Xylometazolin to lek w formie aerozolu do nosa, który działa obkurczająco na naczynia krwionośne nosa. Dzięki temu, możliwe jest złagodzenie stanu zapalnego, a tym samym odetkanie nosa i zahamowanie problemu związanego z wodnistym katarem. Preparat jest przeznaczony dla osób mających trudności z układem oddechowym, wynikające z niedrożności nosa, co zostało spowodowana zapaleniem błony śluzowej lub zapaleniem zatok przynosowych. Obecność substancji aktywnej jaką jest
ksylometazolina sprawia, że
Xylometazolin działa pobudzająco na receptory a-adrenergiczne. Ksylometazolina jest z kolei pochodną imidazoliny. Lek stosuje się miejscowo, aplikując na błonę śluzową nosa. Stosowanie zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu przyczynia się do zwężenia naczyń krwionośnych, zredukowania obrzęku oraz zmniejszenia przekrwienia. Oprócz tego, możliwe jest zmniejszenie ilości wydzieliny. W wyniku udrożnienia przewodów, które prowadzą z nosa do zatok, osoby stosujące
Xylometazolin w aerozolu mają możliwość zmniejszenia problemów z oddychaniem oraz zredukowania wycieków.
Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania, do 7 dni. Jeśli po tym czasie nie nastąpi poprawa lub samopoczucie ulegnie pogorszeniu, należy zwrócić się do lekarza. Przed przystąpieniem do aplikacji, zaleca się konsultację ze specjalistą - lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza jeśli pacjent cierpi na niżej opisane dolegliwości lub przyjmuje wymienione leki. Konsultacja jest niezbędna w przypadku zażywania leków przeciwdepresyjnych, które są znane jako inhibitory monoaminooksydazy (inhibitory MAO). To samo dotyczy innych preparatów, które mogą prowadzić do zwiększenia ciśnienie tętniczego. Możliwość stosowania
Xylometazolinu w aerozolu wymaga omówienia ze specjalistą również w sytuacji, gdy cierpimy na różnego rodzaju choroby serca (przykładowo zespół długiego odstępu QT), chorobę wieńcową lub mamy problem z nadciśnieniem. Kolejnym zagrożeniem jest obecność guza nadnercza (chromochłonnego). Konsultacji wymagają ponadto zaburzenia metaboliczne w postaci cukrzycy, nadczynności tarczycy czy porfirii, która wpływa zarówno na skórę, jak i układ nerwowy.
Oprócz tego o możliwość stosowania
Xylometazolinu w aerozolu powinny zapytać osoby mające problem z rozrostem gruczołu krokowego oraz podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym. Dotyczy to zwłaszcza jaskry z wąskim kątem przesączania. W tym przypadku należy zachować daleko idącą ostrożność, tak aby lek nie przedostał się do oczu. Co więcej, konieczne jest poinformowanie farmaceuty o wszystkich lekach, które przyjmujemy obecnie oraz tych, które zamierzamy przyjmować. Jednoczesne stosowanie wyżej opisanych preparatów przeciwdepresyjnych lub podnoszących ciśnienie może bowiem prowadzić do podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi. Warto pamiętać o tym, że lek nie jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Jeśli zatem będziemy używać go dłużej niż 7 dni, może pojawić się przewlekły obrzęk. Istnieje ponadto ryzyko uszkodzenia błony śluzowej nosa.
Należy skonsultować się z farmaceutą również jeśli kobieta przypuszcza, że może być w ciąży, jest już w ciąży lub karmi piersią. Kobiety będące w ciąży i karmiące muszą szczególnie pilnować zalecanej dawki, gdyż istnieje ryzyko zaburzenia sposobu zaopatrywania płodu w krew oraz ryzyko zmniejszenia wydzielania mleka.
Xylometazolin w aerozolu nie wpływa w żaden sposób na możliwość prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.
Produkt składa się z buteleczki, pompki, aplikatora i nasadki ochronnej. Przed użyciem warto oczyścić nos. Po zdjęciu nasadki należy umieścić końcówkę aplikatora w jednym z otworów nosowych i nacisnąć raz na pompkę. W trakcie aplikacji zaleca się łagodne oddychanie przez nos. Po jej zakończeniu, konieczne jest wytarcie dozownika za pomocą chusteczki higienicznej i ponowne założenie nasadki ochronnej. Lek powinien być stosowany przez pojedynczą osobę, co pozwoli zachować względy higieniczne, a jednocześnie ograniczy ryzyko infekcji. Warto, by ostatnia dawka dzienna warto była podana przed snem. Przed pierwszym użyciem zaleca się nacisnąć pompkę kilka razy, do momentu uwolnienia mgiełki.
Skład- Substancją czynną leku jest ksylometazoliny chlorowodorek.
- Każda dawka (odpowiadająca 0,09 ml roztworu) zawiera 0,09 mg ksylometazoliny chlorowodorku.
- Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, glicerol 85%, woda do wstrzykiwań.
Wskazania i działanie- Xylometazolin Teva zawiera substancję czynną zwaną ksylometazoliną. Jest to lek udrażniający o miejscowym działaniu, który zmniejsza przekrwienie błony śluzowej i łagodzi uczucie „zatkanego” nosa. Lek zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa.
- Xylometazolin Teva jest stosowany do krótkotrwałego leczenia objawów niedrożności nosa spowodowanej zapaleniem błony śluzowej nosa lub zapaleniem zatok przynosowych
PrzeciwwskazaniaKiedy NIE stosować leku Xylometazolin Teva
- jeśli pacjent ma uczulenie na ksylometazoliny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników leku
- jeśli pacjent niedawno przeszedł zabieg neurochirurgiczny (przezklinowego usunięcia przysadki lub inną operację przebiegającą z odsłonięciem opony twardej)
- jeśli pacjent cierpi na suchy nieżyt nosa (postać przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa powodująca suche zapalenie błony śluzowej nosa, któremu towarzyszy tworzenie się strupów)
- u dzieci w wieku poniżej 10 lat
DawkowanieO ile lekarz nie zaleci inaczej, typowa dawka dla dorosłych i dzieci w wieku 10 lat i starszych wynosi 1-2 dawki aerozolu Xylometazolin Teva 1 mg/ml do każdego otworu nosowego, w zależności od potrzeby, ale maksymalnie do 3 razy na dobę
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.