Ciśnieniomierze – trzymaj rękę na pulsie
Nadciśnienie tętnicze to wciąż ogromne wyzwanie, któremu stawiają czoła nie tylko ludzie w starszym wieku. Choroby kardiologiczne i komplikacje z nimi związane nadal zajmują niechlubne miejsce na podium wśród przyczyn zgonów na całym świecie. Rosnący poziom świadomości pacjentów, a także coraz łatwiejszy dostęp do sprzętu medycznego, pozwala monitorować i ograniczyć niebezpieczeństwo związane ze skokami ciśnienia. Zadbaj o zdrowie swoje oraz Twoich najbliższych już teraz dzięki ofercie ciśnieniomierzy. Sprawdź propozycje Cefarm24.pl i miej ciśnienie pod kontrolą.
Dlaczego prawidłowe ciśnienie krwi jest tak ważne? Jaki ciśnieniomierz wybrać?
Ciśnienie krwi to siła, jaką krew wywiera na ściany naczyń krwionośnych, kiedy przez nie przepływa. Jest to jeden z podstawowych parametrów wykorzystywanych przy ocenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Szczególnie ważne jest przy ocenie funkcjonowania układu krwionośnego człowieka. Wyróżnia się ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, które są generowane odpowiednio w trakcie skurczu oraz rozkurczu serca. Ciśnienie skurczowe oznacza wartość maksymalną, z kolei ciśnienie rozkurczowe jest jego wartością minimalną.
Prawidłowe ciśnienie krwi powinno mieścić się w granicach 120/80 mmHg. Takie ciśnienie krwi pozwala na prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych narządów tworzących organizm człowieka. Oczywiście dopuszczalne są pewne indywidualne odstępstwa od wartości „książkowych”. Są osoby, które naturalnie mają nieco wyższe lub nieco niższe ciśnienie, a przy tym są w pełni zdrowe. Duże różnice w stosunku do wartości uznawanych za normę mogą już stanowić powód do niepokoju. O tym, jakie ciśnienie krwi wystąpi u pacjenta, decyduje wiele czynników. Wpływa na nie między innymi styl życia, poziom wysiłku fizycznego, a także zaburzenia hormonalne oraz pracy serca i obecność innych chorób.
Regularny pomiar ciśnienia krwi jest niezwykle ważny, ponieważ zarówno ciśnienie poniżej, jak i powyżej normy może mieć negatywny wpływ na zdrowie, a nawet powodować zagrożenie życia pacjenta. Pomiaru ciśnienia krwi można dokonać podczas wizyt kontrolnych w gabinecie lekarskim oraz w niektórych aptekach. Ciśnienie krwi można również – a nawet powinno się – kontrolować w warunkach domowych. W tym celu należy zaopatrzyć się w ciśnieniomierz, czyli proste w obsłudze urządzenie do pomiaru ciśnienia krwi. Na rynku można znaleźć ciśnieniomierz nadgarstkowy oraz ciśnieniomierz naramienny, które nieco różnią się sposobem pomiaru. Dzięki regularnemu mierzeniu ciśnienia krwi można na bieżąco monitorować stan swojego zdrowia i szybko zareagować w razie nieprawidłowości.
Ciśnieniomierz elektroniczny – czym jest i jak działa?
Na rynku są dostępne ciśnieniomierze elektroniczne różnego rodzaju, które różnią się między innymi parametrami pracy oraz liczbą funkcji. Aparaty przeznaczone do pomiaru ciśnienia krwi w warunkach domowych można znaleźć zarówno w aptekach, jak i w sklepach ze sprzętem medycznym. Ciśnieniomierze elektroniczne zazwyczaj są łatwe w obsłudze i umożliwiają mierzenie ciśnienia krwi w bardzo prosty sposób. Po wciśnięciu włącznika urządzenie samo pompuje mankiet, a wynik pomiaru jest gotowy już po kilkudziesięciu sekundach. Ponadto ciśnieniomierze automatyczne często mają przydatne dodatkowe funkcje, do których zalicza się między innymi możliwość pomiaru pulsu, a także możliwość zapisu wyników pomiarów. Wiele tego typu urządzeń ma też funkcję wykrywania nadciśnienia oraz objawów arytmii serca.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy ciśnieniomierz naramienny?
Decydując się na zakup ciśnieniomierza, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Dobry ciśnieniomierz powinien mieć czytelny ekran i być prosty w obsłudze. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych, które mogą mieć problemy z obsługą bardziej zaawansowanych urządzeń. Ciśnieniomierz automatyczny powinien też zapewniać dokładny i wiarygodny pomiar.
Dużą popularnością cieszą się ciśnieniomierze nadgarstkowe oraz naramienne. Wiele osób zastanawia się, jaki ciśnieniomierz wybrać – ciśnieniomierz nadgarstkowy czy ciśnieniomierz naramienny. Ciśnieniomierze nadgarstkowe to ciśnieniomierze elektryczne, które wyróżniają się niewielkimi rozmiarami, przez co bez problemu można je nosić przy sobie. Ten rodzaj ciśnieniomierza jest urządzeniem łatwym w obsłudze, a pomiar wykonywany jest na tętnicy promieniowej. Ciśnieniomierz naramienny jest z kolei polecany szczególnie do wykonywania pomiarów w warunkach domowych. Pomiar przy pomocy ciśnieniomierz naramiennego wykonywany jest na tętnicy ramiennej i często wyróżnia się większą dokładnością. Ciśnieniomierze naramienne niejednokrotnie mają też więcej funkcji dodatkowych, które mogą być przydatne.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi przy pomocy ciśnieniomierza?
Samodzielny pomiar ciśnienia krwi jest bezbolesny oraz nieinwazyjny, dlatego nie trzeba się go obawiać. Dobrze jest używać ciśnieniomierza do wykonywania pomiarów dwa razy dziennie – najlepiej rano i wieczorem, o tych samych godzinach. Oczywiście pomiary mogą być wykonywane częściej, jeśli jest to wskazane. Pomiar ciśnienia zawsze powinien być wykonywany w odpowiednich warunkach. Ważna jest między innymi odpowiednia postawa ciała. Najlepszą pozycją do pomiaru ciśnienia krwi jest pozycja siedząca z podpartymi plecami. Podczas pomiaru nie wolno rozmawiać, poza tym ciśnienie należy mierzyć na ręce, na której najczęściej odnotowywane są najwyższe wartości. Pomiar powinien być wykonany przed zażyciem leków i nie wolno go wykonywać po wysiłku – najlepiej jest zrobić najpierw kilkunastominutowy odpoczynek. Należy, pamiętać że zaburzone wartości ciśnienia mogą pojawić się między innymi po wysiłku, a także po wypiciu kawy, spożyciu alkoholu i paleniu papierosów. Zaburzone wartości mogą być też efektem stresu i emocji.
Jak analizować swoje ciśnienie krwi?
Nieodzownym elementem profilaktyki zdrowotnej jest regularna kontrola ciśnienia tętniczego krwi za pomocą ciśnieniomierza. Monitoring tego ważnego parametru zdrowia poleca się przede wszystkim osobom, które mogą mieć skłonności genetyczne do wysokiego lub zbyt niskiego ciśnienia.
Ciśnienie warto jest kontrolować niezależnie od wieku, jednakże ludzie starsi powinni zwrócić na to szczególną uwagę. Są oni bowiem narażeni na duże wahania ciśnienia, mogące doprowadzić do wielu groźnych sytuacji, takich jak zawroty głowy, omdlenia, a nawet wylewu krwi do mózgu. Codzienne monitorowanie wartości ciśnienia tętniczego pozwala nie tylko zapobiegać i przeciwdziałać skutkom jego gwałtownych zmian – jest to również bardzo ważny element postępowania medycznego w trakcie leczenia, który dostarcza informacji o skuteczności prowadzonej terapii. Aby skutecznie zadbać o swoje zdrowie i kontrolować wartości ciśnienia tętniczego krwi, zapoznaj się z ofertą ciśnieniomierzy na Cefarm24.pl. Znajdziesz tutaj szeroki wybór tradycyjnych ciśnieniomierzy mechanicznych, automatycznych ciśnieniomierzy nadgarstkowych oraz naramiennych. Proponowane przez nas modele są proste w obsłudze, dostarczają precyzyjnych danych, a przy tym są przyjazne dla portfela.