Haluksy u dzieci – z czym związane jest to schorzenie?
Pod pojęciem „haluksy u dzieci” kryje się choroba zwyrodnieniowa, która objawia się deformacją stopy. Inna nazwa tej dolegliwości to paluch koślawy. Obecność haluksów u dzieci może stać się przyczyną silnego bólu, poza tym może prowadzić do wystąpienia trudności podczas stania oraz przemieszczania się. Stanową one również poważny defekt estetyczny. Przyczyny haluksów mogą być zarówno nabyte, jak i wrodzone. Za haluksy mogą odpowiadać między innymi nieprawidłowe nawyki ruchowe lub źle dobrane obuwie. Do wystąpienia tego schorzenia dojść może też w wyniku upośledzenia mechaniki aparatu mięśniowo-stawowego. Haluksy u dzieci mogą być też efektem wad kończyn dolnych, do których zalicza się między innymi płaskostopie. Przy bolących haluksach pojawić się może między innymi problem z wyborem obuwia, ponieważ nieodpowiednio dobrane buty mogą stać się przyczyną dodatkowego bólu oraz pojawiania się obrzęków i stanów zapalnych.
Preparaty podologiczne – w jakim celu je stosować?
Podologia to nauka o kończynach dolnych, która zajmuje się wszelkiego rodzaju dolegliwościami oraz chorobami skóry stóp i płytki paznokciowej na stopach. Jedną z poważnych dolegliwości, która może wystąpić nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych, są wspomniane już haluksy. Nieleczone haluksy mogą się pogłębiać, dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze wdrażanie działań mających na celu zwalczenie tej dolegliwości. Preparaty podologiczne to środki, które stosuje się w celu utrzymania właściwej higieny kończyn dolnych. Dzięki produktom podologicznym możliwe jest między innymi leczenie chorób stóp. Korzystając z produktów dostępnych w podologii kosmetycznej – w tym z wkładek, maści, opasek czy plastrów – z powodzeniem można leczyć haluksy. Stosowanie tych środków łagodzi też dolegliwości bólowe w obrębie stopy. Wdrożone w odpowiednim czasie leczenie może ograniczyć ryzyko pogłębiania się deformacji stopy przez koślawego palucha. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że w niektórych przypadkach konieczne może się okazać leczenie operacyjne, dzięki któremu pacjent odzyska komfort związany z poruszaniem się.
Wkładki na haluksy – apteka może być najlepszym rozwiązaniem!
Jeśli pacjent cierpi na haluksy, które uniemożliwiają mu normalne poruszanie się, powinien jak najszybciej podjąć działania, by temu zaradzić. Aby deformacja stopy nie wpływała negatywnie na codzienne życie, można skorzystać z produktów takich jak wkładki na haluksy. Apteka to miejsce, w którym można dostać różnego rodzaju wkładki na haluksy. Ich najważniejszym zadaniem jest hamowanie dalszego rozwoju deformacji, a tym samym przeciwdziałanie nasilaniu się dolegliwości towarzyszących haluksom. Innym ważnym zadaniem wkładek na haluksy jest prawidłowe rozłożenie nacisku stopy na podłoże z wykorzystaniem trzech punktów oparcia: pięty oraz pierwszej i piątej kości śródstopia. Wkładki żelowe na haluksy mogą też zapobiegać dalszemu rozwojowi schorzenia, które nieleczone mogłoby już wymagać operacji.
Noszenie wkładek na haluksy może w niektórych przypadkach uchronić pacjenta przed operacją. Wkładki poprawiają też stabilność stopy, wymuszają prawidłowe ułożenie kości oraz poprawiają funkcjonowanie mięśni. Produkty te są poza tym zaprojektowane w taki sposób, by nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu, a wręcz je ułatwiały, eliminując przykre dolegliwości towarzyszące haluksom.
Maść na haluksy z apteki
Kolejnym sprawdzonym produktem pomagającym radzić sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością jest maść na haluksy. Apteki oferują różnego rodzaju preparaty na haluksy – w tym np. maści zawierające substancje naturalne, które wykazują działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
Stosowanie maści na haluksy nie tylko łagodzi nieprzyjemne dolegliwości bólowe, ale zmiękcza też skórę. Działanie tego typu produktów, w zależności od składu, może polegać też na chłodzeniu, znieczulaniu oraz redukowaniu obrzęków i leczeniu rozwijającego się stanu zapalnego. Produkty te przy dłuższym stosowaniu pozwolą w widoczny sposób zmniejszyć opuchliznę, która bardzo często towarzyszy haluksom. Preparaty podologiczne w formie maści będą doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób starszych. Są bardzo łatwe w aplikacji – wystarczy tylko nanieść niewielką ilość maści na bolące miejsce i wmasowywać ją aż do wyschnięcia. Produkty te są niezwykle wydajne, bardzo szybko się wchłaniają, nie pozostawiają śladów i wykazują działanie nawilżające. Przy dłuższym stosowaniu pozwalają znacznie zredukować dolegliwości, z którymi zmaga się pacjent. Stanowią wygodną formę walki z haluksami, jednak wymagają systematycznego stosowania oraz przestrzegania zalecanych dawek.
Opaski na haluksy z apteki internetowej
Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również specjalne opaski na haluksy. Apteka oferuje pacjentom najczęściej opaski na haluksy żelowe, które dobrze chronią zniekształcone stopy. Z powodzeniem można je stosować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Wykonane są z elastycznego materiału, co sprawia, że idealnie dopasowują się do każdej stopy. Opaski na haluksy charakteryzuje krótki czas kuracji – pierwsze widoczne efekty mogą pojawiać się już w ciągu kilku dni od rozpoczęcia ich stosowania.
Produkty te przyczyniają się do zmniejszania się haluksów. Żelowa opaska na haluksy koryguje też ułożenie dużego palca stopy, wymuszając odstęp między dużym palcem stopy a palcem sąsiednim, co pozwala na stopniową eliminację koślawości palca. Dodatkowo osłona żelowa skutecznie chroni palce przed uciskiem oraz otarciami. Opaski na haluksy amortyzują również boczne uderzenia i zapewniają skuteczną ochronę przed różnego rodzaju mikrourazami. Zmniejszają ponadto uczucie zmęczenia stóp oraz pomagają w przywróceniu im estetycznego wyglądu. Zapobiegają też deformacjom w obrębie stawów śródstopowo-palcowych palucha.
W aptece znaleźć można także specjalne plastry na zwyrodnienia kostne, które utrzymują naturalny poziom nawilżenia skóry oraz zabezpieczają haluksy przed kolejnymi pęknięciami. Mają specjalnie wyprofilowany kształt, by zapewnić palcom ochronę przed bólem powodowanym przez tarcie obuwia.
Plastry na wrastające paznokcie i haluksy – apteka Cefarm24
Nie tylko haluksy mogą dać się pacjentom we znaki. Kolejną nieprzyjemną dolegliwością są wrastające paznokcie. Problem ten polega na wrośnięciu płytki paznokcia w skórę znajdującą się przy nim. Występuje zwykle na palcach stóp. Do najczęściej spotykanych objawów wrastających paznokci zalicza się dokuczliwy ból oraz pojawiający się w obrębie powstałych zmian stan zapalny. Wystąpić może też opuchlizna oraz ropnie. Wrastające paznokcie mogą być efektem niewłaściwie przyciętej płytki paznokcia lub noszenia nieodpowiedniego obuwia. Grzybica, deformacja stóp, haluksy u dzieci i dorosłych oraz wady postawy i płaskostopie to kolejne możliwe przyczyny wrastających paznokci. W przypadku rozwoju tej dolegliwości sprawdzić się mogą między innymi korygujące kształt i kierunek wzrostu plastry na wrastające paznokcie. Apteka w swoim asortymencie posiada szeroki wybór tych produktów.