Środki dla maluszków są oparte zazwyczaj na dwóch podstawowych substancjach aktywnych. Pierwszą z nich jest paracetamol, który można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka. Ma on właściwości przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. W przypadku najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzi się paracetamol w zawiesinie.
Dzieciom powyżej szóstego miesiąca życia można podawać leki zawierające ibuprofen. Jest to substancja czynna o właściwościach przeciwgorączkowych, przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Jeśli chodzi o
syropy na gorączkę dla dzieci z ibuprofenem i ich dawkowanie, jest ono określane na podstawie masy ciała dziecka (nie wieku!).
Bezpieczeństwo podawania syropów
Syropy na ból dla dzieci to leki. Nie dajmy się zwieść, że są zawsze bezpieczne, ponieważ nie istnieją niewinne leki. Trzeba pamiętać, aby zawsze odmierzać dawkę leku przy pomocy miarki czy zakraplacza dołączonych do preparatu i zwracać uwagę na wagę dziecka, a nie na jego wiek podczas stosowania leku. Nie podawaj leku na przeziębienie czy kaszel bez konsultacji z pediatrą u dzieci poniżej drugiego roku życia. Nigdy też nie podawaj dziecku leków dla dorosłych, nawet o tej samej nazwie, ale w wersji dorosłej. Jeżeli objawy choroby nie zmniejszają się po kilku dniach lub jeszcze się nasilą, koniecznie trzeba udać się z maluszkiem do lekarza.
Przyczyny gorączki i bólu u maluszków
Za gorączkę i bóle pojawiające się u dzieci zazwyczaj odpowiedzialne są infekcje. Takie dolegliwości towarzyszą dzieciom, które przechodzą:
- zakażenia przewodu pokarmowego,
- zatrucia pokarmowe,
- zakażenia układu oddechowego,
- zakażenia układu moczowego,
- zapalenie jelit i żołądka (grypa żołądkowa),
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- ząbkowanie,
- odczyn poszczepienny,
- trzydniówkę,
- przeziębienie,
- ospę wietrzną,
- świnkę,
- różyczkę.
U dzieci, u których rozwinęła się infekcja poza bólem na przykład brzucha czy mięśni i stawów i gorączką, mogą pojawić się dodatkowo dreszcze, osłabienie oraz brak apetytu.
Wysoka gorączka jest objawem, którego nie da się u dziecka nie zauważyć. Po przyłożeniu dłoni do czoła od razu można rozpoznać, że temperatura ciała maluszka jest wyższa niż zazwyczaj. Ponadto, gorączkę u dziecka można poznać też po wypiekach na twarzy i błyszczących oczach, senności i oddychaniu przez usta.
Przeziębienie u dziecka
Przeziębienie oraz inne infekcje górnych dróg oddechowych są dosyć częstym zjawiskiem wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Górne drogi oddechowe jest to system naczyń połączonych, gdzie krzyżują się drogi prowadzące do zatok przynosowych, oskrzeli i płuc oraz uszu. Dlatego tam lubią się kolonizować różne patogeny. Dzieci częściej zapadają na przeziębienie, kiedy ciągle przebywają w dużych skupiskach ludzkich takich jak szkoła lub przedszkole, ponieważ ich układ odpornościowy jeszcze się do końca nie rozwinął. Na przeziębienia bardziej narażone są dzieci, które przyszły na świat metodą cesarskiego cięcia, nie były karmione piersią lub był to krótki okres i takie, które są narażone na dym z papierosów. Mówi się też o luce immunologicznej u małych dzieci, czyli niedojrzałości anatomicznej i fizjologicznej niektórych struktur. Większość przeziębień u dzieci jest wywołana przez wirusy paragrypy, wirusy grypy, rynowirusy, adenowirusy czy koronawirusy. Znacznie rzadziej przyczyną infekcji są bakterie.
Syropy na przeziębienie, na ból i na gorączkę – właściwości
Preparaty dla maluchów mają za zadanie obniżyć gorączkę, usunąć lub złagodzić ból oraz zredukować stan zapalny. Leki w syropie są dostępne w wersjach już od pierwszego i trzeciego miesiąca życia oraz powyżej szóstego roku. Za pomocą dołączonych do opakowania aplikatorów np. w formie strzykawki, można łatwo odmierzyć odpowiednią ilość produktu. Dzięki skoncentrowanej dawce leku ilość płynu potrzebna do podania dziecku jest niewielka. Syropy przeciwgorączkowe szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego i mogą zacząć działać już po piętnastu minutach. W ofercie można znaleźć preparaty posiadające badania kliniczne i przedkliniczne. Syropy są bardzo łatwe do podania maluszkom, dzięki pysznym, owocowym smakom takim jak truskawka, malina czy banan, co pozwala dobrać lek idealnie odpowiadający preferencjom maluszka.