Odmrożenia i oparzenia - co warto o nich wiedzieć?
Skóra ma wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim jest mechaniczną barierą ochronną między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym organizmu człowieka. Odpowiada również za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała i zapewnia organizmowi ochronę przed patogenami chorobotwórczymi oraz przed nadmierną utratą płynów. Zarówno oparzenia, jak i odmrożenia przyczyniają się do osłabienia bądź utraty najważniejszych właściwości skóry.
Oparzenia wiążą się z uszkodzeniami skóry lub położonych głębiej narządów. Powstają jako rezultat działania czynnika zewnętrznego. Może nim być czynnik termiczny (gorące płyny), chemiczny (substancje chemiczne), słoneczny (promieniowanie ultrafioletowe), radiacyjny (promieniowanie) lub elektryczny (poparzenia powstałe w wyniku zwarcia instalacji elektrycznych lub przez porażenie piorunem). Regeneracja skóry po oparzeniu w dużej mierze jest uzależniona od szybkości reakcji i używanych środków. W przypadku oparzenia sprawdzić się może m.in.:
• maść na oparzenia chemiczne;
• maść na oparzenia skóry wrzątkiem (oparzenia termiczne);
• maść na oparzenia słoneczne;
• opatrunek na oparzenia z hydrożelem;
• żel na oparzenia, pianka bądź spray na oparzenia;
• krem na oparzenia dla dzieci i dorosłych.
Wymienione środki o działaniu łagodzącym mogą znacznie przyspieszyć regenerację skóry po oparzeniu, jednocześnie łagodząc nieprzyjemne dolegliwości z nim związane. Czym smarować bąble po oparzeniu? Na bąble sprawdzić się mogą preparaty zawierające D-panthenol oraz alantoinę. Ich zadaniem jest przede wszystkim łagodzenie stanów zapalnych i przyspieszenie regeneracji uszkodzonych tkanek.
Odmrożenie wiąże się natomiast ze zmianami na skórze, które wywołane są działaniem niskiej temperatury. Najczęściej odmrożenia pojawiają się na rękach, nogach, uszach i nosie. W przypadku odmrożenia bardzo ważna jest pierwsza pomoc, zwłaszcza gdy części ciała, które uległy odmrożeniu, są blade. Wówczas pierwsza pomoc obejmuje jak najszybsze przywrócenie krążenia krwi. Jeśli u pacjenta doszło do odmrożenia skóry, objawy złagodzić mogą odpowiednie preparaty (maści i kremy), które wspomogą jej regenerację. Pamiętać przy tym należy, że narażenie skóry na niską temperaturę bez podjęcia odpowiednich działań może przyczynić się do pojawienia się martwicy skóry.
Ile wyróżniamy stopni odmrożenia?
W zależności od temperatury, jaka spowodowała odmrożenie oraz od powierzchni ciała, jaka została narażona na zimno, wyróżnia się cztery stopnie odmrożenia:
• odmrożenia I stopnia – związane z przejściowymi zaburzeniami krążenia krwi, które dotyczą powierzchniowych warstw naskórka. W efekcie u pacjentów pojawia się ból i zaczerwienienie oraz lekki obrzęk;
• odmrożenia II stopnia – uszkodzeniu mogą ulegać głębsze warstwy naskórka, poza tym pojawiają się pęcherzyki z płynem surowiczym;
• odmrożenia III stopnia – związane są z uszkodzeniami naskórka, skóry właściwej oraz położonych głębiej tkanek;
• odmrożenia IV stopnia – często dochodzi do martwicy odmrożonych części ciała. Niekiedy przy odmrożeniach IV stopnia pojawić się mogą również zakażenia bakteryjne.
Zarówno oparzenia, jak i odmrożenia mogą być niebezpieczne, gdy nie zostanie udzielona w porę pierwsza pomoc, dlatego warto wiedzieć, co na oparzenia słoneczne i odmrożenia sprawdzi się najlepiej. W aptece Cefarm24 można znaleźć wysokiej jakości maści, żele oraz kremy pielęgnacyjne, które przyspieszają proces gojenia się różnego rodzaju oparzeń i odmrożeń.
Ile wyróżniamy stopni oparzenia?
Podobnie jak przy odmrożeniach w zależności od głębokości uszkodzenia skóry spowodowanej czynnikiem zewnętrznym wyróżnia się trzy stopnie oparzenia skory:
• oparzenia I stopnia – uszkodzenia dotyczą wyłącznie naskórka, objawem jest stan zapalny oraz zaczerwienienie i ból w miejscu wystąpienia oparzenia;
• oparzenia II stopnia – uszkodzenia mogą dotyczyć zarówno naskórka, jak i skóry właściwej. Objawem jest zaczerwienienie, ból i stan zapalny w miejscu, które uległo poparzeniu, poza tym pojawiać się mogą pęcherze;
• oparzenia III stopnia – uszkodzenia obejmować mogą naskórek, skórę właściwą i warstwę podskórną. Objawem może być zwęglona skóra, poza tym dojść może do zaniku czucia i braku reakcji na ból. Niekiedy wymienia się także oparzenia IV stopnia, inni natomiast traktują je jako najcięższą postać oparzeń stopnia III.
Co stosować na oparzenia?
Oparzenia przyczyniają się do uszkodzeń skóry. Pojawiające się po oparzeniach blizny u znacznej części pacjentów mogą utrzymywać się nawet przez całe życie, dlatego warto wiedzieć, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry i czym smarować oparzenia. W przypadku wystąpienia oparzenia należy w pierwszej kolejności przerwać działanie czynnika, który je spowodował. Następnie rana powinna zostać schłodzona. Dopiero po schłodzeniu miejsce poparzenia można posmarować medykamentem oraz nałożyć na nie opatrunek. Rodzaj środka należy dostosować do rodzaju oparzenia i jego stopnia nasilenia.
Środki na oparzenia w ofercie Cefarm24
W aptece internetowej Cefarm24 można znaleźć różnego rodzaju produkty na oparzenia, w tym m.in.:
• Maść na oparzenia, w tym maść na oparzenia wrzątkiem i maść na oparzenia słoneczne – na uwagę zasługują m.in.właściwości chłodzące tego typu maści, które przyspieszają procesy gojenia się ran i regenerację naskórka oraz skutecznie przeciwdziałają powstawaniu blizn. Zadaniem maści jest również minimalizacja zaczerwienienia skóry oraz jej łuszczenia się, ponadto stosowanie maści redukuje uczucie świądu.
• Krem na oparzenia.
• Żel na oparzenia słoneczne i nie tylko – żele polecane są m.in. na oparzenia stopnia I oraz na niewielkie oparzenia II stopnia. Głównym zadaniem żelu na oparzenia jest stworzenie wilgotnego środowiska w miejscu oparzenia, co pozwala zmiękczyć tkankę martwiczą.
• Spray na oparzenia wrzątkiem i oparzenia innego typu.
• Pianka na oparzenia.
• Sterylne opatrunki na oparzenia z hydrożelem.
Najlepsza maść na oparzenia to taka, w skład której wchodzą alantoina oraz pantenol. Dostępne są także maści na oparzenia z antybiotykiem. Łatwo je zaaplikować, a po ich zastosowaniu skóra jest delikatna, a przede wszystkim chroniona przed patogenami chorobotwórczymi.
Czym smarować oparzenia chemiczne skóry?
Do oparzeń chemicznych dochodzi w wyniku kontaktu skóry ze środkami chemicznymi, które mają właściwości żrące. Leczenie oparzeń chemicznych polega na zastosowaniu specjalistycznych preparatów medycznych, ponieważ ten rodzaj oparzenia jest wyjątkowo uciążliwy dla pacjenta, często stając się przyczyną bólu i sporego dyskomfortu. Czym smarować oparzenia chemiczne? Preparaty w tym przypadku dobierane są w zależności od stopnia uszkodzenia skóry i najlepiej, by zajął się nimi lekarz.
Co jest najlepsze na oparzenia u dzieci?
Skóra dziecka jest delikatna, przez co narażona na większe uszkodzenia. U dzieci najczęściej dochodzi do poparzenia skóry gorącymi płynami oraz w wyniku nadmiernej ekspozycji części ciała na słońce, gdy ich skóra nie jest odpowiednio zabezpieczona kremem z filtrem. Znacznie rzadziej występują u nich oparzenia chemiczne i elektryczne, choć i te czasem się zdarzają. Jeśli oparzenia są niegroźne, sprawdzić się może dostępna bez recepty maść na oparzenia dla dzieci. Najlepsza maść na oparzenia dla dziecka to taka, która zawiera te same substancje czynne, co maść dla dorosłych (alantoina i pantenol). Takie środki nie tylko natłuszczają skórę, ale i zmniejszą uczucie bólu i świądu.
Co jest dobre na odmrożenia?
Środki na odmrożenia stosuje się, kiedy w wyniku niskiej temperatury dochodzi do uszkodzeń skóry. Wówczas zastosowanie znajdują maści lub kremy na odmrożenia, które zapobiegają trwałym zmianom, do których może dojść na skórze. Środki na odmrożenia działają podobnie, jak maść na oparzenia i żel na oparzenia. Preparaty na odmrożenia stosuje się, jeśli u pacjenta w wyniku niskiej temperatury nie doszło do powstania pęcherzy, a skóra jest blada i nie reaguje na bodźce zewnętrzne, np. na dotyk.