Lek Bravera Control w postaci aerozolu na skórę to preparat stosowany w przypadku przedwczesnego wytrysku. Jego substancja czynna działa miejscowo znieczulająco, przez co powoduje, że prącie jest mniej wrażliwe na dotyk, a w efekcie do ejakulacji dochodzi później. Lek przeznaczony jest dla pacjentów, którzy ukończyli 18. rok życia.
Wskazaniem do stosowania
leku Bravera Control jest problem przedwczesnego wytrysku. Aplikacja produktu na prącie przed stosunkiem zmniejsza wrażliwość na dotyk i jednocześnie przyczynia się do opóźnienia ejakulacji. Substancją czynną preparatu jest lidokaina, która wykazuje miejscowe działanie znieczulające, redukując wrażliwość żołędzi prącia na bodźce dotykowe i tym samym przyczyniając się do wydłużenia czasu współżycia.
Bravera Control dostępny jest w
formie aerozolu na skórę. Jedno opakowanie zawiera 8 ml leku, a w 1 g aerozolu znajduje się 96 mg lidokainy. Składnikami leku są: kwas stearynowy,mirystynian izopropylu, a także eter monoetylowy glikolu dietylenowego.
Lek należy stosować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w dołączonej do opakowania ulotce. Zalecana
dawka Bravera Control to 3–7 naciśnięć pompki (zawsze, stosując najmniejszą skuteczną dawkę), co powinno wystarczyć na pokrycie trzonu i żołędzi prącia. Aplikację leku należy wykonać
ok. 5–15 minut przed współżyciem. Niewchłonięty w 5 minut nadmiar leku należy usunąć z prącia, zanim dojdzie do współżycia. Kolejnej dawki leku nie powinno się przyjmować szybciej niż po 4 godzinach od poprzedniej. Nie wolno również przekraczać dobowej
dawki Bravera Control, która wynosi 22 naciśnięcia pompki. Bez nadzoru lekarza leku nie wolno stosować dłużej niż miesiąc. W przypadku braku poprawy (mimo zastosowania leku) lub nasilenia się dolegliwości zaleca się konsultację z lekarzem. Należy uważać, by lek nie dostał się do oczu i nie miał kontaktu z błoną śluzową nosa. Ponadto trzeba unikać kontaktu leku z błoną śluzową jamy ustnej lub gardła.
Bravera Control może u pewnych osób wykazywać działania niepożądane, chociaż nie muszą one wystąpić u każdego, kto stosuje lek (bądź współżyje z osobą stosującą lek). Bardzo rzadko występują miejscowe podrażnienia skóry lub wysypka, jest to wskazaniem do zaprzestania stosowania leku. Innych skutków ubocznych przy prawidłowym podaniu na skórę nie odnotowano, jednak w większych dawkach bądź u osób mających nadwrażliwość na lidokainę lek może prowadzić do zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego, nerwowości lub nadmiernego pobudzenia, a także senności, zawrotów głowy, drgawek i utraty przytomności. Jeśli chodzi o
skutki uboczne Bravera Control o nieznanej częstości występowania, wymienia się rzadkoskurcz, osłabienie mięśnia sercowego, a dodatkowo porażenie czynności oddechowych. Dojść może również do niedociśnienia tętniczego oraz zatrzymania akcji serca. Pojawienie się jakichkolwiek efektów niepożądanych podczas stosowania leku (opisanych w ulotce i nieopisanych w ulotce) to wskazanie do kontaktu z lekarzem lub farmaceutą.
Bravera Control jest
lekiem, który nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów, gdyż pojawiają się także
przeciwwskazania. Nie powinien być stosowany przez pacjentów poniżej 18. roku życia oraz w przypadku uczulenia na lidokainę bądź jakikolwiek ze składników pomocniczych leku. Dlatego, że lek aplikowany jest na prącie, nadwrażliwość w tym przypadku dotyczy nie tylko mężczyzny stosującego lek, ale również jego partnerki/partnera. Leku nie wolno stosować również w przypadku uczulenia na inne leki amidowe, które działają miejscowo znieczulająco (nadwrażliwość osoby stosującej lek lub osoby współżyjącej z nią). Lek nie powinien być aplikowany na uszkodzoną lub objętą procesem zapalnym skórę, a dodatkowym przeciwwskazaniem jest współżycie z partnerką będącą w ciąży. Należy również wiedzieć, że produkt może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.
SkładSubstancją czynną leku jest lidokaina.1 g aerozolu zawiera 96 mg lidokainy. Każde naciśnięcie pompki rozpylającej dostarcza 0,085 ml roztworu (co odpowiada 81,98 mg aerozolu zawierającego 7,87 mg lidokainy).
- Pozostałe składniki to: kwas stearynowy, izopropylu mirystynian, glikolu dietylenowego monoetylowy eter.
Wskazania i działanie- Bravera Control zawiera lidokainę.
- Lidokaina działa miejscowo znieczulająco.
- Działanie znieczulające leku polega na zmniejszeniu wrażliwości żołędzi prącia, w celu wydłużeniaczasu do wystąpienia wytrysku.
- Lek jest wskazany do stosowania przed stosunkiem w przypadku przedwczesnego wytrysku w celu zmniejszenia wrażliwości prącia na dotyk i opóźnienia ejakulacji (wytrysku).
- Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość pacjenta lub jego partnerki/partnera na substancję czynną, inne amidowe leki miejscowo znieczulające lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Jeśli partnerka pacjenta jest w ciąży.
Uszkodzona lub zmieniona zapalnie skóra.
DawkowanieZalecana dawka to 3 do 7 naciśnięć pompki, wykonane w celu pokrycia trzonu i żołędzi prącia, 5 do 15 minut przed stosunkiem. Jeżeli po upływie 5 minut na prąciu pozostaje nadmiar leku, należy go usunąć przed stosunkiem. Ilość i czas aplikacji powinny być dobrane w zależności od indywidualnych potrzeb. Należy zawsze stosować najmniejszą skuteczną dawkę. Pomiędzy zastosowaniem kolejnych dawek należy zachować odstęp co najmniej 4 godzin. Nie należy przekraczać dawki 22 naciśnięć pompki w ciągu 24 godzin.
Lek nie powinien być stosowany dłużej niż 1 miesiąc bez nadzoru lekarza.
Działania niepożądaneJak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Po zastosowaniu leku może bardzo rzadko wystąpić miejscowe podrażnienie skóry lub wysypka.
W takim przypadku należy zaprzestać stosowania leku.
Nie odnotowano innych działań niepożądanych po podaniu na skórę zalecanych dawek leku.
W razie stosowania większych dawek lub nadwrażliwości na lidokainę, mogą wystąpić wymienione
poniżej działania niepożądane:
Bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 osoby na 10 000):
- objawy zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego, pobudzenie, nerwowość;
- objawy zahamowania ośrodkowego układu nerwowego. Zawroty głowy, senność, drgawki, utrata przytomności.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- Osłabienie mięśnia sercowego, rzadkoskurcz (spowolnienie czynności serca), zatrzymanie czynności serca, niedociśnienie tętnicze, porażenie czynności oddechowej.
Zgłaszanie działań niepożądanychJeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych
Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301
Faks: + 48 22 49 21 309
e-mail: ndl@urpl.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.