Lek Glimbax w postaci roztworu do płukania jamy ustnej i gardła stosuje się miejscowo w przypadku stanów zapalnych śluzówki. Jego substancją czynną jest diklofenak, który jest przedstawicielem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Diklofenak wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dzięki czemu redukuje ból towarzyszący stanom zapalnym i przyczynia się do ich szybszego leczenia.
Roztwór Glimbax dedykowany jest do objawowego leczenia stanów zapalnych obejmujących śluzówki jamy ustnej i gardła. Wśród wskazań do zastosowania leku Glimbax wymienia się między innymi afty i pleśniawki, stany zapalne dziąseł i stany po zabiegach stomatologicznych. Roztwór wskazany jest również przy zapaleniu gardła lub migdałków podniebiennych, a także w przypadku mechanicznych podrażnień śluzówki jamy ustnej (np. przez protezy lub aparaty ortodontyczne). Roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax stosować mogą osoby dorosłe oraz młodzież w wieku powyżej 14 lat. Substancja czynna leku bardzo dobrze przenika przez powierzchnię śluzówki, a następnie precyzyjnie dociera i gromadzi się w miejscu objętym stanem zapalnym, co redukuje nieprzyjemne objawy.
W 1 ml roztworu Glimbax znajduje się 0,74 mg diklofenaku (w postaci kwasu), a także substancje pomocnicze. Lek dostępny jest w butelce zawierającej 200 ml roztworu. Powinno się go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zawartymi w ulotce. Zalecane dawkowanie to najczęściej płukanie jamy ustnej i gardła 15 ml roztworu w postaci nierozcieńczonej lub lekko rozcieńczonej. Jednorazowe płukanie powinno trwać około 30–60 sekund, a czynność powinna być powtarzana 2–3 razy na dobę. Po płukaniu roztwór Glimbax nie powinien być połykany – należy go wypluć. Zgodnie z danymi producenta przypadkowe połknięcie dawki roztworu nie jest jednak zagrożeniem dla stanu zdrowia pacjenta, gdyż w 15 ml roztworu Glimbax znajduje się dawka diklofenaku, która stanowi zaledwie ok. ⅕–⅙ dawki, którą stosuje się przy leczeniu ogólnym.
Zaleca się również unikanie kontaktu leku z oczami. Jeśli mimo płukania jamy ustnej i gardła roztworem Glimbax objawy nie miną w ciągu 7 dni, zaleca się konsultację z lekarzem.
Roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Glimbax może u niektórych pacjentów wykazywać działania niepożądane, choć nie muszą one wystąpić u każdego. Skutki uboczne dotyczą głównie przypadków długotrwałego stosowania leku. W ulotce wymienione są przede wszystkich objawy podrażnienia śluzówki jamy ustnej (np. jej pieczenie), a także kaszel. Lek może również prowadzić do wystąpienia reakcji nadwrażliwości, co jest wskazaniem do przerwania stosowania produktu i kontaktu z lekarzem. Nie jest ponadto wykluczone, że u pacjenta pojawią się ogólnoustrojowe skutki uboczne w związku z połknięciem leku (co nie jest wskazane), czy też jego stosowaniem długotrwałym.
Nie wszyscy pacjenci mogą bezpiecznie stosować lek Glimbax. Przeciwwskazania i środki ostrożności, których należy dopilnować, wymienione są w dołączonej do opakowania ulotce, z którą należy się zapoznać i zachować ją w czasie stosowania preparatu. Roztwór do płukania jamy ustnej i gardła nie jest przeznaczony dla dzieci w wieku poniżej 14. roku życia i nie powinny go stosować osoby z nadwrażliwością na substancję czynną lub pomocniczą Glimbax. Jak wszystkie leki z grupy NLPZ, również diklofenak zawarty w leku Glimbax nie powinien być stosowany u osób, w przypadku których kwas acetylosalicylowy bądź leki hamujące syntezę prostaglandyn mogą prowadzić do wystąpienia pokrzywki, napadu astmy lub objawów alergicznego nieżytu nosa. Ze względu na zawartość benzoesanu sodu lek może podrażniać śluzówkę, a zawartość czerwieni koszenilowej może u niektórych osób przyczynić się do wystąpienia reakcji alergicznej.
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci i nie wolno stosować go, gdy upłynie termin jego ważności. Niewykorzystany produkt należy oddać do utylizacji w aptece – w trosce o środowisko nie zaleca się wyrzucania leków do kanalizacji czy do standardowych pojemników na odpady.
Skład - Glimbax roztwór do płukania jamy ustnej 200 ml
- Substancją czynną leku jest diklofenak.
- Jeden ml roztworu zawiera 0,74 mg diklofenaku (w postaci kwasu).
- Inne składniki leku to: cholina roztwór 50%, sorbitol, sodu benzoesan, sodu edetynian, acesulfam potasowy, naturalny aromat brzoskwiniowy, naturalny aromat miętowy, czerwień koszenilowa (E124), woda oczyszczona.
Wskazania i działanie - Glimbax roztwór do płukania jamy ustnej 200 ml
Roztwór do płukania Glimbax przeznaczony jest do stosowania miejscowego w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła u dzieci powyżej 14. roku życia i u dorosłych.
- Substancją czynną leku Glimbax jest diklofenak, który należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a podczas płukania jamy ustnej bardzo dobrze przenika przez powierzchnie błon śluzowych i gromadzi się w tkankach zmienionych zapalnie. Dzięki temu produkt leczniczy Glimbax precyzyjnie dociera do bolesnego miejsca i szybko zmniejsza stan zapalny i uśmierza towarzyszący mu ból.
- Lek Glimbax stosuje się w leczeniu objawowym stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła, takich jak np.:
- stany zapalne jamy ustnej, w tym m.in. afty i pleśniawki
- zapalenie gardła
- zapalenie dziąseł
- zapalenie migdałków podniebiennych
- stany po zabiegach stomatologicznych
- objawy podrażnienia mechanicznego w jamie ustnej przez protezy lub aparaty ortodontyczne.
- Roztwór do płukania Glimbax nie zawiera alkoholu i ma przyjemny smak brzoskwini
Przeciwwskazania - Glimbax roztwór do płukania jamy ustnej 200 ml
Kiedy nie stosować leku Glimbax:- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną (diklofenak) lub którykolwiek z pozostałych składników leku Glimbax.
- jeśli u pacjenta występuje uczulenie (nadwrażliwość) na kwas acetylosalicylowy lub na inny lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. po podaniu ibuprofenu, ketoprofenu, aspiryny wystąpił napad astmy, pokrzywka lub katar alergiczny).
- u dzieci w wieku poniżej 14 lat.
Dawkowanie - Glimbax roztwór do płukania jamy ustnej 200 ml
Lek Glimbax należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacją zawartą w tej ulotce. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.
Zaleca się stosowanie roztworu do płukania jamy ustnej i gardła od 2 do 3 razy na dobę. Każdorazowo należy użyć 15 ml roztworu (1 miarkę) nierozcieńczonego lub rozcieńczonego niewielką ilością wody i płukać jamę ustną przez około 30-60 sekund.
Po użyciu roztwór należy wypluć.
Leku Glimbax nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 14 lat.
Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach stosowania leku Glimbax, należy skontaktować się z lekarzem.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Działania niepożądane - Glimbax roztwór do płukania jamy ustnej 200 ml
Jak każdy lek, Glimbax może powodować działania niepożądane.
Podczas stosowania leku (zwłaszcza długotrwałego) mogą wystąpić objawy podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej (np. pieczenie) i kaszel. Może również dojść do rozwoju reakcji nadwrażliwości. W takim przypadku należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie.
Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych w przypadku połknięcia lub długotrwałego stosowania leku Glimbax.
Producent - Glimbax roztwór do płukania jamy ustnej 200 ml
Angelini Pharma Polska Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 181B | 02-222 Warszawa
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.