Bolące stawy, ścięgna i mięśnie potrafią człowiekowi utrudnić życie. Dlatego plastry przeciwbólowe są dobrą alternatywą dla tabletek o takim działaniu. Kompresy przeciwbólowe działają miejscowo, dzięki temu środki aktywne docierają do miejsca bólu szybciej i sprawniej, przynosząc ulgę. Sam lek przeciwbólowy uwalnia się powoli - ma o wpływ na czas działania plastra. Nierzadko uśmierza on ból na całą dobę. Kompresy przeciwbólowe przyjmują również formę żelu, który może być podgrzewany np. w mikrofalówce, albo chłodzony w zamrażarce. W zależności od potrzeby możesz wybrać plastry chłodzące lub plastry rozgrzewające - łagodzą obrzęki lub rozgrzewają nadwyrężone mięśnie, powodując ich rozluźnienie.
Bolące stawy, ścięgna i mięśnie potrafią człowiekowi utrudnić życie. Dlatego plastry przeciwbólowe są dobrą alternatywą dla tabletek o takim działaniu. Kompresy przeciwbólowe działają miejscowo, dzięki temu środki aktywne docierają do miejsca bólu szybciej i sprawniej, przynosząc ulgę. Sam lek przeciwbólowy uwalnia się powoli - ma o wpływ na czas działania plastra. Nierzadko uśmierza on ból na całą dobę. Kompresy przeciwbólowe przyjmują również formę żelu, który może być podgrzewany np. w mikrofalówce, albo chłodzony w zamrażarce. W zależności od potrzeby możesz wybrać plastry chłodzące lub plastry rozgrzewające - łagodzą obrzęki lub rozgrzewają nadwyrężone mięśnie, powodując ich rozluźnienie.
Plastry przeciwbólowe jako dobra alternatywa
Stosowanie plastrów przeciwbólowych może być dobrą alternatywą dla zwykłych środków przeciwbólowych. Dzięki formule, w której zawarty jest lek, nie tylko ma on działanie miejscowe, ale również wydłużony czas działania. Naklejenie takiego plastra przeciwbólowego powoduje zmniejszenie się dyskomfortu wywołanego bolącym stawem czy mięśniem. Oczywiście istotne jest to, żeby forma plastra była dostosowana do uszkodzonego miejsca. Przed zakupem sprawdź zatem przeznaczenie kompresów przeciwbólowych i wybierz ten najbardziej odpowiedni dla siebie.
Na co zwrócić uwagę - kompresy przeciwbólowe
Po pierwsze sprawdź przeznaczenie danego produktu - w zależności od kontuzji potrzebujesz innych środków aktywnych. Ból kości różni się od bólu stawów lub mięśni. Po drugie, warto zwrócić uwagę na kształt i wielkość plastra - czy na pewno zakryje on całe bolące miejsce? czy nie będzie zbyt duży, by dopasować się do zagięć ciała? Dobre dopasowanie plastrów przeciwbólowych pozwoli Ci bardziej skutecznie oddziaływać na źródło bólu oraz umożliwi dłuższe noszenie. Kompres nie będzie się bowiem odklejał i odpadał. Pamiętaj, by przed nałożeniem oczyścić skórę z kremów, olejków i zanieczyszczeń. Plastry przeciwbólowe nie będą się również dobrze trzymać na skórze mokrej lub lekko wilgotnej - bardzo ważne jest dokładne jej osuszenie.
Ciepło czy zimno - plastry rozgrzewające czy plastry chłodzące
Wiele ludzi ma problem z podjęciem decyzji dotyczącej tego, jaki rodzaj plastrów przeciwbólowych wybrać - mają one ogrzewać czy chłodzić obolałe miejsce? I jak to w przypadku takich pytań bywa, odpowiedź brzmi: to zależy. Dla jednych lepiej będą działały plastry rozgrzewające - pod ich wpływem bolący mięsień będzie się rozluźniał, przez co sprawniej będą zachodzić procesu odbudowujące. Jednak ten sam plaster nałożony na staw, może pogorszyć sytuację. Wtedy warto zastosować plastry chłodzące, które spowodują zmniejszenie obrzęku. Podczas wyboru dobrze jest kierować się zasadą - ogrzewanie na wszelkiego rodzaju napięć organizmu i chłodzenie obrzęków i stłuczeń.
Kompresy przeciwbólowe przydadzą się m.in. w podróży - są łatwe do transportu, a przez wydłużone działanie miejscowe stają się wygodniejsze i bardziej praktyczne. Choć oczywiście jeśli mają one mieć działanie chłodzące lub rozgrzewające, konieczne są sprzęty domowe - zamrażarka lub mikrofalówka.
Jak działają plastry rozgrzewające?
Plastry przeciwbólowe o działaniu rozgrzewającym cieszą się sporą popularnością, co niewątpliwie wynika z ich szybkiego i skutecznego działania. Warto zastosować je w przypadku bólu o charakterze miejscowym, np. dotyczącym mięśni. To dobre rozwiązanie w sytuacji przeciążenia lub przewiania. Takie produkty są też stosowane przez sportowców, którym zależy na rozgrzaniu mięśni przed intensywnym wysiłkiem. Plastry rozgrzewające na plecy z jednej strony łagodzą ból, zaś z drugiej działają kojąco na mięśnie, które zostały poddane nadmiernemu obciążeniu. Mogą przydać się wszystkim, którzy przez wiele godzin pracują w jednej pozycji. Ogrzewanie wybranych partii ciała sprawia, że rozszerzają się naczynia krwionośne. To z kolei przekłada się na lepsze ukrwienie oraz dotlenienie tkanek. W efekcie procesy regeneracyjne następują szybciej. Ograniczone jest też wydzielanie cytokin odpowiedzialnych za stany zapalne. W wyniku chwilowego podrażnienia zakończeń nerwowych przestajemy odczuwać ból.
Plastry przeciwbólowe i przeciwzapalne na kręgosłup występują w wersji suchej i hydrożelowej. Pierwsze z nich przypominają klasyczne plastry do opatrunku. Są one nie tylko cienkie, ale również mają neutralny zapach, dzięki czemu można je mieć na sobie podczas codziennych obowiązków. Ponadto są praktycznie niewidoczne pod ubraniem, co pozwala na ich założenie np. do pracy. Ważną zaletą jest też dobra przyczepność do skóry. Nie trzeba zatem przejmować się przypadkowym zsunięciem czy odklejeniem. Takie plastry na ból pleców często zawierają roślinne wyciągi, znane ze swoich cennych właściwości. Przyjemne ciepło pojawia się od razu po naklejeniu wraz z upragnionym uczuciem ukojenia i rozluźnienia. Należy zaznaczyć, iż tego typu produkty nie powodują poparzeń. Drugą opcją są wersje w postaci plastrów hydrożelowych. Są one nieco grubsze i łatwiejsze w przyklejaniu oraz odklejaniu. Tym co je wyróżnia jest stopniowe uwalnianie substancji aktywnych. Tego typu produkty należy naklejać na suchą i czystą skórę bez podrażnień. Po aplikacji zaleca się dokładne umycie dłoni.
Jak działają plastry chłodzące na kręgosłup?
Plastry na plecy o działaniu chłodzącym są polecane osobom, które mają problem z obrzękami spowodowanymi np. stłuczeniem. Przydadzą się także przy siniakach. W ich składzie najczęściej znajduje się mentol oraz olejki eteryczne, które zmniejszają dolegliwości bólowe. Działanie wspomnianych substancji wpływa również na zmniejszenie obrzęków i siniaków. Mentol zapewnia przyjemne uczucie chłodu na skórze i jednocześnie łagodzi stany zapalne oraz hamuje ich dalszy rozwój. Wiele osób korzysta z nich w przypadku silnych bólów głowy, migren oraz gorączki. Plastry żelowe przeciwbólowe działają najczęściej do 8 godzin. Co ważne, nie pozostawiają żadnych śladów na skórze i można je łatwo usunąć. Na czym polega ich działanie? Ból głowy może być spowodowany nadmiernym rozszerzeniem naczyń mózgowych i uciskaniem struktury opon mózgowych oraz znajdujących się w okolicy nerwów. Ze względu na fakt, iż zimno i ból są przewodzone tymi samymi nerwami, plastry zapewniają przyjemną ulgę i ochłodzenie.
W efekcie dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia obrzęku. Ograniczony zostaje także ucisk na nerwy – powodujący wydzielanie mediatorów bólowych. Chłodzące plastry przeciwbólowe na kręgosłup lędźwiowy oraz inne partie ciała są również dostępne w postaci hydrożelowej. W razie konieczności można przyciąć je do odpowiednich rozmiarów, dopasowanych do danej okolicy. Tego typu produkty będą przydatne w przypadku wszelkiego typu skręceń, stłuczeń czy uderzeń. Złagodzą także nieprzyjemne dolegliwości spowodowane nadwyrężeniem mięśni, skurczami mięśni czy stanami zapalnymi ścięgien. Warto zaznaczyć, że plastry nie powodują wysuszenia skóry i nie odcinają dopływu powietrza, dzięki czemu może ona w pełni oddychać. Dużą popularnością cieszą się też plastry przeciwzapalne na kręgosłup – zawierające substancje należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosuje się je w przypadku stanów zapalnych ścięgien, mięśni, więzadeł i stawów, spowodowanych urazami.