Jak działają tabletki musujące na ból i saszetki?
Przeznaczenie produktów w formie musującej jest takie samo, jak w przypadku klasycznych tabletek czy kapsułek, lecz w przypadku preparatów musujących, substancja czynna zaczyna działać szybciej. Dzieje się tak, ponieważ wypijając przygotowany z tabletek musujących czy saszetek roztwór, omijamy proces rozpuszczania się tabletki w organizmie. Taki wodny roztwór leku szybciej przenika do jelit, skąd jest absorbowany do krwi. Dzięki temu rzadziej narażamy się na niepożądane reakcje ze strony przewodu pokarmowego takie jak nudności, wymioty czy biegunka. Wszystkie rodzaje tabletek rozpuszcza się w niewielkiej ilości letniej wody. W ten sposób powstaje gazowany napój, który łatwiej przełknąć. Większość produktów w takiej formie zawiera środki buforowe, czyli substancje, decydujące o tym, gdzie lek ma się uaktywnić. Może zacząć działać już w żołądku lub dopiero w jelitach. Dzięki temu osoby cierpiące np. na chorobę wrzodową mogą brać leki przeciwbólowe zawierające kwas acetylosalicylowy. Jako wady takich produktów można uznać większy rozmiar tabletki, co wiążę się z bardziej skomplikowanym procesem produkcji i potrzebą zastosowania specjalnych materiałów opakowaniowych.
Jakie substancje znajdziemy w preparatach musujących
Produkty tego typu składają się z rozpuszczalnego kwasu metalicznego oraz soli węglanowo-litowcowej. Często jedna z tych substancji jest substancją czynną. W momencie kiedy ta mieszanina wchodzi w kontakt z wodą, powstaje dwutlenek węgla. Najczęściej w składzie tabletek musujących znajdziemy kwas acetylosalicylowy działający przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo, który szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, a w składzie saszetek do rozpuszczania najczęściej można znaleźć paracetamol.
Saszetki przeciwbólowe
Ich działanie oparte jest na hamowaniu aktywności cyklooskygenazy, enzymu, który uczestniczy w syntezie prostaglandyn. Saszetki sprawdzają się podczas bólu głowy, mięśni, zębów czy bólu spowodowanego urazem i szybko pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy.
Wszystkie środki przeciwbólowe wchodzą w interakcję z receptorami w mózgu, związanymi z uczuciem przyjemności, nagrody i bólu. Po spożyciu saszetki na ból zwykle odczuwamy podwyższony nastrój, rozluźnioną euforię i złagodzenie bólu, co wpływa na ogólne samopoczucie. Trzeba jednak pamiętać, że receptory wyzwalane przez preparaty przeciwbólowe znajdują się w obszarze mózgu, który jest odpowiedzialny także za bicie serca i oddychanie. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zażywania odpowiednich dawek. Zbyt duże dawki mogą nieść za sobą niebezpieczne działanie niepożądane.
Stosowanie preparatów musujących na gorączkę
Tabletki musujące przeciwgorączkowe zaleca się stosować w przebiegu przeziębień, grypy lub innych infekcji wirusowych. Ich musująca forma wpływa na szybki efekt działania. Preparaty te szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego i są dobrze tolerowane przez organizm. Tabletki musujące na gorączkę mają często również działanie przeciwzapalne. W składzie takich produktów najczęściej zobaczymy, oprócz kwasu acetylosalicylowego, witaminę C, która wpływa na prawidłową budowę i funkcjonowanie ścian naczyń krwionośnych oraz immunostymulujących układ odpornościowy. Ponadto, w produktach tego typu można znaleźć kofeinę, która pobudza ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszając senność. Saszetki przeciwgorączkowe mogą wykazywać działanie napotne, natomiast pocenie pomaga obniżyć wysoką temperaturę ciała i usunąć z organizmu chorobotwórcze drobnoustroje. W ofercie dostępnych jest kilka ciekawych form, jak np. granulki stosowane bezpośrednio na język bez popijania, również smaki produktów takie jak truskawka czy pomarańcz potrafią do siebie przekonać.
Jak w przypadku każdego leku, saszetki na gorączkę też trzeba dawkować zgodnie z zaleceniami. Nadmiar kwasu acetylosalicylowego może wywołać działania niepożądane. Możliwe skutki uboczne to ból brzucha, zgaga, zawroty głowy, nudności, wymioty, krwawienie z nosa, podrażnienie żołądka i jelit, zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia oddychania, zaburzenia pracy serca, przekrwienie błony śluzowej nosa, wstrząs anafilaktyczny oraz zaburzenia nerek i dróg moczowych. Z reguły jednak korzyści ze stosowania preparatu są zdecydowanie większe niż ryzyko pojawienia się poważnych dolegliwości zdrowotnych.