Lek Dentosept A w postaci płynu do stosowania w jamie ustnej jest produktem na bazie wyciągów roślinnych, który ma szerokie spektrum działania. Jego właściwości przeciwzapalne, znieczulające, przeciwbakteryjne i odkażające sprawiają, że wspomaga leczenie różnego pochodzenia stanów zapalnych jamy ustnej. Wygodna butelka z aplikatorem umożliwia precyzyjne nałożenie preparatu w miejsce objęte stanem zapalnym.
Na co jest Dentosept A? Wskazania do stosowania leku to między innymi afty i odleżyny po protezach zębowych, które zazwyczaj charakteryzują się dużą bolesnością, utrudniając pacjentom spożywanie posiłków. Lek zastosować można również na zapalenia dziąseł i jamy ustnej, którym zazwyczaj towarzyszy obrzęk śluzówki i ból.
Funkcją Dentosept A jest również działanie ściągające przy paradontozie, więc i w tym przypadku lek może być pomocniczo aplikowany. W skład leku wchodzi etanolowy wyciąg z roślin leczniczych takich jak rumianek, liście szałwii, kora dębu, kłącze tataraku, ziele tymianku i arniki, a także ziele mięty pieprzowej. Zawartość benzokainy sprawia, że po aplikacji miejsce objęte stanem zapalnym jest miejscowo znieczulane, a pacjent odczuwa ulgę.
Lek Dentosept A dostępny jest w praktycznym opakowaniu z aplikatorem, który ułatwia naniesienie odpowiedniej dawki produktu na zmienione chorobowo miejsce, bez konieczności stosowania patyczka higienicznego. W opakowaniu znajduje się 25 g leku.
Dawkowanie Dentosept A powinno być zgodne z ulotką lub wskazaniami lekarza. Zazwyczaj zaleca się aplikację jednej dozy leku na zmieniony chorobowo obszar jamy ustnej. Aplikator należy ustawić w odległości 1-5 cm od miejsca, w którym lek ma być nałożony, a bezpośrednio po aplikacji nie powinno się płukać jamy ustnej. Jeśli miejsc, na które potrzeba nałożyć lek, jest więcej, maksymalna ilość doz stosowanych jednorazowo (na różne obszary jamy ustnej) nie powinna przekraczać 5. Aplikację leku powtarzać można 3 razy na dobę, pilnując jednocześnie, aby nie zastosować więcej niż 15 doz leku na dobę. Zaleca się stosowanie leku przez 7 dni (lub do wcześniejszego ustąpienia objawów), a jeśli po tym czasie objawy nie ustąpią lub wręcz nasilą się, jest to wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem.
U niektórych pacjentów przy stosowaniu
Dentosept A w postaci płynu do jamy ustnej wystąpić mogą pewne
skutki uboczne. Działania niepożądane nie muszą wystąpić u każdego, a ich pojawienie się najlepiej skonsultować z farmaceutą lub lekarzem (również, jeśli pojawią się działania niepożądane, których nie wymieniono w dołączonej do opakowania ulotce). Wśród skutków ubocznych leku wymienia się przemijające przebarwienia zębów i śluzówki, które jednak ustępują po umyciu zębów. Bezpośrednio po zastosowaniu preparatu możliwe jest również krótkotrwałe pieczenie śluzówki. Nie są wykluczone także reakcje nadwrażliwości w przypadku osób, które uczulone są na benzokainę, czy też methemoglobinemia.
Lek Dentosept A posiada również
przeciwwskazania do stosowania. Nie powinny z niego korzystać osoby, które uczulone są na rośliny, których wyciągi wykorzystano w recepturze. Przeciwwskazaniem jest uczulenie na arnikę, miętę, rumianek lub inne rośliny z rodziny astrowatych, szałwię, tymianek, korę dębu czy tatarak. Leku nie powinny również stosować osoby, które mają nadwrażliwość na jego składniki pomocnicze. Lek nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 12. roku życia, gdyż w jego skład wchodzi etanol i benzokaina – ostateczna decyzja w tej kwestii należy jednak do lekarza, który rozpatrzy korzyści i ryzyko terapii. Podobnie należy rozważyć stosowanie leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią, w związku z zawartością w składzie alkoholu.
Produkt można stosować wyłącznie zewnętrznie, aplikując go na śluzówkę jamy ustnej. Ze względu na zawartość alkoholu krótkotrwale po aplikacji lek może zakłócać wynik pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu. Zaleca się zatem przynajmniej półgodzinną przerwę od prowadzenia pojazdów po zastosowaniu preparatu. Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci i należy go zużyć w czasie 9 miesięcy od pierwszej aplikacji.
Skład100 g produktu zawiera: - wyciąg płynny złożony (0,65:1) z: koszyczka rumianku (Matricaria recutita L.), kory dębu (Quercus spp.), liścia szałwii (Salvia officinalis L.), ziela arniki (Arnica montana L.), kłącza tataraku (Acorus calamus L.), ziela mięty pieprzowej (Mentha piperita L.), ziela tymianku (Thymus spp.) (2/2/2/1/1/1/1), rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70% (V/V) - 50 g , Benzocainum - 2 g
- Substancja pomocnicza o znanym działaniu: etanol.
- Produkt zawiera 35 - 45% (V/V) etanolu (alkohol).
Wskazania i działanieProdukt leczniczy stosowany tradycyjnie, którego skuteczność w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Lek stosowany tradycyjnie w: - stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł
- aftach,
- odleżynach jamy ustnej (po protezach zębowych)
- pomocniczo w parodontozie
PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na substancje czynne oraz arnikę, rumianek lub inne rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, dawniej złożonych Compositae), miętę, korę dębu, liść szałwii, kłącze tataraku, tymianek, lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
DawkowanieDorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: jeżeli lekarz nie zaleci inaczej w przypadku opakowania z aplikatorem aplikować jedną dozę na miejsce zmienione chorobowo w jamie ustnej. Maksymalnie, jednorazowo można zastosować do 5 doz preparatu na różne miejsca zmienione chorobowo w jamie ustnej do 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 15 doz. Odległość aplikatora od miejsca aplikacji powinna mieścić się w przedziale od około 1 cm do około 5 cm.
Bezpośrednio po zastosowaniu leku nie płukać jamy ustnej.
Dzieci Nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat ze względu na zawartość benzokainy i etanolu, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej.
Czas stosowania: Produkt stosować przez 7 dni, w przypadku gdy objawy nasilają się lub nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem. Lek może być stosowany do ustąpienia objawów.
Działania niepożądanePrzebarwienia zębów i śluzówki jamy ustnej przemijające po umyciu zębów. Przemijające jest również krótkotrwałe pieczenie błony śluzowej występujące bezpośrednio po zastosowaniu leku. Reakcje nadwrażliwości u osób uczulonych na benzokainę, methemoglobinemia. Częstotliwość występowania działań niepożądanych nie jest znana
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.