W jakim celu wykonuje się badanie kału? Kiedy mogą być pomocne pojemniczki do badania kału?
Badanie kału jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych. Ma na celu ocenę podstawowych parametrów kału, co może być pomocne między innymi w rozpoznaniu nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Badanie wiąże się z oceną makroskopową oraz mikroskopową dostarczonego do badania materiału. Makroskopowej ocenie podlega przede wszystkim barwa, zapach oraz konsystencja kału, poza tym makroskopowo bada się również odczyn stolca. Mikroskopowemu badaniu podlega obecność ziaren skrobi w kale, poza tym ocenie mikroskopowej podlega obecność kropli tłuszczu. W próbce oznaczyć można również obecność krwi. Badanie kału ma na celu też wykrycie obecności pasożytów, wirusów oraz innych organizmów chorobotwórczych, do których zalicza się między innymi lamblie, glisty ludzkie, owsiki i tasiemce. Nieprawidłowości wykryte w badaniu kału mogą wskazywać również na wiele niebezpiecznych dla zdrowia człowieka chorób, wśród których szczególnie groźny może okazać się rak jelita grubego. Szybkie wykrycie nieprawidłowości pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie, dzięki któremu możliwe będzie wyeliminowanie przyczyny problemów z układem pokarmowym.
Kał człowieka jest produktem przemiany materii, natomiast analiza kału dostarcza ważnych informacji na temat aktualnego stanu zdrowia pacjenta i jest badaniem nieinwazyjnym, które jest w stanie wiele powiedzieć o funkcjonowaniu organizmu. Kał pobiera się na badania parazytologiczne, mikrobiologiczne, do celów sanitarno-epidemiologicznych oraz w kierunku obecności wirusów, w tym adenowirusa oraz rotawirusa. Badanie kału nie jest skomplikowane, jednak pamiętać należy, by przestrzegać zasad higieny, aby nie doszło do zanieczyszczenia próbki. Do badania konieczne są poza tym specjalne pojemniki na kał, a te kupić można w aptece. Dostępne na rynku pojemniczki do badania kału służą do przechowania próbki do czasu przekazania jej do badania ogólnego, dlatego przed każdym badaniem należy zaopatrzyć się w jednorazowy pojemnik. Zakup odpowiedniego pojemnika na kał jest bardzo istotny, ponieważ przekłada się na wiarygodność analizy laboratoryjnej. Jałowy pojemnik do badania kału przeznaczony jest np. dla osób, którym lekarz zlecił badania pod kątem diagnozowania lub wykluczenia schorzeń przewodu pokarmowego.
Pojemnik na kał – jak przygotować się do badania kału?
Badanie kału wykonuje się między innymi w przypadku zaobserwowania nieuzasadnionego, postępującego spadku masy ciała. Wskazaniem do wykonania badania są też towarzyszące pacjentowi uciążliwe bóle brzucha, a także częste nudności i wymioty. Badanie warto też wykonać przy przewlekłych biegunkach oraz zaburzeniach wchłaniania. W przypadku, kiedy badanie kału zleci lekarz, należy zaopatrzyć się w jałowy pojemnik na kał. Jak wygląda pojemnik na badanie kału? To niewielki zbiornik, który przeznaczony jest do pobierania oraz przetrzymywania materiału analitycznego przeznaczonego do badań diagnostycznych. W zestawach znajdują się zwykle niewielkie pojemniki do kału oraz specjalne łopatki, które umożliwiają łatwe pobranie materiału do diagnostyki i jego umieszczenie w pojemniczku.
Badanie kału należy wykonywać podczas normalnej diety – nie zaleca się pobierania kału podczas głodzenia oraz spożywania obfitych posiłków. Zanim pacjent pobierze próbkę kału, powinien opróżnić pęcherz moczowy, co zmniejszy ryzyko skażenia materiału do badania. Pamiętać należy również, by do badania nie trafił stolec zanieczyszczony, dlatego bardzo ważne jest, by próbka została oddana do przygotowanego wcześniej pojemnika (czystego), a nie do muszli toaletowej. Przed pobraniem próbki do badań diagnostycznych należy też dokładnie umyć ręce. Następnie należy otworzyć opakowanie ochronne pojemnika do badania kału i dołączoną do zestawu łopatką pobrać niewielką próbkę materiału oraz umieścić ją w pojemniku. Następnie należy szczelnie zakręcić pojemnik na kał do badania i dostarczyć go do najbliższego punktu pobrań.
Próbkę najlepiej dostarczyć do punktu pobrań w możliwie najkrótszym czasie od momentu pobrania materiału. Jeśli czas od pobrania próbki kału do diagnostyki przekroczy 2 godziny, zabezpieczona odpowiednio próbka powinna być przechowywana w lodówce. Do przeprowadzenia analizy kału powinna trafić próbka, która jest całkowicie neutralna. Materiał do badania należy pobrać z różnych miejsc tej samej porcji kału, szczególnie tych, które zawierają np. widoczną krew, ropę lub śluz. Pobrany materiał powinien mieć wielkość orzecha włoskiego lub 1/3 pojemności pojemniczka na kał do badania.
Jaki pojemnik do kału do badania wybrać?
Do badania kału konieczne są specjalne pojemniki. Pamiętać należy, że pojemniki do badania kału mogą różnić się od pojemniczków na mocz do badania. Pojemnik na kał do badania zbudowany jest w taki sposób, by ułatwić pobieranie oraz przechowywanie próbek, które następnie przekazane zostaną do laboratorium. Na rynku dostępne są zarówno zwykłe pojemniki na kał, jak i pojemniki sterylne. Niejałowe pojemniki na kał wykorzystuje się do zwykłych badań. Sterylne pojemniki zostały pozbawione flory bakteryjnej, poza tym dla bezpieczeństwa zapakowane są w specjalnym worku ochronnym. Ten rodzaj pojemnika na kał wymagany jest, kiedy lekarz zlecił np. posiew kału.
W jakim celu wykonuje się badanie moczu? Jaki pojemnik do badania moczu wybrać?
Innym rodzajem istotnych badań laboratoryjnych jest badanie moczu. Wykonuje się je w celu rozpoznania schorzeń, do których zalicza się między innymi choroby nerek, a także choroby metaboliczne oraz chorób dróg moczowych. Badanie moczu wykonuje się w celach kontrolnych, przesiewowych oraz diagnostycznych. Polega na ocenie pobranej wcześniej próbki moczu pod kątem fizycznym oraz biochemicznym. Analizuje się je też pod kątem obecności w moczu specyficznych komórek oraz kryształków. Badanie moczu powinno być przeprowadzane minimum raz w ciągu roku w celach profilaktycznych. Zaleca się je również w przypadku podejrzenia u pacjenta infekcji układu moczowego, a także do stałej kontroli przy terapii kamicy nerkowej, nadciśnienia tętniczego oraz chorób wątroby i układu moczowego. Mocz bada się również kontrolnie u kobiet w ciąży oraz u osób, które zmagają się z cukrzycą.
Przed pobraniem próbki koniecznie należy zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniczki na mocz do badania. Na rynku dostępne są dwa rodzaje pojemników na mocz do badania – niesterylne oraz sterylne, które zapakowane są w foliowy woreczek. Sterylne pojemniki na mocz do badania niezbędne są przy badaniu moczu do posiewu, natomiast pojemniki niesterylne stosuje się do wykonania ogólnych badań moczu. W ofercie często dostępny jest również pojemnik na mocz podłużny, który kształtem przypomina fiolkę.
Kubeczek na mocz – jak przygotować się do badania moczu?
Do badania moczu należy odpowiednio się przygotować. W dniu poprzedzającym badanie moczu nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych, poza tym nie zaleca się spożywania pokarmów wysokobiałkowych. Mocz do badania pobiera się w godzinach porannych, najlepiej po przebudzeniu, po dokładnej higienie zewnętrznych narządów moczowo-płciowych. Przed pobraniem próbki moczu należy zaopatrzyć się w specjalne pojemniki na mocz do badania. Należy również bardzo dokładnie umyć ręce. Mocz do analizy powinien być pobrany ze środkowego strumienia – pierwsza partia moczu, ze względu na obecność w niej bakterii kolonizujących ujście cewki moczowej – powinna zostać odrzucona.
Do badania wystarczy próbka o pojemności około 50 ml. Napełniony pojemnik należy dostarczyć do laboratorium w możliwie najkrótszym czasie. Jeśli pacjent nie ma możliwości szybkiego dostarczenia pojemnika na mocz do badania, powinien umieścić go w lodówce, w przeciwnym razie uzyskany wynik może być już mniej wiarygodny. Kobiety nie powinny pobierać moczu w czasie menstruacji, bezpośrednio przed nią lub zaraz po zakończeniu miesiączki.
Pojemnik na mocz – gdzie kupić?
Nie trzeba zastanawiać się, gdzie kupić pojemnik na mocz, gdyż specjalne pojemniki na mocz do badania nabyć można w każdej aptece. Na rynku dostępne są zarówno zwykłe pojemniki na mocz, jak i pojemniki na mocz jałowe. Pojemniki na mocz do badania jałowe najczęściej są nieco droższe od zwykłych pojemników, poza tym zapakowane są w specjalny woreczek foliowy.