Lek Acatar Control w postaci aerozolu do nosa to produkt stosowany w celu udrożnienia nosa. Jego działanie polega na redukcji obrzęku błony śluzowej oraz pozbyciu się kataru. Preparat może być stosowany przez pacjentów dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 6 lat. Odczuwalne efekty działania leku zauważyć można już po kilkunastu sekundach od jego podania, a efekt utrzymuje się nawet przez 12 godzin.
Na co jest Acatar Control? Wskazaniem do stosowania leku są obrzęki błony śluzowej nosa, które zazwyczaj towarzyszą ostremu zapaleniu śluzówki nosa lub zapaleniu o podłożu alergicznym. Produkt może być przydatny również przy zapaleniu zatok przynosowych, a dodatkowo można stosować go pomocniczo w przypadku zapalenia trąbki słuchowej bądź ucha środkowego. Składnikiem czynnym leku jest chlorowodorek oksymetazoliny. Działanie tej substancji polega na redukcji obrzęku błony śluzowej nosa, co udrażnia przewód nosowy i ułatwia oddychanie, przynosząc ulgę przy stanach zapalnych. Funkcją Acatar Control jest dodatkowo hamowanie nadmiernej produkcji wydzieliny, a także ułatwianie oczyszczania nosa. Prowadzi to do rozszerzenia i otwarcia przewodów odprowadzających zatok, a dodatkowo do odblokowania trąbek słuchowych.
W opakowaniu znajduje się 15 ml roztworu Acatar Control, który podawany jest w postaci aerozolu do nosa. Jego substancją czynną jest 0,5 mg/ml oksymetazoliny chlorowodorek. W 1 ml roztworu znajduje się 0,5 mg oksymetazoliny chlorowodorku oraz substancje pomocnicze. Należy stosować lek zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w ulotce lub indywidualnymi wskazaniami lekarza. Dzieciom w wieku 6–12 lat zaleca się podawanie po jednej dawce aerozolu Acatar Control do każdego otworu nosowego 2 razy na dobę. Młodzieży w wieku powyżej 12 lat i osobom dorosłym zaleca się natomiast podawanie po jednej dawce aerozolu Acatar Control do każdego otworu nosowego 2–3 razy na dobę. Produkt najlepiej stosować 3–5 dni, jednak nie dłużej niż 7 dni. Lek nie powinien być stosowany długotrwale lub w dawkach wyższych niż zalecane, gdyż może to prowadzić do osłabienia jego działania, a nawet do zaniku śluzówki i jej reaktywnego przekrwienia wraz z polekowym zapaleniem.
Jak każdy inny lek, również i Acatar Control może u niektórych przyczynić się do występowania skutków ubocznych. Często pojawia się suchość śluzówki nosa i kichanie, a dodatkowo pieczenie śluzówki. Niezbyt często dochodzi do zwiększenia ciśnienia tętniczego i przyspieszenia akcji serca, a oprócz tego do kołatania serca. Rzadko natomiast lek wywołuje bóle głowy, niepokój, zmęczenie czy bezsenność. Rzadko również po zaprzestaniu działania leku pojawia się reaktywne przekrwienie śluzówki. Jeżeli pacjent zaobserwuje u siebie skutki uboczne leku, powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Acatar Control posiada również przeciwwskazania do stosowania. Nie jest przeznaczony dla pacjentów z nadwrażliwością na oksymetazoliny chlorowodorek lub którąkolwiek z pozostałych substancji wchodzących w skład roztworu. Produkt nie powinien być używany także przez pacjentów, którzy zmagają się z suchym zapaleniem śluzówki nosa, czyli zapaleniem, które charakteryzuje się powstawaniem strupów. Przeciwwskazaniem do używania Acatar Control jest dodatkowo wiek – nie powinno się go stosować u dzieci poniżej 6 lat. Pacjentki spodziewające się dziecka lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem, zanim ewentualnie zaczną stosować ten lek. Wymaga się również wcześniejszej konsultacji z lekarzem podczas stosowania leków podwyższających ciśnienie krwi, zmagania się z zaburzeniami metabolicznymi lub ciężkimi chorobami układu krążenia, a dodatkowo z guzem chromochłonnym. Pacjenci w podeszłym wieku także powinni skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku, podobnie jak osoby ze zwiększonym ciśnieniem śródgałkowym.
Z produktu nie powinno się korzystać, gdy upłynie jego termin ważności. Lek nie powinien być stosowany dłużej niż rok od otwarcia, nawet jeśli jego data ważności jest dłuższa. Ze względów higienicznych z jednego aplikatora powinna korzystać wyłącznie jedna osoba.
Skład - Acatar Control aerozol do nosa 15 ml
Substancją czynną Acatar Control jest 0.05% roztwór oksymetazoliny. Pozostałe składniki preparatu Acatar Control to: chlorek benzalkoniowy, edetynian disodu, glikol propylenowy, dwuwodny diwodorofosforan sodu, dwunastowodny fosforan disodu, woda oczyszczona.
Wskazania i działanie - Acatar Control aerozol do nosa 15 ml
Głównym składnikiem Acatar Cotrol jest chlorowodorek oksymetazoliny o działaniu przeciwobrzękowym, który charakteryzuje sprawdzony i skuteczny mechanizm odpowiedzialny za obkurczenie naczyń krwionośnych nosa. Poprzez zmniejszenie obrzęku zmienionej zapalnie błony śluzowej nosa Acatar Control jest w stanie zatrzymać nadmierne wytwarzanie wydzieliny, co prowadzi do szybkiego udrożnienia nosa oraz stopniowego ustępowania dolegliwości związanych z katarem.
Zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa pozwala również rozszerzyć i otworzyć przewody odprowadzające zatoki przynosowe, a także odblokować trąbkę słuchową, co hamuje rozwój infekcji bakteryjnych i wspomaga jej wyleczenie.
Spray Acatar Control polecany jest do stosowania w:
obrzęku błon śluzowych, który towarzyszy ostremu zapaleniu błony śluzowej nosa;- alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa;
- naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa;
- zapaleniu zatok przynosowych;
- zapaleniu trąbki słuchowej;
- zapaleniu ucha środkowego.
Dawkowanie - Acatar Control aerozol do nosa 15 ml
Lek Acatar Control powinien być zawsze stosowany zgodnie z instrukcją zawartą w ulotce lub zgodnie z zaleceniami lekarza bądź farmaceuty. Preparat nie powinien być stosowany przez dzieci poniżej 6. roku życia.
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: lek powinien być aplikowany po jednej dawce do każdego otworu nosowego, 2 razy na dobę.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: lek należy podawać po jednej dawce do każdego otworu nosowego, 2 do 3 razy na dobę.
Spray Acatar Control może być stosowany przez okres od 3 do 5 dni, jednak nie dłużej niż przez 7 dni. Nie zaleca się stosowania większych dawek niż zalecane w ulotce.
Przeciwwskazania - Acatar Control aerozol do nosa 15 ml
Lek Acatar Control nie należy stosować, gdy u pacjenta występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą, suche zapalenie błony śluzowej nosa bądź jaskra z wąskim kątem przesączania.
Działania niepożądane - Acatar Control aerozol do nosa 15 ml
Oksymetazolina może powodować szereg działań niepożądanych, do których zalicza się:
- działania niepożądane występujące często (częściej niż u 1 na 100, a rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów przyjmujących lek): suchość błony śluzowej nosa, kichanie, uczucie pieczenia błony śluzowej nosa;
- działania niepożądane występujące niezbyt często (częściej niż u 1 na 1 000, a rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów przyjmujących lek): kołatanie serca, wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszona akcja serca;
- działania niepożądane występujące rzadko (częściej niż u 1 na 10 000, a rzadziej niż u 1 na 1 000 pacjentów): ból głowy, bezsenność, niepokój, zmęczenie.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.