Lek Sylimarol w postaci tabletek drażowanych to produkt stosowany wspomagająco w przypadku dolegliwości związanych z zaburzeniami czynności wątroby lub jej uszkodzeniem. Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
Na co jest lek Sylimarol? Wskazaniem do wspomagającego stosowania produktu leczniczego są stany rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych stanach uszkodzenia wątroby. Lek może być pomocny między innymi w przypadku poalkoholowego uszkodzenia wątroby czy też uszkodzenia tego organu na skutek działania środków ochrony roślin.
Sylimarol można stosować również w stanach rekonwalescencji po niestrawności. W przypadku zaburzeń czynności wątroby w związku z ciężkostrawnymi pokarmami
Sylimarol przynosi ulgę w takich objawach jak wzdęcia czy nadmierne odbijanie. Wskazaniem do wspomagającego stosowania
leku Sylimarol są dodatkowo dolegliwości towarzyszące stanom po przebyciu chorób wątroby (ostrych i przewlekłych). Substancją czynną leku jest suchy wyciąg z łuski ostropestu plamistego.
W opakowaniu znajduje się 30
tabletek drażowanych Sylimarol. W
skład każdej z nich wchodzi 100 mg oczyszczonego wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego Silybum marianum (L.) Gaertn. (20-34:1) (ekstrahent – metanol 90%). Odpowiada to zawartości 77 mg sylimaryny w przeliczeniu na sylibinę. Formułę leku uzupełniają składniki pomocnicze.
Produkt leczniczy należy stosować zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi w jego ulotce, chyba że lekarz zaleci inaczej. Osobom dorosłym i młodzieży w wieku powyżej 12 lat zaleca się stosowanie 1 tabletki po jedzeniu w częstotliwości 3 razy dziennie. Produkt leczniczy należy stosować systematycznie minimum przez 2–4 tygodnie, a maksymalnie przez 6 miesięcy. Ostateczna długość terapii
lekiem Sylimarol powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb i nasilenia dolegliwości pacjenta, dlatego należy ją skonsultować z lekarzem. Jeśli wyrazi on zgodę, dawka leku w szczególnych przypadkach może być zwiększona do 5 tabletek dziennie. Minimalna dawka sylimaryny dziennie to 200 mg, a maksymalna to 400 mg. W czasie terapii powinno się unikać środków, które są szkodliwe dla wątroby. Aktualnie nie są dostępne dane dotyczące objawów przedawkowania leku, jednak nie powinno się stosować produktu w dawkach większych niż zalecane.
Lek Sylimarol może również powodować
działania niepożądane, jednak nie muszą one wystąpić u wszystkich osób, które przyjmują lek. Stosowanie produktu może wiązać się z wystąpieniem zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Sporadycznie lek wykazuje działanie przeczyszczające. Pojawienie się
skutków ubocznych opisanych w ulotce
leku Sylimarol lub w niej nieopisanych najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli w czasie stosowania leku pacjent zauważy objawy żółtaczki, czyli zażółcenie skóry czy białkówek oczu, powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Lek Sylimarol posiada również
przeciwwskazania, co oznacza, że nie może być stosowany przez każdego pacjenta, który kwalifikuje się do terapii. Podstawowym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na składnik czynny lub pomocnicze leku, a także nadwrażliwość na rośliny z rodziny Compositae/Asteraceae. Ze względu na brak badań dotyczących stosowania sylimaryny u dzieci w wieku poniżej 12 lat nie zaleca się podawania leku przedstawicielom tej grupy wiekowej. Również ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i w czasie karmienia piersią. Lek nie powinien być stosowany do leczenia ostrych zatruć wątroby. Pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem ewentualnej terapii.
Lek należy przechowywać zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce, czyli w temperaturze nieprzekraczającej 25°C i w miejscu niewidocznym oraz niedostępnym dla najmłodszych. Produkt nie powinien być stosowany, gdy upłynie podany na opakowaniu termin ważności. Jego pozostałości nie powinno się wyrzucać do kanalizacji i domowych pojemników na odpady.
Skład- Jedna tabletka zawiera 100 mg wyciągu (w postaci oczyszczonego wyciągu suchego) z łuski Silybum marianum (L.) Gaertn. (20-34:1), ekstrahent – metanol 90%, co odpowiada 77 mg sylimaryny w przeliczeniu na sylibininę.
- Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: benzoesan sodu E211 (dodany do wyciągu), glukoza, skrobia ziemniaczana, sacharoza, talk, magnezu stearynian, guma arabska, mieszanina wosku pszczelego białego i wosku Carnauba (Capol 1295).
Wskazania i działanie- Sylimarol 70 mg jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.
- Sylimarol 70 mg zawiera w swoim składzie suchy wyciąg z łuski ostropestu plamistego. Substancją czynną łuski ostropestu plamistego jest zespół flawonolignanów zwany sylimaryną, zawierający między innymi sylibininę.
- Stosowany jest wspomagająco w stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz w niestrawności (wzdęcia, odbijania) po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Wspomagająco w dolegliwościach występujących po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby
DawkowanieDorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat3 razy na dobę 1 tabletkę po jedzeniu, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Lek wymaga systematycznego stosowania przez około 2 - 4 tygodnie. Jeśli dolegliwości nasilą się lub nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem, który może przedłużyć leczenie do np. 6 miesięcy. Podczas terapii należy unikać środków szkodliwych dla wątroby
PrzeciwwskazaniaKiedy nie przyjmować leku Sylimarol 70 mg:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne występujące w ostropeście lub na rośliny z rodziny Asteraceae (dawniej Compositae) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
Działania niepożądaneJak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią. W trakcie stosowania możliwe jest wystąpienie zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Sporadycznie obserwowane jest łagodne działanie przeczyszczające.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.