Czym jest homeopatia?
Homeopatia jest rodzajem medycyny niekonwencjonalnej, wykorzystującej zioła, surowce pochodzenia zwierzęcego oraz minerały. Jest legalną, bezpieczną i uznaną na całym świecie metodą leczenia. Efekty terapii homeopatią są szczególnie widoczne w leczeniu alergii, kataru siennego, chorób górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, ucha środkowego u dzieci czy zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Sympatykami homeopatii od wieków są członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej. Królowa Elżbieta II jest patronką najważniejszego ośrodka badań nad homeopatią.
Jak powstają leki homeopatyczne?
Leki homeopatyczne są substancjami o bardzo małej ilości substancji czynnej i bardzo rozcieńczonymi, co sprawia, że przy temacie homeopatii często słychać głosy krytyki. Przeciwnicy wątpią w skuteczność leczenia przy takim rozcieńczeniu. Dawki stosowane w produktach homeopatycznych są dawkami podprogowymi, dlatego nawet toksyczne substancje tracą swoje szkodliwe właściwości i zaczynają działać, pobudzając organizm do walki. Cały proces produkcji preparatów homeopatycznych przebiega według ścisłych procedur. Im mniejsza dawka substancji czynnej i im większe rozcieńczenie, tym mocniejsze i skuteczniejsze działanie. Według homeopatów, działa to na zasadzie prawa biologicznego. Słabe bodźce pobudzają czynności życiowe, średnie przyspieszają, silniejsze je hamują, a te najsilniejsze – znoszą czynności życiowe organizmu. Niewielka dawka nie pozwala na kumulację leku w organizmie.
Jak działają produkty homeopatyczne?
Preparaty wyprodukowane zgodnie z zasadami homeopatii działają na podobnej zasadzie jak szczepionki. Podaje się minimalną ilość substancji wywołującej objawy chorobowe, aby spowodować reakcję obronną organizmu i aktywować go do podjęcia walki z chorobą. Przykładowo, na grypę można podać lek z pokrzyku wilczej jagody, który powoduje gorączkę, drapanie w gardle i dreszcze, ponieważ są to te same objawy, które występują przy grypie. Homeopatia uznaje, że substancje, które podane zdrowemu człowiekowi wywołują określone efekty, mogą wspomóc leczenie choroby o podobnych objawach. Zgodnie z zasadami homeopatii leczenie przeziębienia, grypy lub alergii, której towarzyszą objawy, takie jak łzawienie i katar, można wspomóc produktami homeopatycznymi zrobionymi z cebuli, która podczas krojenia daje identycznie objawy. Leki homeopatyczne same w sobie nie leczą – ich funkcja to mobilizowanie organizmu do podjęcia obrony przed chorobą.
Czy produkty homeopatyczne to leki?
Tak, zgodnie z zapisem Dyrektywy Unijnej (6 listopada 2001 r. (2001/83/WE) preparaty homeopatyczne są produktami leczniczymi. Choć z danych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych wynika, iż wiele preparatów homeopatycznych jest dostępnych bez recepty, nadal istnieją preparaty wydawane z przepisu lekarza. Co ciekawe, dawki produktów homeopatycznych dostępnych na receptę są niższe, niż preparatów bez recepty. Środki w bardzo dużych rozcieńczeniach przeznaczone są do długotrwałej terapii, dlatego powinny być zawsze przepisywane przez lekarza.
Homeopatia i placebo
Choć wielu krytyków zarzuca tej metodzie leczenia bazowanie na efekcie placebo, badania z udziałem niemowląt i zwierząt, które nie rozumieją działania sugestii w przypadku placebo, udowodniły, że nie jest to prawda.
Tabletki homeopatyczne dostępne bez recepty
Leki homeopatyczne dostępne w aptekach, dostępne bez wytycznych lekarskich mogą wspomóc leczenie wielu dolegliwości. Wśród leków homeopatycznych wyróżniamy m.in. maści i żele, kuleczki sacharozo- laktozowe, czopki, syropy i standardowe tabletki.
Wśród tabletek znajdziemy produkty pomocne w leczeniu:
· zapalenia migdałków,
· stanów nieżytowych górnych dróg oddechowych (katar, katar sienny, zapalenie zatok),
· objawów choroby lokomocyjnej (nudności, złe samopoczucie) podczas podróży samochodowej, morskiej lub lotniczej,
· dolegliwości żołądkowo-jelitowe po spożyciu ciężkostrawnych posiłków (wzdęcia, odbijanie, zgaga, uczucie ciężkości w nadbrzuszu),
· bólu gardła,
· chrypki,
· zawrotów głowy, zaburzeniach błędnika (po wykluczeniu przez lekarza poważnych przyczyn dolegliwości),
· zespołu napięcia przedmiesiączkowego (bolesność piersi),
· zaburzeń równowagi emocjonalnej (po wykluczeniu przez lekarza poważnych przyczyn dolegliwości)
Wyróżniamy dwie grupy leków homeopatycznych. Jednoskładnikowe, czyli wyprodukowane z jednego składnika, ale zawierające w sobie wiele związków aktywnych (na receptę) i wieloskładnikowe, czyli składające się z kilku substancji aktywnych. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, nadają się do podawania dzieciom i osobom starszym. Nie wchodzą też w interakcje z innymi lekami.