Aescin w postaci tabletek powlekanych z amorficzną alfa-escyną to wyrób medyczny o działaniu przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym, który redukuje przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych i poprawia stan ich napięcia. Produkt stosowany jest przy obrzękach pourazowych i pooperacyjnych oraz może być stosowany jako lek wspomagający przy żylakach i objawach zapalenia kończyn dolnych. Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych.
Substancją czynną leku jest amorficzna alfa-escyna o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym.
Na co jest Aescin? Wskazaniami do stosowania leku są problemy z żyłami kończyn dolnych, w tym ich zapalenie, niewydolność żylna lub żylaki. Dodatkowo może być stosowany w trakcie leczenia żylaków odbytu.
Wskazaniem do zażywania
Aescin jest również profilaktyka oraz leczenie obrzęków i krwiaków pourazowych bądź pooperacyjnych. Produkt korzystnie wpływa na stan napięcia naczyń krwionośnych oraz zmniejsza ich przepuszczalność, a dodatkowo, poprzez uszczelnianie śródbłonka naczyń krwionośnych, przyczyniając się do poprawy krążenia żylno-limfatycznego. W opakowaniu znajduje się 30
tabletek powlekanych Aescin. W skład każdej z nich wchodzi 20 mg amorficznej alfa-escyny, która pozyskiwana jest z nasion kasztanowca Aesculus hippocastanum.
Stosowanie produktu powinno być zgodne z zaleceniami zawartymi w ulotce bądź wskazaniami lekarza. Zalecane dawkowanie to 2
tabletki leku Aescin przyjmowane 3 razy na dobę. Tabletki należy przyjmować po posiłku, popijając je odpowiednią ilością wody. Gdy miną około 2–3 miesiące terapii, dawkę można zmniejszyć do podtrzymującej, stosując wówczas 2 tabletki (zażywane 2 razy w ciągu dnia) na dobę. Profilaktycznie lek można zastosować na ok. 16 godzin przed zabiegiem chirurgicznym. Pacjentki stosujące antykoncepcję hormonalną mogą przyjmować podwójną dawkę leku. W czasie terapii nie powinno się rezygnować z innych działań zapobiegawczych, w tym z okładów z zimnej wody, czy też z noszenia pończoch uciskowych.
Koniecznie należy zgłosić się do lekarza, jeśli w związku z przyjęciem leku pojawią się objawy zapalenia skóry, zakrzepowego zapalenia żył, czy też niewydolności serca lub nerek. Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga również pojawienie się podskórnych stwardnień i wrzodów skórnych oraz nagłego obrzęku kończyn dolnych, czy też ostrego bólu będącego efektem dolegliwości skórnych.
W niektórych przypadkach zażywanie
tabletek powlekanych Aescin może wiązać się z wystąpieniem
działań niepożądanych. Do rzadkich
skutków ubocznych Aescin zaliczyć można alergiczne zapalenie skóry, które może objawiać się rumieniem, pokrzywką, świądem, wysypką i wypryskiem. Bardzo rzadko natomiast lek prowadzi do ciężkich reakcji nadwrażliwości, tachykardii, krwotoku z dróg rodnych i nadciśnienia tętniczego. Niezbyt częste działania niepożądane leku obejmują biegunkę i wymioty oraz nudności i uczucie dyskomfortu w żołądku oraz bóle i zawroty głowy. Jeśli dojdzie do krwawienia lub objawów nadwrażliwości, zaleca się odstawienie leku i kontakt z lekarzem.
Aescin ma
przeciwwskazania, wśród których należy wymienić ciążę i karmienie piersią oraz nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocnicze tabletek. Leku nie można podawać pacjentom w wieku poniżej 18. lat. Tabletek nie powinno się również zażywać w przypadku ciężkiej niewydolności nerek. Jeśli pacjent jednocześnie będzie stosować leki przeciwzakrzepowe, powinien kontrolować parametry krzepnięcia krwi. Nie zaleca się stosowania leku przez pacjentów mających dziedziczną nietolerancję galaktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy czy też niedobór laktazy. Kobiety spodziewające się dziecka i w okresie laktacji powinny skonsultować się z lekarzem, zanim zaczną zażywać
lek Aescin.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C, ponadto należy zabezpieczyć go przed dziećmi. Nie wolno zażywać leku, gdy minie termin jego ważności, a w kwestii utylizacji najlepiej skonsultować się z farmaceutą.
Skład1 tabletka zawiera 20 mg amorficznej alfa-escyny, uzyskiwanej z nasion kasztanowca odmiany Aesculus hippocastanum.
Wskazania i działanie- obrzęki pourazowe i pooperacyjne (szczególnie w chirurgii narządu ruchu)
- rozległe krwiaki pourazowe oraz zapobieganie występowania krwiaków pooperacyjnych
- schorzenia żył kończyn dolnych u pacjentów z niewydolnością układu krążenia (lek ułatwia opróżnianie żylaków na drodze hamowania przesiękania limfy i poprawy krążenia limfatyczno - włośniczkowego)
- bóle kręgosłupa u chorych z objawami ucisku korzeni nerwów rdzeniowych szyjnego odcinka kręgosłupa.
Lek posiada działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Działa również jako venoprotectivum. Poprzez hamujący wpływ na proces transkapilarnego przesiękania, uszczelnia ściany naczyń włosowatych oraz normalizuje ich przepuszczalność. Wykazuje dobrą skuteczność w zwalczaniu obrzęków pooperacyjnych, zmniejszając zarazem odczyn zapalny poprzez hamowanie fazy zapalenia wysiękowego. Aescin powoduje szybsze wchłanianie rozległych krwiaków pourazowych oraz zmniejsza prawdopodobieństwo ich wystąpienia w okresie pooperacyjnym. Ponadto, zmniejszając przesiąkanie limfy, uszczelnia śródbłonek kapilarów i poprawia krążenie żylno-limfatyczne przyczyniając się do opróżniania żylaków u chorych ze schorzeniami w obrębie żył kończyn dolnych i niewydolnością krążenia.
DawkowanieZwykle podaje się po 2 tabletki trzy razy dziennie. Wskazane jest przyjmowanie leku po posiłku i popijanie większą ilością płynów.
PrzeciwwskazaniaLeku nie należy stosować u pacjentów z przewlekłymi schorzeniami nerek, zagrażającymi ich niewydolnością oraz w pierwszych trzech miesiącach ciąży.
Więcej informacji znajduje się w ulotce dostępnej w zakładce Załączniki.Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.