Lek Nifuroksazyd w postaci tabletek powlekanych to produkt, który stosowany jest w przypadku ostrej biegunki bakteryjnej, która nie daje objawów infekcji ogólnej. Może być przydatny przy biegunkach pokarmowych, zapaleniu żołądka i jelit, a także przy biegunkach podróżnych. Jego substancją czynną jest nifuroksazyd, który działa przeciwbakteryjnie w stosunku do większości bakterii przyczyniających się do zakażeń jelitowych.
Na co jest lek Nifuroksazyd? Wskazaniem do zastosowania leku są ostre lub przewlekłe biegunki towarzyszące zakażeniom bakteryjnym układu pokarmowego. Lek stosować można na przykład przy biegunkach pokarmowych lub podróżnych, a dodatkowo sprawdzi się w przypadku zapalenia żołądka i jelit. Jego substancja czynna – nifuroksazyd – działa na drobnoustroje G+ takie jak Staphylococcus i Streptococcus, a także na drobnoustroje G- takie jak Salmonella, Klebsiella, Shigella czy też Escherichia. Lek nie wchłania się z przewodu pokarmowego, więc nie działa ogólnie, a jedynie w miejscu infekcji, czyli w świetle jelita, nie zaburzając jednocześnie równowagi mikrobiologicznej tego obszaru ciała. Substancja czynna leku aktywowana jest przez bakteryjny enzym NADPH-nitroreduktazę. Po aktywacji powstają substancje, które niespecyficznie oddziałują z białkami rybosomalnymi bakterii, przyczyniając się w ten sposób do hamowania syntezy białek bakteryjnych.
W opakowaniu znajduje się 12 tabletek leku Nifuroksazyd. W skład każdej z nich wchodzi 200 mg nifuroksazydu, a także składniki pomocnicze, w tym: skrobia ziemniaczana, powidon, magnezu stearynian, makrogol 3350, żółcień chinolinowa, alkohol poliwinylowy, lak (E 104), a także talk, żółcień pomarańczowa (E 110), tytanu dwutlenek (E 171), lak (E 132) oraz indygokarmin. Produkt leczniczy należy stosować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce lub wskazaniami lekarza. W przypadku osób dorosłych zaleca się przyjmowanie 800 mg nifuroksazydu na dobę (co odpowiada 4 tabletkom na dobę) w 2-4 dawkach podzielonych. Dzieci w wieku powyżej 6. roku życia powinny natomiast przyjmować dawkę dobową 600-800 mg nifuroksazydu na dobę (co odpowiada 3-4 tabletkom na dobę) w 2-4 dawkach podzielonych. Zalecana dawka dobowa leku nie powinna być przekraczana, gdyż może to prowadzić do objawów przedawkowania. Przyjęcie zbyt wysokiej dawki leku wymaga spowodowania wymiotów i kontaktu z lekarzem.
W czasie stosowania tabletek powlekanych Nifuroksazyd powinno się pilnować odpowiedniego nawodnienia organizmu, czyli uzupełniania płynów i elektrolitów. W czasie terapii nie wolno pić alkoholu. Może on wówczas nasilić biegunkę, a także skutkować bólami brzucha i wymiotami. Pilnować należy również zachowania ścisłej diety. Bez konsultacji z lekarzem nie powinno się stosować leku dłużej niż 3 dni. W przypadku biegunki utrzymującej się dłużej niż 2-3 dni od rozpoczęcia przyjmowania leku Nifuroksazyd zaleca się pilną konsultację z lekarzem.
Lek Nifuroksazyd u niektórych również może wykazywać działania niepożądane, choć nie muszą one wystąpić u każdej osoby przyjmującej tabletki powlekane. Zazwyczaj lek jest dobrze tolerowany, chociaż nie są wykluczone reakcje nadwrażliwości na jego składniki. U pacjentów mogą wystąpić skórne odczyny alergiczne. W przypadku wystąpienia opisanych skutków ubocznych Nifuroksazyd lub działań niepożądanych, które nie zostały opisane w ulotce, zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą. Ze względu na to, że lek może powodować senność oraz zaburzenia sprawności psychofizycznej, może mieć wpływ na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. W jego składzie znajduje się ponadto żółcień pomarańczowa, a ta może przyczyniać się do pojawiania się reakcji alergicznych.
Lek Nifuroksazyd nie powinien być stosowany przez wszystkich pacjentów, gdyż posiada również przeciwwskazania. Tabletek powlekanych nie powinny zażywać osoby z nadwrażliwością na nifuroksazyd, pochodne 5-nitrofuranu bądź składniki pomocnicze leku. Pacjentki będące w ciąży bądź karmiące dziecko piersią powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym przed ewentualnym zażyciem leku Nifuroksazyd.
Skład - Nifuroksazyd 200 mg x 12 tabl (hasco)
1 tabletka powlekana zawiera 200 mg nifuroksazydu (Nifuroxazidum).
Wskazania i działanie - Nifuroksazyd 200 mg x 12 tabl (hasco)
- Ostra biegunka bakteryjna bez objawów zakażenia ogólnego (biegunka podróżnych, pokarmowa, zapalenie żołądka i jelit).
- Grupa farmakoterapeutyczna: chemioterapeutyk, lek przeciwbiegunkowy; kod ATC: A 07 AX 03. Dojelitowy lek przeciwbakteryjny działający w świetle jelita. Substancja czynna zawarta w preparacie musi zostać uaktywniona przez bakteryjny enzym NADPH-nitroreduktazę do nitroanionu, a następnie do działających elektrofilnie substancji pośrednich. Substancje te wchodzą w niespecyficzne interakcje z bakteryjnymi białkami rybosomalnymi, prowadząc do zahamowania syntezy białka. Substancja czynna zawarta w preparacie działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie na większość patogenów jelitowych wywołujących ostre biegunki zakaźne (E. coli, Salmonella spp., Shigella spp., Camphylobacter sp., Yersinie enterocolitica oraz in vitro na Vibrio cholerae i nie choleryczne Vibrio).
- Preparat nie wywiera działania niepożądanego na fizjologiczną florę bakteryjną jelit i nie powoduje jelitowej dysmikrobii.
Przeciwwskazania - Nifuroksazyd 200 mg x 12 tabl (hasco)
Lek stosuje się doustnie. Dorośli: 800 mg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych. Dzieci w wieku powyżej 6 lat: 600-800 mg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 3 dni.
Nadwrażliwość na pochodne nitrofuranu w wywiadzie lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Pacjenci ze znanym niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (ze względu na ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej). Preparat jest dobrze tolerowany. Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne takie jak wysypka lub pokrzywka. U pacjentów ze stwierdzonym niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej istnieje ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej.Ostrzeżenia
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania. Podstawową zasadą podczas leczenia każdej biegunki, niezależnie od wieku pacjenta, jest nawadnianie. W przypadku ciężkiej, długotrwałej biegunki, ciężkich wymiotów lub utraty apetytu, należy rozważyć nawodnienie dożylne. W przypadku biegunki zakaźnej z objawami zakażenia ogólnoustrojowego, należy podać preparaty przeciwbakteryjne o dobrej dystrybucji układowej. Jeśli biegunka utrzymuje się po dwóch lub trzech dniach leczenia, należy zweryfikować stosowane leczenie i rozważyć włączenie doustnego lub dożylnego nawodnienia. W przypadku nasilenia biegunki podczas leczenia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Preparat należy stosować równocześnie z zachowaniem ścisłej diety z wykluczeniem soków, surowych warzyw i owoców, pikantnych i ciężkostrawnych potraw. W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości (duszność, wysypka, świąd) należy przerwać leczenie. Podczas leczenia nifuroksazydem nie należy pić alkoholu.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.