a jej największe stężenie występuje między godziną 24:00 a 3:00. Brak dostatecznej ilości naturalnej melatoniny może przyczyniać się do trudności z zasypianiem i jakością snu, a uzupełnienie tego poziomu syntetycznym odpowiednikiem hormonu naturalnego, może pomóc w przywróceniu naturalnego cyklu dobowego.
Opakowanie leku zawiera 60 tabletek doustnych. Każda z nich zawiera 3 mg melatoniny, a także substancje pomocnicze. Melatoninę należy przyjmować doustnie, zgodnie z dawkowaniem sugerowanym w ulotce lub indywidualnymi wskazaniami lekarza. W przypadku zaburzeń snu związanych ze zmianą stref czasowych zaleca się przyjmowanie 2-3 mg melatoniny raz na dobę, po zapadnięciu zmroku. Lek należy rozpocząć przyjmować w pierwszy dzień podróży i zakończyć jego przyjmowanie po około 2-3 dniach od zakończenia podróży. Jeśli do zaburzeń czuwania przyczynia się praca zmianowa, zaleca się przyjęcie 1-5 mg melatoniny na godzinę przed snem. Osoby niewidome z zaburzeniami rytmu dobowego powinny natomiast stosować 0,5-5 mg melatoniny na dobę, przyjmując ją około godziny 21:00-22:00. Lek zaczyna działać stopniowo – niekiedy pierwsze efekty jego stosowania pacjenci zauważają dopiero po upływie 2 tygodni od rozpoczęcia terapii.
Po zastosowaniu leku Melatonina nie powinno się wykonywać czynności wymagających szczególnego skupienia i koncentracji, jak np. prowadzenie pojazdów czy obsługa maszyn. Lek może również u niektórych osób wykazywać działania niepożądane, chociaż nie muszą one wystąpić u każdego. Do najczęściej występujących działań niepożądanych leku zaliczyć można zaburzenia układu nerwowego, w tym bóle głowy i uczucie splątania, sedację, astenię i spadek temperatury ciała. Do rzadszych skutków ubocznych Melatoniny zalicza się tachykardię, wzrost ilości napadów padaczkowych (w przypadku dzieci z uszkodzonym ośrodkowym układem nerwowym), a także zmiany skórne (wyprysk, pokrzywka, świąd, wysypka) i zaburzenia endokrynologiczne (ginekomastia). Pojawienie się działań niepożądanych najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Lek posiada również pewne przeciwwskazania. Melatonina nie powinna być stosowana przez pacjentki w ciąży lub karmiące piersią. Nie należy jej przyjmować również po spożyciu alkoholu. Przeciwwskazaniem jest także nadwrażliwość na melatoninę bądź inne substancje pomocnicze, które zawarte są w tabletkach. Ewentualne przyjmowanie Melatoniny skonsultować z lekarzem powinny osoby z zaburzeniami hormonalnymi, zaburzeniami czynności nerek i wątroby, a także z padaczką, depresją i zaburzeniami funkcji układu immunologicznego. Lek może również wchodzić w interakcje z niektórymi stosowanymi przez pacjentów medykamentami, w tym również tymi, które stosowane są bez recepty. Mowa między innymi o lekach przyjmowanych przy chorobie wrzodowej i łuszczycy, antykoncepcji hormonalnej i lekach stosowanych przy problemach psychiatrycznych. Szczegółowy wykaz leków znajduje się w dołączonej do opakowania ulotce, z którą należy się zapoznać.
Przeciwwskazania
Lek Melatonina nie powinien być stosowany w sytuacji, gdy:
● u pacjenta występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych;
● pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią;
● pacjent spożywał wcześniej alkohol;
● zachować szczególną ostrożność u osób z zaburzeniami czynności wątroby, depresją, zaburzeniami funkcji układu odpornościowego, zaburzeniami hormonalnymi, padaczką lub zaburzeniami czynności nerek.
Po przyjęciu leku Melatonina nie należy prowadzić pojazdów i wykonywać czynności, które wymagają koncentracji.
Co ważne, przed przyjęciem leku Melatonina należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o lekach przyjmowanych obecnie bądź ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Lek Melatonina może wchodzić w interakcje z następującymi grupami leków:
● leki stosowane w leczeniu łuszczycy;
● leki stosowane w leczeniu choroby wrzodowej;
● środki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza;
● leki stosowane w leczeniu problemów psychiatrycznym.
Działania niepożądane
Lek Melatonina może powodować działania niepożądane, chociaż nie występują one u każdego. Najczęściej występujące działania niepożądane po przyjęciu leku Melatonina to:
● obniżenie temperatury ciała;
● ból głowy;
● splątanie.
Rzadziej występujące działania niepożądane to:
● tachykardia;
● świąd lub wysypka;
● pokrzywka, wyprysk;
● ginekomastia.
Skład - Melatonina 3 mg x 60 tabl
- Substancją czynną leku Melatonina jest: melatonina (Melatoninum).
1 tabletka zawiera 3 mg melatoniny.- Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna 102, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.
Dawkowanie - Melatonina 3 mg x 60 tabl
Lek Melatonina należy zawsze stosować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza czy też farmaceuty.- zaburzenia snu związane ze zmianą stref czasowych: 2 dni przed planowanym wylotem na wschód, około godziny 19 przyjąć 1-2 tabletki Melatoniny i kontynuować przez 4 dni po przylocie na miejsce tę samą dawkę 1 godzinę przed snem. Przy przylotach na zachód przyjmować 1-2 tabletki Melatonina godzinę przed snem przez 4 dni po przylocie na miejsce;
- zaburzenia rytmu dobowego snu i czuwania związane m.in. z pracą zmianową: 1 do 5 mg na dobę, na godzinę przed snem;
- zaburzenia rytmu dobowego snu i czuwania u osób niewidomych: 1-2 tabletki Melatoniny około 21:00-22:00.
Działanie leku Melatonina obserwowane jest stopniowo i czasami może być ono zauważalne dopiero po upływie 2 tygodni od rozpoczęcia przyjmowania tabletek.
Przechowywanie - Melatonina 3 mg x 60 tabl
Lek Melatonina należy przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej poniżej 25°C. Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.