Jak obronić się przed bólem gardła w ciąży?
W przypadku nieżytu gardła lepiej zapobiegać niż leczyć dlatego ważne jest, aby przyszła mama dbała o siebie, wzmacniała odporność i szybko reagowała na wszelkie niepokojące objawy. Kluczowe w profilaktyce chorób gardła jest dbanie o prawidłową higienę. Konieczne jest częste mycie rąk, zwłaszcza po powrocie do domu i przed posiłkami. Kobiety w ciąży powinny unikać kontaktu z osobami chorymi i w miarę możliwości nie przebywać w dużych skupiskach ludzi. Powietrze w mieszkaniu czy domu powinno być nawilżane, temperatura powietrza odpowiednia, nie za wysoka. Dieta przyszłej mamy powinna być zbilansowana, bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Ważna jest również odpowiednia ilość snu i ruchu.
Naturalne, domowe leki na ból gardła w ciąży
W sytuacji kiedy przyszła mama odczuwa dyskomfort związany z bólem gardła, warto wspomóc się domowymi sposobami i naturalnymi antybiotykami, które znajdziemy we własnej spiżarni, takimi jak:
- cebula i czosnek, z których można przygotować syrop lub dodać w większych ilościach do codziennej diety,
- imbir, który ma działanie nawilżające gardło, co pomaga pokonać ból,
- herbata z sokiem malinowym,
- płukanie gardła za pomocą wody z solą czy wyciągiem z szałwii,
- mleko z miodem i masłem,
- napar z siemienia lnianego,
- wywar z rumianku,
- sok z aronii, czarnej porzeczki,
- cytrusy.
Zaleca się również rozgrzewające okłady na szyję i więcej odpoczywać.
Leki na ból gardła dla matki karmiącej i kobiety w ciąży
Bezpieczne leki na ból gardła dla karmiącej mamy to ziołowe lub homeopatyczne tabletki do ssania np. z miodem i cytryną. Świetnie sprawdzą się również produkty w formie aerozolu zawierające porost islandzki lub srebro koloidalne. Tabletki na ból gardła dla matki karmiącej zawierają składniki takie jak flurbiprofen, który w dużym stopniu wiąże się z białkami osocza. Im wyższy stopień wiązania się z białkami, tym mniejsze prawdopodobieństwo przenikania związku do mleka matki. Inną substancją leczniczą, która może być bezpiecznie stosowana w czasie karmienia piersią jest chlorowodorek benzydaminy. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, znieczulające i antyseptyczne i w minimalnym stopniu wchłania się do krążenia ogólnego.
Tabletki na ból gardła dla kobiet w ciąży to nie jedyna forma preparatów walczących z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Ciekawą opcją są spraye na ból gardła. Dla kobiet w ciąży jest to wygodne rozwiązanie, które można ze sobą zabrać wszędzie, dzięki swoim niewielkim rozmiarom i aplikatorom ułatwiającym stosowanie. Pokrywają błonę śluzową gardła ochronnym filmem. Obecne w prepatach jony srebra ograniczają rozwój drobnoustrojów, mają silne działanie utleniające, działają bakteriobójczo na bakterie wywołujące stany zapalne jamy ustnej, gardła i migdałków podniebiennych. Pastylki do ssania dla kobiet w ciąży są odpowiednie dla tych kobiet, które lubią owoce smaki takie jak malina, porzeczka lub cytryna. Prócz gumy arabskiej, chrząstnicy kędzierzawej i porostu islandzkiego, zawierają w swoim składzie również olejki eteryczne, które odpowiadają za przyjemny smak i uczucie świeżości podczas ssania. Stosowanie pastylek do ssania może skrócić czas trwania choroby i pomaga zapobiegać jej nawrotom.