Lek Contrahist Allergy w postaci tabletek powlekanych to preparat przeciwalergiczny, który może być stosowany przez osoby dorosłe, młodzież oraz dzieci w wieku powyżej 6 lat. Jego substancją czynną jest dichlorowodorek lewocetyryzyny, będący lekiem przeciwhistaminowym II generacji.
Na co pomaga Contrahist Allergy? Wskazaniem do stosowania leku są objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, w tym również te towarzyszące przewlekłemu alergicznemu zapaleniu śluzówki. Lek można także stosować w przypadku przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Substancja czynna leku, lewocetyryzyna (w postaci dichlorowodorku lewocetyryzyny) silnie i wybiórczo blokuje receptory histaminowe H1, tym samym redukując dolegliwości towarzyszące alergii. Dodatkowo lek hamuje napływ mediatorów późnej fazy zapalnej.
W opakowaniu znajduje się 10 tabletek powlekanych Contrahist Allergy. W skład 1 tabletki powlekanej wchodzi 5 mg dichlorowodorku lewocetyryzyny, a także składniki pomocnicze. Zalecane dawkowanie Contrahist Allergy opisano w dołączonej do opakowania ulotce i należy go przestrzegać bądź postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj zaleca się stosowanie 1 tabletki Contrahist Allergy na dobę. Tabletka powinna być przyjmowana w całości i popijana odpowiednią ilością wody. Lek można zażywać podczas posiłku lub niezależnie od niego. Jeśli po 3 dniach terapii lek nie przyniesie poprawy dolegliwości lub te wręcz się nasilą, należy skonsultować się z lekarzem. Bez konsultacji z lekarzem lek nie powinien być stosowany dłużej niż 10 dni.
Stosowanie Contrahist Allergy może u niektórych osób wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Często są to senność i zmęczenie, a także uczucie suchości w jamie ustnej i dolegliwości bólowe głowy. Niezbyt często natomiast lek powoduje bóle brzucha i uczucie wyczerpania. Bardzo rzadkie skutki uboczne i te, które występują z nieznaną częstotliwością, szczegółowo opisano w dołączonej do opakowania ulotce. To między innymi świąd, wysypka, obrzęki, nudności, wzrost apetytu, a także bezsenność czy zaburzenia smaku. U części pacjentów zażycie leku Contrahist Allergy może wywołać osłabienie, senność lub zmęczenie. Z tego względu należy uważać z prowadzeniem pojazdów, czynnościami potencjalnie niebezpiecznymi czy też obsługą maszyn – zwłaszcza jeśli pacjent należy do grupy osób, u których takie objawy występują.
Przeciwwskazaniem do stosowania Contrahist Allergy jest nadwrażliwość na dichlorowodorek lewocetyryzyny lub którykolwiek z pozostałych składników produktu. Lek nie powinien być stosowany przez dzieci w wieku poniżej 6 lat. Poza tym nie zaleca się jego podawania osobom z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek. Przeciwwskazaniami do stosowania produktu są też dziedziczna nietolerancja galaktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy oraz niedobór laktazy. Należy zachować ostrożność przy łączeniu leku z alkoholem. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem, zanim przyjmą lek Contrahist Allergy.
Skład - Contrahist allergy 5 mg x 10 tabl powlekanych
Levocetirizini dihydrochloridum 5 mg
Wskazania i działanie - Contrahist allergy 5 mg x 10 tabl powlekanych
- Objawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (w tym przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa) i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 6 lat.
Przeciwwskazania - Contrahist allergy 5 mg x 10 tabl powlekanych
Nadwrażliwość na lewocetyryzynę, inne pochodne piperazyny, benzoesan sodu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężkie zaburzenia czynności nerek z klirensem kreatyniny mniejszym niż 10 ml/min. Tabletek nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Działania niepożądane
W badaniach klinicznych z zastosowaniem lewocetyryzyny uczestniczyło 935 osób, którym podawano lek w zalecanej dawce 5 mg na dobę. U 1% lub więcej pacjentów w tej grupie występowały następujące objawy niepożądane po zastosowaniu lewocetyryzyny: ból głowy - 2,6%, senność - 5,2%, suchość w jamie ustnej - 2,6%, zmęczenie - 2,5%. Obserwowano także inne, występujące niezbyt często (niezbyt często ≥ 1/1000, < 1/100) działania niepożądane, takie jak osłabienie czy bóle brzucha. Przypadki działania sedatywnego leku, takie jak: senność, zmęczenie i osłabienie, występowały częściej po podaniu lewocetyryzyny 5 mg (8,1%) niż po podaniu placebo (3,1%). Oprócz wymienionych wyżej działań niepożądanych zgłaszanych podczas badań klinicznych, po wprowadzeniu produktu do obrotu opisano bardzo rzadkie przypadki następujących działań niepożądanych: zaburzenia układu immunologicznego: nadwrażliwość, w tym anafilaksja, zaburzenia metabolizmu i odżywiania: zwiększone łaknienie, zaburzenia psychiczne: agresja, pobudzenie, bezsenność, myśli samobójcze, zaburzenia układu nerwowego: drgawki, parestezje, zawroty głowy (pochodzenia ośrodkowego), omdlenia, drżenie, zaburzenia smaku, zaburzenia ucha i błędnika: zawroty głowy (pochodzenia błędnikowego), zaburzenia oka: zaburzenia widzenia, zaburzenia serca: kołatanie serca, zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: duszność, zaburzenia żołądka i jelit: nudności, zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: zapalenie wątroby, zaburzenia nerek i układu moczowego: bolesne lub utrudnione oddawanie oczu, zatrzymanie moczu, zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: obrzęk naczynioruchowy, trwały wyprysk polekowy, świąd, wysypka, pokrzywka, zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: bóle mięśni, zaburzenia ogólne i w miejscu podania: obrzęk, badania diagnostyczne: zwiększenie masy ciała, nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby.
Środki ostrożności
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności: Nie zaleca się podawania produktu w postaci tabletek powlekanych dzieciom w wieku poniżej 6 lat, ponieważ nie jest możliwe odpowiednie dostosowanie dawki w przypadku tej postaci leku. Należy zachować ostrożność u pacjentów z ryzykiem zatrzymania moczu (np. uszkodzenia rdzenia kręgowego, rozrost gruczołu krokowego), ponieważ lewocetyryzyna może zwiększać ryzyko zatrzymania moczu. Leki przeciwhistaminowe hamują reakcję alergiczną w testach skórnych, dlatego zaleca się odstawienie leków przeciwhistaminowych na 3 dni przed wykonaniem testów. Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania leku jednocześnie z alkoholem. Zaleca się unikanie stosowania produktu Contrahist Allergy w okresie ciąży.
Dawkowanie - Contrahist allergy 5 mg x 10 tabl powlekanych
Dawkowanie i sposób podawania: Produkt leczniczy może być stosowany jedynie u osób z rozpoznanym przez lekarza alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa lub rozpoznaną pokrzywką idiopatyczną i według określonych przez niego zasad. Tabletkę powlekaną należy przyjmować doustnie, połykając w całości i popijając płynem. Tabletkę można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Zaleca się przyjmowanie dawki raz na dobę. Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej: Zalecana dawka dobowa wynosi 5 mg. Osoby w podeszłym wieku: U pacjentów w podeszłym wieku z umiarkowanymi do ciężkich zaburzeniami czynności nerek zaleca się dostosowanie dawki produktu (patrz poniżej „Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek”). Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: Zalecana dawka dobowa wynosi 5 mg. Dorośli pacjenci z zaburzeniami czynności nerek: Odstępy czasu pomiędzy kolejnymi dawkami muszą być ustalone indywidualnie w zależności od stopnia wydolności nerek. Dawkowanie należy zmodyfikować zgodnie z opisem podanym w pełnej wersji Charakterystyki produktu leczniczego. Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby: Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby oraz nerek zaleca się dostosowanie dawki (patrz powyżej „Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek”). Czas trwania leczenia: Okresowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (objawy < 4 dni w tygodniu lub utrzymujące się krócej niż 4 tygodnie) należy leczyć zgodnie z przebiegiem choroby; leczenie można przerwać od razu po ustąpieniu objawów i wznowić po ponownym ich wystąpieniu. W przypadku przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy > 4 dni w tygodniu i utrzymujące się dłużej niż 4 tygodnie) można zalecić pacjentowi kontynuowanie leczenia w okresie ekspozycji na alergeny. Istniejące doświadczenie kliniczne dotyczące stosowania 5 mg lewocetyryzyny w postaci tabletek powlekanych, obejmuje 6-miesięczny okres leczenia. Doświadczenie kliniczne z zastosowaniem racematu w przewlekłej pokrzywce i przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa dotyczy okresu do 1 roku.
Więcej informacji znajduje się w ulotce dostępnej w zakładce Załączniki.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.