Preparaty do mycia skóry atopowej u dzieci
Skóra atopowa wymaga specjalistycznych kosmetyków, by zachować jędrność i odpowiednie nawodnienie. Jest to skóra niezwykle wrażliwa, dlatego produkty muszą być odpowiednio przebadane przez specjalistów. Preparaty do mycia skóry alergicznej są delikatniejsze niż zwykłe szampony i żele do kąpieli. Mają działanie głęboko nawilżające i sprawiają, że po kąpieli skóra nie jest przesuszona, przez co często można odczuwać dyskomfort.
Jeśli Twoje dziecko posiada skórę atopową, wybierz dla niego takie preparaty, które będą łagodne i wesprą jego skórę w walce z chorobą.
Jak postępować ze skórą atopową – preparaty do mycia skóry atopowej
Skóra niezwykle wrażliwa określana jako atopowa reaguje w nadmierny sposób na kontakt z alergenem. U osób chorujących na atopowe zapalenie skóry obserwuje się naruszenie bariery lipidowej o podłożu genetycznym. Z tego powodu tak ważne jest dobranie takich preparatów do mycia, które dla skóry alergicznej będą odpowiednie – ich zadaniem jest między innymi wzmocnienie owej bariery lipidowej celem ograniczenia alergenom dostępu.
Przez to, że objawem skóry atopowej najczęściej są pęcherzyki pojawiające się pod skórą lub drobna czerwona wysypka obecna na zgięciach łokci i kolan, podczas kąpieli niezwykle ważne jest stosowanie preparatów do mycia dla skóry alergicznej o działaniu przeciwświądowym i łagodzącym. Dzięki temu po samej kąpieli chęć drapania się zostanie ograniczona, a chory nie będzie roznosił paznokciami zmian alergicznych.
W tej kategorii zebraliśmy różne preparaty do mycia dla dzieci ze skórą atopową i alergiczną. Są to produkty w różnych postaciach, w tym olejki do kąpieli i pod prysznic, kremowe żele do mycia, kremy myjące, żele do mycia, a także wiele innych kosmetyków. Preparaty do mycia skóry atopowej i alergicznej u dzieci mogą mieć różny skład, ale łączy je jedno – ich formuły są stworzone w taki sposób, aby oczyszczać dziecięcą skórę skutecznie, jednocześnie nie podrażniając jej i nie naruszając jej bariery hydrolipidowej. Są zatem nie tylko bezpieczne, ale przede wszystkim łagodne dla skóry atopowej i skłonnej do podrażnień, a stosowane regularnie mogą pomóc ograniczyć nasilenie przykrych dolegliwości takich jak świąd skóry i potrzeba jej drapania. Wiele z dostępnych w tej kategorii produktów może być stosowanych już od pierwszych dni życia. Każdy z kosmetyków został szczegółowo opisany w zakładce produktowej – w razie dodatkowych pytań można się skonsultować z naszym farmaceutą.
Emolienty do kąpieli dla dzieci ze skórą atopową i alergiczną
W przypadku dzieci ze skórą atopową i skłonną do alergii najlepiej wybierać kosmetyki hipoalergiczne, które są dobrze tolerowane i przebadane dermatologicznie i pediatrycznie. Dlatego że skóra atopowa ma tendencję do nadmiernej utraty wody, przesuszania się i świądu, dobrze wybierać takie kosmetyki do kąpieli dla dzieci, które są emolientami. Czym są emolienty dla dzieci i dlaczego rekomenduje się je przy skórze atopowej? Emolienty są dermokosmetykami ze specjalnie opracowanymi formułami, które w składzie mają substancje nawilżające oraz pomagające zadbać o długotrwałe utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry. Emolienty mają w składzie substancje, dzięki którym jest możliwa odbudowa płaszcza hydrolipidowego skóry – w konsekwencji skóra nie traci wówczas tak szybko wody, a ograniczenie problemu jej przesuszania się redukuje też jej skłonność do podrażnień oraz swędzenie. Emolienty chronią skórę przed wysuszającym działaniem wody, a przy tym wspierają mikrobiom skóry, jednocześnie nie naruszając jej naturalnego pH.
Jak stosować emolienty u dzieci ze skórą atopową i alergiczną?
Kosmetyki do kąpieli dla dzieci ze skórą atopową i alergiczną zwykle nie zawierają substancji potencjalnie alergizujących lub podrażniających. Nie znajdziemy w nich substancji zapachowych czy mydła i innych drażniących dodatków chemicznych. Wiele z nich nie szczypie w oczy i nawilża skórę, kojąc podrażnienia. W produktach tych można znaleźć różne składniki, które mają pozytywny wpływ na kondycję skóry, w tym np. kwas mlekowy, który przywraca jej naturalne pH. Innym składnikiem jest witamina E, która działa regenerująco oraz betaina, która intensywnie nawilża dziecięcą skórę. Godnym uwagi składnikiem jest też bisabolol, który działa kojąco i łagodzi podrażnienia, a także olej macadamia, masło shea czy sporo innych substancji.
Stosowanie emolientów jest bardzo proste. Większość kosmetyków można stosować zarówno w kąpieli, jak i pod prysznicem. Wystarczy niewielką ilość kosmetyku nabrać na dłonie i rozprowadzić po zwilżonej skórze dziecka, delikatnie ją w ten sposób oczyszczając. Po myciu powinien zostać dokładnie spłukany ze skóry.
Po kąpieli – co zrobić, żeby preparat do mycia dla skóry alergicznej działał długo?
Po pierwsze należy zaznaczyć, że w przypadku skóry atopowej nie jest zalecane branie gorących kąpieli w wannie, ponieważ wysusza ona nadmiernie skórę, co powoduje potem podrażnienia. Najlepiej jest stosować niezbyt gorące prysznice. Tym bardziej, jeśli chodzi o niemowlęta – woda powinna być raczej lekko ciepła niż gorąca, ze względu na delikatną skórę malucha. W czasie takiej kąpieli warto użyć dedykowanych preparatów do mycia dla skóry atopowej. Po wyjściu spod prysznica wytrzyj skórę dziecka miękkim ręcznikiem. Szorstki ręcznik jedynie dodatkowo podrażnia skórę. Ponadto, wycierając skórę, nie stosuj ruchów pociągłych góra-dół. Lepiej przykładać ręcznik do skóry i poczekać, aż woda sama wsiąknie.
Po samej kąpieli posmaruj całą skórę kremem lub olejkiem, który dobrze nawilża lub natłuszcza. Nie wkładaj od razu ubrania, tylko poczekaj, aż preparat wsiąknie. Takie emolienty powinny być stosowane od dwóch do trzech razy dziennie – dzięki temu skóra niemowlaka cały dzień będzie nawilżona i nie doprowadzisz do wystąpienia przesuszeń. To, co również pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia skóry, to regularne picie wody w ciągu całego dnia. Powinno to być około 2 litrów dziennie.
Korzystanie z preparatów do mycia dla skóry atopowej może zmienić życie Twojego dziecka i przynieść Ci komfort, dzięki uwolnieniu z ciągłej potrzeby zadrapania wrażliwych miejsc. Wypróbuj różne produkty, pamiętając, że skóra atopowa lubi przyzwyczaić się do kosmetyku i uodpornić na jego działanie.