Mechanizm powstawania trądziku
Przy jednoczesnym rogowaceniu naskórka i wzmożonej produkcji wydzieliny gruczołów łojowych, czyli sebum, nie może się ona wydostać na powierzchnię skóry, co powoduje zatkanie ujścia przewodów gruczołów łojowych. Sebum uwięzione w naskórku powoduje zmiany skórne. Pojawiają się mikrozaskórniki, które następnie zmieniają się z zamknięte zaskórniki. Pod wpływem enzymów, bakterie beztlenowe, które świetnie czują się w takim środowisku, zaczynają rozkładać sebum do formy kwasów tłuszczowych, podrażniających okoliczne tkanki. To powoduje stany zapalne, które nieleczone mogą zamienić się w nacieki, guzki czy nawet torbiele.
Co wpływa na pojawienie się trądziku?
Cera trądzikowa może pojawić się dzięki uwarunkowaniom genetycznym. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który ma wpływ na wywołanie trądziku. Wyróżniamy wśród nich przede wszystkim nieprawidłową pracę gruczołów łojowych, spowodowanych zaburzeniami hormonalnymi. Taka sytuacja ma miejsce w okresie dojrzewania, w ciąży, podczas menopauzy czy u kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników.
Również stres zaostrza objawy trądziku, gdyż podwyższony poziom kortyzolu aktywuje gruczoły łojowe i stymuluje je do nadmiernego wydzielania sebum. Należy uważać na leki z kortyzolem, a także te ze związkami bromu, litem, jodem i leki antykoncepcyjne.
Objawy cery trądzikowej będą się nasilać po spożyciu sztucznych barwników, konserwantów, aromatów i produktów z wysokim indeksem glikemicznym.
W jaki sposób leczyć zmiany trądzikowe?
Wyeliminowanie trądziku to proces wymagający systematyczności i cierpliwości. Na początek wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem, który może profesjonalnie określić stan skóry i zaproponować najlepszy rodzaj leczenia. Nierzadko trądzik wymaga leczenia przy pomocy antybiotykoterapii.
Osoby posiadające cerę trądzikową powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach pielęgnacji skóry:
- oczyszczanie twarzy – nieusunięte substancje jak martwy naskórek i zanieczyszczenia atakują skórę i zatykają gruczoły łojowe. Regularne oczyszczanie wspiera odpowiedni poziom pH skóry,
- peeling - zmniejsza rogowacenie skóry i ogranicza wydzielanie sebum, ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Najlepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne (owocowe lub ziołowe) i kremy z kwasami owocowymi.
Zmian skórnych kategorycznie nie należy wyciskać, ponieważ prowokuje to podrażnienia i stany zapalne. Opróżnione gruczoły łojowe nadrabiają zaległości i zaczynają intensywnie produkować sebum.
Używane kremy przeciwtrądzikowe nie powinny być komedogenne, ponieważ taka formuła nasila objawy trądziku. Preparaty na trądzik nie powinny być także tłuste i w formie oleju, ani zbytnio wysuszające i odtłuszczające, ponieważ sucha skóra aktywuje pracę gruczołów łojowych. Warto wiedzieć, że cera trądzikowa również potrzebuje nawilżenia, dlatego odpowiedni krem powinie wykazywać również takie działanie.
Co jeść, aby wspomóc leczenie trądziku?
Objawy trądziku może potęgować:
- alkohol,
- mocna kawa,
- nadmiar czerwonego mięsa,
- mleko,
- ser.
Dieta, która wspomoże leczenie trądziku, powinna zawierać produkty regulujące złuszczanie naskórka jak witamina A, którą znajdziemy w rybach, jajkach, wątróbce czy szpinaku, ograniczające łojotok, czyli witamina B2, B6 i niacyna (produkty pełnoziarniste, drożdże, migdały) i łagodzące stany zapalne jak cynk, którego bogactwo znajduje się w owocach morza.
Kosmetyki na trądzik
Preparaty apteczne dedykowane cerze trądzikowej są w formie emulsji lub lekkiego żelu, który nie zatyka porów, szybko się wchłania, pozwala skórze oddychać i nie zostawia tłustej warstwy. Kosmetyki do mycia twarzy mają pH zbliżone do pH skóry i delikatnie usuwają zalegający łój i zanieczyszczenia. W ich składzie znajdziemy m.in. kwas salicylowy, glikolowy czy olejek z drzewa herbacianego. Żele na trądzik odblokowują ujścia gruczołów łojowych, oczyszczają skórę, ściągają rozszerzone pory, regulują wydzielanie łoju i zapobiegają powstawaniu blizn.