Tormentiol Maść 20 g jest popularnym lekiem na trądzik i powierzchniowe zmiany skórne, który od lat gości w domowych apteczkach. Przeznaczony jest głównie dla młodzieży od 12 roku życia oraz osób dorosłych. W leku znajdziemy 4 substancje czynne: płynny wyciąg z kłącza pięciornika, ichtamol, boraks i tlenek cynku oraz składniki uzupełniające stanowiące podłoże maściowe: wazelinę, lanolinę i wanilinę. Właściwościom związków aktywnych Tormentiol zawdzięcza funkcje: przeciwzapalną, antybakteryjną i ściągająca. Znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych skóry, niweluje zmiany ropne oraz wspomaga gojenie się drobnych ran.
Wyciąg płynny z kłącza pięciornika (Tormentillae extractum fluidum) działa przeciwbakteryjnie i ściągająco. Stosowany zewnętrznie ma zdolność do absorbowania wody, co prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych, zmniejszenia wysięków i obrzęków, a także powstrzymuje wydzielania łoju. Dzięki obecności kłącza pięciornika Tormentiol przyspiesza leczenie zapaleń, poprawia napięcie skóry i widocznie zmniejsza pory.
Sulfobituminian amonu (Ammonii bituminosulfonas) lepiej znany jako ichtamol lub ichtiol, dzięki właściwościom przeciwzapalnym, bakteriostatycznym i przeciwgrzybiczym, jest popularnym składnikiem maści przeciwtrądzikowych. Wspomaga leczenie trądziku pospolitego i różowatego oraz atopowego zapalenia skóry. Ichtamol sprawia, że Tormentiol ma postać maści o ciemnym zabarwieniu i charakterystycznym zapachu.
Boraks, czyli tetraboran sodu (Natrii tetraboras) ma właściwości ściągające i wysuszające oraz wykazuje lekkie działanie antyseptyczne. Przyczynia się do zwalczania bakterii, wirusów i grzybów, ułatwia ziarninowanie i gojenie się drobnych ran oraz skaleczeń. Niestety boraks ma także negatywne działanie – w dużej ilości działa toksycznie i wchłonięty przez skórę do krwiobiegu może prowadzić do zatrucia. Co prawda stężenie w leku Tormentiol jest niewielkie, jednak z powodu obecności tej substancji aktywnej odradza się stosowanie maści w przypadku dzieci poniżej 12 roku życia.
Tlenek cynku (Zinci oxidum) jest znanym przeciwutleniaczem o właściwościach przeciwzapalnych. Zewnętrznie działa na skórę wysuszająco i ściągająco oraz wspomaga regenerację tkanek. Dzięki niemu Tormentiol skutecznie łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie się naskórka oraz leczy stany zapalne. Cynk wpływa też na poprawę wyglądu skóry i zapobiega jej starzeniu.
Tormentiol w postaci maści zamkniętej w 20-gramowej tubce można nabyć w aptekach bez recepty. Lek stosuje się zewnętrznie, bezpośrednio na skórę. Pojedynczą dawkę maści wielkości ziarnka grochu zaleca się nakładać na chorobowo zmienione miejsca kilka razy dziennie. Nie należy jej mocno wcierać, aby nie powodować podrażnień i rozsiewania drobnoustrojów. Podczas aplikacji warto pamiętać, że maść Tormentiol ma ciemną barwę, która łatwo brudzi ubrania. Trzeba też zwrócić uwagę, by nie dostała się do oczu, gdyż może to powodować dotkliwe podrażnienie spojówek. Z uwagi na wysuszające działanie maści, dobrze jest zadbać o odpowiednie nawilżenie naskórka.
Lek Tormentiol stosuje się do ustąpienia objawów, jednak nie dłużej niż przez 10 dni. Kuracji nie należy przedłużać przede wszystkim ze względu na toksyczne działanie boraksu. Skumulowany może bowiem wywołać zatrucie objawiające się początkowo: brakiem apetytu, nudnościami, wymiotami, biegunką, a nawet krwawym stolcem. Lanolina obecna w maści Tormentiol u niektórych osób może też powodować reakcje miejscowe, na przykład kontaktowe zapalenie skóry. Inne możliwe skutki uboczne to podrażnienie, zaczerwienienie i pieczenie naskórka. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy przerwać stosowanie maści i skontaktować się z lekarzem.
Przeciwwskazaniami do stosowania leku Tormentiol jest nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników. Ze względu na to, że boraks może działać toksycznie oraz negatywnie wpływać na płodność nie zaleca się używania maści w przypadku niemowląt i dzieci poniżej 12 lat. Nie powinno się także aplikować jej na mocno uszkodzoną skórę, głębokie rany, miejscowe odczyny poszczepienne czy zmiany spowodowane ospą wietrzną. Przed zastosowaniem preparatu leczniczego Tormentiol należy zapoznać się z ulotką, a w razie wątpliwości zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
Skład - Tormentiol maść 20 g
100 g maści zawiera substancje czynne:
Tormentillae rhizomae extractum fluidum (Wyciąg płynny z kłącza pięciornika) 2 g
Ichthammolum (Ichtamol) 2 g
Borax (Boraks) 1 g
Zincum oxydatum (Cynku tlenek) 20 g
oraz substancje pomocnicze: wazelina biała, lanolina, wanilina
Wskazania i działanie - Tormentiol maść 20 g
- Preparat do stosowania na skórę jako środek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i ściągającym.
Przeciwwskazania - Tormentiol maść 20 g
Nie należy stosować preparatu w przypadku:
nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu,
w przypadku złej tolerancji kwasu borowego i jego pochodnych,
u noworodków i niemowląt,
w miejscowych odczynach poszczepiennych,
w zmianach skórnych w ospie wietrznej,
na rany lub znacznie uszkodzoną skórę.
Dawkowanie - Tormentiol maść 20 g
Leku nie należy stosować dłużej, niż zalecany czas leczenia, ze względu na ryzyko możliwej kumulacji w organizmie kwasu borowego i wystąpienia objawów zatrucia.
Stosowanie u dzieci poniżej 12 roku życia: u dzieci, ze względu na zwiększone wchłanianie przez skórę, podczas stosowania leku występuje ryzyko większego działania toksycznego kwasu borowego. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania leku nie należy stosować u dzieci do 12 roku życia, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Ze względu na ciemną barwę maść może zabrudzić ubranie.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.