- Stoperan 2 mg x 18 kaps
– lek przeciwbiegunkowy
Działa szybko - leczy biegunkę już od 1. dawki1
Działanie występuje nawet po 1h od podania 1. dawki1
Do leczenia ostrej i przewlekłej biegunki
1 Źródło: 1. Początek działania terapeutycznego loperamidu występuje po 1-3 godzinach od przyjęcia, ChPL Stoperan.
CZY WIESZ, ŻE...
Działanie
odczuwalne jest już po 1h po podaniu1
Jego substancja aktywna
łączy się z receptorami
obecnymi na powierzchni jelita,
uspokajając perestaltykę
i ograniczając konieczność
natychmiastowego
wypróżnienia.
Przyspiesza wchłanianie wody
z jelita grubego, co poprawia
konsystencję stolca oraz
zmniejsza ryzyko odwodnienia.2
Źródła:
1. Początek działania terapeutycznego loperamidu występuje po 1-3 godzinach od przyjęcia.
2. Równolegle niezbędne jest właściwe nawadnianie.
pomaga w wielu typach biegunki, której przyczyną mogą być:
zespół jelita
drażliwego IBS
może być stosowany u:
DAWKOWANIE:
Dzieci - od 6 do 8 lat:
Biegunka ostra: 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 3 kapsułki (6 mg) na dobę.
Biegunka przewlekła: 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 2 kapsułki. (4 mg) na dobę.
Dzieci - od 9 do 12 lat:
Biegunka ostra: 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 3 kapsułki (6 mg) na dobę. Biegunka przewlekła: 1kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 3 kapsułki (6mg) na dobę.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat:
Biegunka ostra: pierwsza dawka 2 kapsułki (4 mg), a następnie 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 8 kapsułek (16 mg) na dobę. Biegunka przewlekła: początkowo 1 kapsułka (2 mg) 2 razy na dobę, w razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 4-6 kapsułek (8-12mg) na dobę.
dostępny w dwóch wariantach:
8 kapsułek
18 kapsułek
SZCZEGÓŁY PRODUKTU
Substancją czynną leku jest loperamidu chlorowodorek (Loperamidi hydrochloridum) 2 mg. Substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, magnezu stearynian, skład kapsułki żelatynowej: żelatyna, erytrozyna (E127), błękit patentowy (E131), tytanu dwutlenek (E171), żółcień chinolinowa (E104).
Stoperan hamuje nasilone ruchy jelit, a także zwiększa wchłanianie wody. Wskutek tego spowalnia przechodzenie treści pokarmowej przez jelita, zmniejsza częstość i liczbę wypróżnień oraz powodując zwrotne wchłanianie wody w jelicie grubym, zmienia konsystencję stolca.
Objawowe leczenie ostrej i przewlekłej biegunki.
• jeśli pacjent ma uczulenie na loperamid lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
• w stanach, w których niepożądane jest spowalnianie perystaltyki jelit z powodu możliwego ryzyka wystąpienia ciężkich powikłań, w tym niedrożności jelit, okrężnicy olbrzymiej i toksycznego rozszerzenia okrężnicy, stosowanie leku Stoperan należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia zaparcia, wzdęcia brzucha lub niedrożności jelit,
• w niedrożności jelit, ostrym wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, ostrym rzucie krwotocznego zapalenia jelita grubego, rzekomobłoniastym zapaleniu jelit, zwłaszcza związanym z podawaniem antybiotyków o szerokim zakresie działania,
• w bakteryjnym zapaleniu jelita cienkiego i okrężnicy spowodowanym chorobotwórczymi bakteriami z rodzaju Salmonella, Shigella i Campylobacter,
• w ostrej czerwonce z krwią w kale i przebiegającej z podwyższoną temperaturą ciała,
• u dzieci w wieku poniżej 6 lat
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
Biegunka ostra: pierwsza dawka 2 kapsułki (4 mg), a następnie 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 8 kapsułek (16 mg) na dobę.
Biegunka przewlekła: początkowo 1 kapsułka (2 mg) 2 razy na dobę, w razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 4-6 kapsułek (8-12 mg) na dobę.
Dzieci w wieku od 9 do 12 lat:
Biegunka ostra: 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 3 kapsułki (6 mg) na dobę.
Biegunka przewlekła: 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 3 kapsułki (6 mg) na dobę.
Dzieci w wieku od 6 do 8 lat:
Biegunka ostra: 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 3 kapsułki (6 mg) na dobę.
Biegunka przewlekła: 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 2 kapsułki (4 mg) na dobę.
Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz u pacjentów w podeszłym wieku. Biegunka może ustąpić po jednej dawce. Wówczas nie należy dłużej stosować leku.
Informacje o produkcie - Stoperan 2 mg x 18 kaps
Lek Stoperan 2 mg w postaci kapsułek twardych jest środkiem z chlorowodorkiem loperamidu, który działa przeciwbiegunkowo. Preparat może być stosowany w przypadku biegunek u pacjentów dorosłych, młodzieży oraz u dzieci w wieku powyżej 6. roku życia.
Na co są kapsułki Stoperan 2 mg? Wskazaniem do stosowania leku jest biegunka. Lek sprawdzi się w przypadku objawowego leczenia biegunki ostrej, poza tym znajduje zastosowanie w przypadku leczenia biegunki przewlekłej. Składnik czynny leku, loperamid, działa przeciwbiegunkowo i znajduje zastosowanie w przypadku biegunek infekcyjnych. Substancja jest skuteczna też w niereagującej na inne dostępne bez recepty leki biegunce związanej z alergią pokarmową lub nietolerancją laktozy i glutenu, poza tym przy biegunce stresowej, związanej z IBS lub cukrzycą. Funkcją leku Stoperan 2 mg jest hamowanie wzmożonych ruchów jelit i spowalnianie przesuwania się treści pokarmowych przez jelita. Dodatkowo preparat zwiększa wchłanianie wody przez jelito grube, zmieniając konsystencję stolca na bardziej zwartą, a także redukuje w konsekwencji ilość i częstotliwość wypróżnień.
W opakowaniu znajduje się 18 kapsułek twardych Stoperan 2 mg. W skład każdej kapsułki twardej wchodzą 2 mg chlorowodorku loperamidu oraz składniki pomocnicze. Przed zastosowaniem leku Stoperan 2 mg należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do jego opakowania. Jeśli lekarz nie wyda innych rekomendacji, zalecane w ulotce dawkowanie leku Stoperan 2 mg powinno być przez pacjenta przestrzegane. Kapsułki należy przyjmować w całości i popijać je wodą, ale w przypadku problemów z przyjęciem leku w takiej formie dopuszczalne jest zmieszanie zawartości kapsułki z niewielką ilością wody i wypicie w tej postaci.
W przypadku ostrej biegunki u pacjentów dorosłych i młodzieży od 12. roku życia zaleca się przyjęcie początkowo 2 kapsułek Stoperan 2 mg, a następnie przyjmowanie 1 kapsułki bezpośrednio po każdym luźnym stolcu, jednak jednocześnie nie należy stosować więcej niż 8 kapsułek na dobę. W przypadku biegunki przewlekłej w tej samej grupie wiekowej zaleca się natomiast przyjmowanie początkowo 1 kapsułki 2 razy na dobę, a jeśli okaże się to zasadne, dopuszczalne jest zwiększenie dawki do 4-6 kapsułek na dobę.
Jeśli natomiast chodzi o stosowanie leku w przypadku dzieci w wieku 9-12 lat, przy biegunce ostrej zaleca się przyjmowanie 1 kapsułki po każdym luźnym stolcu i jednocześnie nie więcej niż 3 kapsułki na dobę. Przy biegunce przewlekłej w tej grupie wiekowej można stosować 1 kapsułkę po każdym luźnym wypróżnieniu i nie więcej niż 3 kapsułki na dobę. Zalecane dawkowanie Stoperan 2 mg w przypadku dzieci w wieku 6-8 lat to w przypadku biegunki ostrej 1 kapsułka po każdym wypróżnieniu i nie więcej niż 3 kapsułki na dobę, a przy biegunce przewlekłej 1 kapsułka po każdym luźnym stolcu i nie więcej niż 2 kapsułki na dobę.
Nie każdy pacjent może stosować lek Stoperan 2 mg. Przeciwwskazaniem jest uczulenie na loperamid bądź składniki pomocnicze kapsułek. Leku nie powinno się podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat. Nie jest też wskazany przy ostrej czerwonce z krwią w stolcu oraz gorączką, poza tym nie należy stosować go przy niedrożności jelit. Pozostałe przeciwwskazania Stoperan 2 mg opisano w ulotce dołączonej do opakowania.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.