Lek Polopiryna Complex w postaci saszetek z proszkiem do rozpuszczania w gorącej wodzie to produkt złożony z kwasem acetylosalicylowym, fenylefryny wodorowinianem oraz chlorfenaminy maleinianem. Preparat leczniczy stosuje się w celu redukcji objawów przeziębienia i grypy u pacjentów dorosłych oraz młodzieży w wieku powyżej 16 lat.
Na co jest Polopiryna Complex? Wskazaniem do stosowania leku są dokuczliwe objawy przeziębienia i grypy. Lek może być pomocny w przypadku gorączki i dreszczy, a także łzawienia oczu, kataru i kichania oraz przekrwienia błony śluzowej nosa wraz z obrzękiem. Dodatkowo sprawdzić się może w celu redukcji dolegliwości bólowych gardła i głowy, a oprócz tego na bóle mięśniowe i kostno-stawowe.
Lek Polopiryna Complex posiada trzy składniki czynne. Pierwszym z nich jest kwas acetylosalicylowy, który należy do NLPZ i wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jego mechanizm działania polega głównie na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Drugą substancją czynną jest fenylefryna, która jest przedstawicielem fenyloetyloamin i stanowi agonistę receptora adrenergicznego alfa 1. Jej działanie skutkuje spadkiem przekrwienia i obkurczaniem naczyń krwionośnych, co prowadzi do redukcji stanu zapalnego błon śluzowych, udrożnienia przewodów nosowych, hamowania łzawienia oczu i odruchu kichania. Kolejna substancja czynna leku, chlorfenaminy maleinian, to antagonista receptorów histaminowych H1, który redukuje objawy nieżytu nosa, w tym katar i kichanie.
W opakowaniu znajduje się 12 saszetek leku Polopiryna Complex. W skład każdej saszetki wchodzi 500 mg kwasu acetylosalicylowego, 15,58 mg fenylefryny wodorowinianu, co odpowiada 8,21 mg fenylefryny, a także 2 mg chlorfenaminy maleinianu oraz składniki pomocnicze. Lek Polopiryna Complex powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami wskazanymi w ulotce lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj dawkowanie u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat to 1 saszetka Polopiryna Complex przyjmowana co 6-8 godzin, zależnie od potrzeb. Nie powinno się przekraczać dawki leku większej niż 4 saszetki na dobę, co odpowiada dawce 2 g kwasu acetylosalicylowego, 32 mg fenylefryny oraz 8 mg chlorfenaminy. Aby spożyć lek, należy rozpuścić zawartość saszetki w gorącej wodzie i wypić po wcześniejszym wymieszaniu. Nie powinno się stosować dawki większej leku niż zalecana, gdyż może to prowadzić do objawów przedawkowania i ciężkich objawów zatrucia, co może wymagać leczenia szpitalnego.
Możliwe działania niepożądane leku Polopiryna Complex obejmują różne układy i mogą dotyczyć zaburzeń układu chłonnego i krwi, zaburzeń układu immunologicznego, nerwowego, a także zaburzeń ucha, błędnika, żołądka i jelit czy też serca i naczyń. Inne działania niepożądane Polopiryny Complex to zaburzenia układu oddechowego, wątroby i dróg żółciowych, a oprócz tego nerek i dróg moczowych. Możliwe są również zaburzenia ogólne, czy też zaburzenia skóry i tkanki podskórnej. Szczegółowo temat rozwija dołączona do opakowania ulotka, gdzie wyszczególniono też przeciwwskazania do stosowania leku i środki ostrożności, które należy zachować przy ewentualnej terapii.
Skład
Substancjami czynnymi leku Polopiryna Complex są: kwas acetylosalicylowy, fenylefryny wodorowinian, chlorfenaminy maleinian.
Każda saszetka Polopiryna Complex zawiera:
500 mg kwasu acetylosalicylowego i 15,58 mg fenylefryny wodorowinianu oraz 2 mg chlorfenaminy maleinianu.
Pozostałe składniki leku Polopiryna Complex to: krzemionka koloidalna bezwodna, sacharoza, sacharyna sodowa, sodu cyklaminian, kwas cytrynowy bezwodny, aromat pomarańczowy.
Wskazania i działanie
Polopiryna Complex jest lekiem wieloskładnikowym o skojarzonym działaniu składników.
Kwas acetylosalicylowy łączy działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Fenylefryna zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, przez co udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienia oczu.
Chlorfenamina łagodzi objawy nieżytu nosa (katar i kichanie).
Substancje buforujące zawarte w leku, umożliwiają szybkie i całkowite rozpuszczenie leku w wodzie, dzięki temu łatwo się on wchłania i jest dobrze tolerowany.
Lek Polopiryna Complex zaleca się stosować w kompleksowym leczeniu objawów przeziębienia i grypy, takich jak:- gorączka,
- dreszcze,
- ból gardła,
- bóle mięśniowe i kostno-stawowe,
- bóle głowy (m.in., spowodowane zmniejszeniem drożności zatok przynosowych w wyniku obrzęku błony śluzowej nosa i ograniczenia jego drożności),
- obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa,
- nadmierna wydzielina śluzowa z nosa,
- kichanie,
- łzawienie z oczu.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Polopiryna Complex:
jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienione w punkcie 6).
Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy występuje u 0,3% populacji, w tym u 20% chorych na astmę oskrzelową lub przewlekłą pokrzywkę. Objawy nadwrażliwości: pokrzywka, a nawet wstrząs mogą wystąpić w ciągu 3 godzin od chwili przyjęcia kwasu acetylosalicylowego.
jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, przebiegające z objawami takimi jak: skurcz oskrzeli, katar sienny, wstrząs.
jeśli pacjent ma astmę oskrzelową, przewlekłe schorzenia układu oddechowego, gorączkę sienną lub obrzęk błony śluzowej nosa, gdyż pacjenci z tymi schorzeniami mogą reagować na niesteroidowe leki przeciwzapalne napadami astmy, ograniczonym obrzękiem skóry i błony śluzowej (obrzęk naczynioruchowy) lub pokrzywką częściej niż inni pacjenci.
jeśli pacjent ma czynną chorobę wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy oraz stany zapalne lub krwawienia z przewodu pokarmowego (może dojść do wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego lub uczynnienia choroby wrzodowej).
u pacjentów poniżej 16. roku życia.
Ciąża:
Lek Polopiryna Complex jest przeciwwskazany w okresie ciąży.
Karmienie piersią:
Lek jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.
Wpływ na płodność:
Lek Polopiryna Complex należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Jest to działanie przemijające, które ustępuje po zakończeniu leczenia.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn:
Polopiryna Complex może wywoływać ospałość, senność, nadmierne uspokojenie, niewyraźne widzenie i zawroty głowy. Należy unikać czynności wymagających dużego skupienia, takich, jak prowadzenie samochodu i obsługa urządzeń potencjalnie niebezpiecznych, ponieważ może być to niebezpieczne.
Kwas acetylosalicylowy i chlorfenamina (zawarte w leku Polopiryna Complex) mogą wpływać na niektóre wyniki badań analitycznych krwi, moczu oraz skóry. Stosowanie preparatu należy przed diagnostyką skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Dawkowanie
Lek Polopiryna Complex należy przyjmować zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce (dołączonej do opakowania preparatu) lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 16 lat:
1 saszetka co 6 - 8 godzin w zależności od potrzeby.
Nie należy przekraczać dawki 4 saszetek Polopiryna Complex na dobę.
Zawartość jednej saszetki należy rozpuścić w szklance gorącej wody, wymieszać i wypić.
Przyjmować doustnie w postaci gorącego napoju.
Lek Polopiryna Complex najlepiej przyjmować po spożyciu posiłku.
Nie należy podawać leku pacjentom w wieku poniżej 16 lat.
Działania niepożądane
Możliwe działania niepożądane po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego:- Zaburzenia krwi i układu chłonnego: małopłytkowość, niedokrwistość spowodowana mikro krwawieniami z przewodu pokarmowego, niedokrwistość hemolityczna u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, leukopenia, agranulocytoza, eozynopenia, zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krwawienia, wydłużenie czasu protrombinowego.
- Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości z objawami klinicznymi i nieprawidłowymi wynikami odpowiednich badań laboratoryjnych, takie jak astma, łagodne do umiarkowanych reakcje obejmujące skórę, układ oddechowy, układ sercowo-naczyniowy z objawami takimi jak wysypka, pokrzywka, obrzęk (w tym naczynioruchowy), zaburzenia oddychania i pracy serca, zapalenie błony śluzowej nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa i bardzo rzadko ciężkie reakcje, w tym wstrząs anafilaktyczny.
- Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy i szumy uszne. Długotrwałe przyjmowanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyna bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek.
- Zaburzenia oka: zaburzenia widzenia.
- Zaburzenia ucha i błędnika: szumy uszne (zazwyczaj jako objaw przedawkowania), zaburzenia słuchu, odwracalna utrata słuchu, zawroty głowy.
- Zaburzenia serca: niewydolność serca.
- Zaburzenia naczyniowe: wylew krwi do mózgu (szczególnie u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem i/lub jednocześnie stosujących inne leki przeciwzakrzepowe).
- Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: obrzęk płuc pochodzenia pozasercowego (występuje głównie w przewlekłym lub ostrym zatruciu), astma oskrzelowa.
- Zaburzenia żołądka i jelit: niestrawność, zgaga, uczucie pełności w nadbrzuszu, nudności, wymioty, brak łaknienia, bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego, uszkodzenie błony śluzowej żołądka, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, perforacje.
- Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: ogniskowa martwica komórek wątrobowych, tkliwość i powiększenie wątroby, szczególnie u pacjentów z młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów, układowym toczniem rumieniowatym, gorączką reumatyczną lub chorobą wątroby w wywiadzie, przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy, fosfatazy alkalicznej i stężenia bilirubiny.
- Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wykwity skórne różnego rodzaju, rzadko pęcherze lub plamica.
- Zaburzenia nerek i dróg moczowych: białkomocz, obecność leukocytów i erytrocytów w moczu, martwica brodawek nerkowych, śródmiąższowe zapalenie nerek. Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych, szczególnie zawierających kilka substancji czynnych może prowadzić do ciężkiego zaburzenia czynności nerek i niewydolności nerek.
- Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: gorączka.
Możliwe działania niepożądane po zastosowaniu fenylefryny:- Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: hiperglikemia.
- Zaburzenia układu nerwowego: niepokój ruchowy, lęk, nerwowość, uczucie osłabienia, zawroty głowy, drżenia, bezsenność, drażliwość, ból głowy (po dużych dawkach może być objawem nadciśnienia); po dużych dawkach mogą wystąpić drgawki, parestezje i psychoza z halucynacjami. Zaburzenia serca: zawał mięśnia sercowego, komorowe zaburzenia rytmu serca; bóle i uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, ciężka bradykardia, przyspieszona czynność serca z towarzyszącym zwiększonym oporem naczyń obwodowych, bardziej prawdopodobna u pacjentów w podeszłym wieku oraz z osłabionym krążeniem mózgowym i wieńcowym, indukcja bądź zaostrzenie niewydolności serca związanej z chorobą serca, kołatanie serca (po dużych dawkach).
- Zaburzenia naczyniowe: obrzęk i krwotok mózgowy (w przypadku stosowania dużych dawek oraz u pacjentów ze skłonnością); nadciśnienie tętnicze (zwykle w przypadku stosowania dużych dawek oraz u osób ze skłonnością), zwężenie naczyń obwodowych prowadzące do centralizacji krążenia (efekt zwężający naczynia jest bardziej prawdopodobny u pacjentów z hipowolemią), marznięcie kończyn, uderzenia krwi do głowy, niedociśnienie; w przypadku długotrwałego stosowania może wystąpić spadek objętości osocza. Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: obrzęk płuc (w przypadku stosowania dużych dawek oraz u pacjentów ze skłonnością); duszność, niewydolność oddechowa.
- Zaburzenia żołądka i jelit: wymioty (po dużych dawkach), nudności.
- Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: bladość skóry, stroszenie włosów, nasilone pocenie się.
- Zaburzenia nerek i dróg moczowych: zwiększona perfuzja nerkowa i prawdopodobnie zmniejszenie ilości wydalanego moczu, retencja moczu.
Badania diagnostyczne: hipokaliemia, kwasica metaboliczna.
Możliwe działania niepożądane po zastosowaniu kwasu chlorfenaminy:- Zaburzenia krwi i układu chłonnego: rzadko nieprawidłowy skład krwi (agranulocytoza, leukopenia, anemia aplastyczna, anemia hemolityczna, trombocytopenia) z objawami takimi jak nienaturalne krwotoki, ból gardła, znużenie.
- Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości, reakcja anafilaktyczna (m.in. kaszel, trudności w przełykaniu, gwałtowne bicie serca, świąd, obrzęk powiek, okolic oczu, twarzy, języka, duszność, zmęczenie), nadwrażliwość na światło, nadwrażliwość krzyżowa na inne leki.
- Zaburzenia psychiczne: depresja, stany splątania w pacjentów w podeszłym wieku.
- Zaburzenia układu nerwowego: depresja OUN z objawami takimi jak ospałość, mogąca prowadzić do głębokiej senności, ból i zawroty głowy, osłabienie zdolności psychomotorycznych i możliwości koncentracji, zmęczenie, drażliwość, nużliwość mięśni, które u pacjentów ustępują po 2-3 dniach leczenia, dyskineza twarzy, zaburzenia koordynacji (niezgrabne ruchy), drżenie, parestezje; mialgia, sporadyczne pobudzenie paradoksalne, szczególnie w przypadku stosowania produktu leczniczego w dużych dawkach, u dzieci lub osób w podeszłym wieku, charakteryzujące się występowaniem lęku, bezsennością, drżeniem, nerwowością, delirium, napadami drgawek lub kołataniem serca.
- Zaburzenia oka: niewyraźne widzenie, podwójne widzenie.
- Zaburzenia ucha i błędnika: szumy uszne, ostre zapalenie ucha wewnętrznego.
- Zaburzenia serca: zwykle związane z przedawkowaniem zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, tachykardia.
- Zaburzenia naczyniowe: niedociśnienie, nadciśnienie, obrzęk.
- Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: suchość w nosie i gardle, zgrubienie błony śluzowej; zagęszczenie wydzieliny oskrzeli, uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech.
- Zaburzenia żołądka i jelit: suchość ust, utrata apetytu, zaburzenia czucia smaku i zapachu, uczucie dyskomfortu związane z przewodem pokarmowym (nudności, wymioty, dyspepsja, biegunka, zaparcie, ból w nadbrzuszu) może zostać ograniczone przez przyjmowanie leku z pokarmem.
- Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: nasilone pocenie, wysypki skórne, złuszczające zapalenie skóry, uwrażliwienie na światło, pokrzywka; wypadanie włosów.
- Zaburzenia nerek i dróg moczowych: retencja moczu, utrudnione oddawanie moczu.
- Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: impotencja, krwawienia międzymiesiączkowe.
Przedawkowanie kwasu acetylosalicylowego:- Po przedawkowaniu mogą wystąpić nudności, wymioty, szumy uszne i przyspieszony oddech, obserwowano również inne objawy: utrata słuchu, zaburzenia widzenia, bóle głowy, pobudzenie ruchowe, senność i śpiączkę, drgawki, hipertermię.
- W ciężkich zatruciach występują zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej (kwasica metaboliczna i odwodnienie).
Łagodne lub średnio ciężkie objawy toksyczności występują po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego w dawce 150-300 mg/kg mc.
Ciężkie objawy zatrucia występują po zażyciu dawki 300-500 mg/kg mc.
Potencjalnie śmiertelna dawka kwasu acetylosalicylowego jest większa niż 500 mg/kg mc.
Zgon w przebiegu zatrucia kwasem acetylosalicylowym obserwowano po przyjęciu przez osoby dorosłe jednorazowej dawki 10-30g.
Postępowanie po przedawkowaniu: pacjenta po przedawkowaniu należy przewieźć do szpitala.
Przedawkowanie fenylefryny i chlorfenaminy:- Objawy zatrucia fenylefryny obejmują nadmierne pobudzenie układu współczulnego charakteryzujące się występowaniem lęku, strachu, niepokoju ruchowego, bólu głowy, napadów drgawek, bezsenności, stanów splątania, drażliwości, drżenia, braku apetytu, uczuciem pragnienia, nudności, wymiotów, psychozy z halucynacjami, objawy dotyczące układu sercowo-naczyniowego: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu i kołatanie serca, zwężenie naczyń trzewnych i obwodowych, centralizacja krążenia może doprowadzić do zmniejszenia ilości wydalanego moczu oraz wystąpienia kwasicy metabolicznej.
- Objawy związane z przedawkowaniem chlorfenaminy: działanie antycholinergiczne, zaburzenia rytmu serca, depresja OUN, pobudzenie OUN występujące z opóźnieniem, hipotensja (omdlenia).
Postępowanie po przedawkowaniu: leczenie jest objawowe i podtrzymujące.
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu Polopiryna Complex z następującymi lekami:- Metotreksatem w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień, ze względu na jego toksyczny wpływ na szpik kostny,
- Lekami przeciwzakrzepowymi, np. pochodnymi kumaryny, heparyną oraz trombolitycznymi np. streptokinazą i alteplazą lub innymi lekami hamującymi agregację płytek krwi, np. tiklopidyna. Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego z lekami przeciwzakrzepowymi może powodować nasilenie działania przeciwzakrzepowego, zwiększając tym samym ryzyko krwawienia,
- Innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, gdyż istnieje zwiększone ryzyko występowania działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego,
- Selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Ze względu na zwiększone ryzyko krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego na skutek synergistycznego działania tych leków,
- Lekami zwiększającymi wydalanie kwasu moczowego z moczem, np. benzbromaronem, probenecydem, gdyż salicylany osłabiają działanie tych leków. Nie należy stosować jednocześnie kwasu acetylosalicylowego z tymi lekami,
- Digoksyną, gdyż kwas acetylosalicylowy może nasilać działanie tego leku,
- Leki przeciwcukrzycowymi, np. insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika, gdyż kwas acetylosalicylowy nasila działanie hipoglikemizujące (zmniejszające stężenie glukozy we krwi) leków przeciwcukrzycowych,
- Lekami moczopędnymi, gdyż kwas acetylosalicylowy może zmniejszyć skuteczność tych leków oraz nasilać toksyczne (uszkadzające słuch) działanie furosemidu,
- Glikokortykosteroidami podawanymi ogólnie, z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastępcza w chorobie Addisona, gdyż podawane jednocześnie z salicylanami, zwiększają ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej i krwawienia z przewodu pokarmowego oraz zmniejszają stężenie salicylanów w osoczu w trakcie leczenia, zaś po jego zakończeniu zwiększają ryzyko przedawkowania salicylanów,
- Inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE) stosowane jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym w dużych dawkach (np. enalapryl, kaptopryl), gdyż kwas acetylosalicylowy zmniejsza działanie przeciwnadciśnieniowe tych leków,
- Kwasem walproinowym, gdyż nasila on działanie antyagregacyjne kwasu acetylosalicylowego ze względu na synergistyczne działanie antyagregacyjne obu leków,
- Acetazolamidem, gdyż kwas acetylosalicylowy może w znacznym stopniu zwiększać stężenie, a tym samym toksyczność acetazolamidu,
- Ibuprofenem. Ibuprofen może hamować wpływ kwasu acetylosalicylowego przyjmowanego w małych dawkach na agregację płytek krwi,
- Lekami zobojętniającymi sok żołądkowy, gdyż zwiększając pH soku żołądkowego mogą one uszkodzić otoczkę tabletki,
- Inhibitorami monoaminooksygenazy (MAO): należy unikać ich jednoczesnego stosowania z fenylefryną lub podawać fenylefrynę co najmniej 15 dni po odstawieniu leków przeciwdepresyjnych, takich jak fenelzyna, izokarboksazyd, nialamid, tranylcypromina, moklobemid lub selegilina stosowana w chorobie Parkinsona lub innych, takich jak furazolidon,
- Agoniści receptora alfa adrenergicznego, typu fenylefryny, gdyż jednoczesne stosowanie leków o tym samym mechanizmie działania np. dihydroergotaminy, metylo ergotaminy, pochodnych ergotaminy (leki stosowane w leczeniu migreny), oksytocyny (podawanej w celu indukcji porodu) nie jest zalecane z uwagi na możliwość wystąpienia zwiększonego działania obkurczającego naczynia krwionośne,
- Antagoniści receptorów beta adrenergicznych, ponieważ fenylefryną może hamować efekt ich działania leczniczego, co może prowadzić do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Ponad to blokada receptorów beta może zwiększać ryzyko nadciśnienia tętniczego oraz nasilonej bradykardii,
- Leki blokujące zarówno receptory alfa i beta jak labetalol, karwedilol, gdyż mogą wchodzić w złożone interakcje przy jednoczesnym stosowaniu z fenylefryną, zwiększając jej toksyczność, Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne takie, jak: amitryptylina, amoksapina, klomipramina, dezypramina i doksepina oraz czteropierścieniowe leki takie, jak maprotylina, gdyż ich skojarzone stosowanie może nasilać działanie obkurczające fenylefryny,
- Anestetyki wziewne, takie jak: cyklopropan lub halotan, gdyż mogą zwiększać ryzyko arytmii,
- Leki przeciwnadciśnieniowe, szczególnie te działające poprzez współczulny układ nerwowy: zaleca się zachowanie ostrożności, ponieważ fenylefryną może hamować ich hipotensyjne działanie (jak metylodopa działająca ośrodkowo i guanetydyna lek beta-adrenolityczny, działający przeciwnadciśnieniowo), prowadząc do ciężkiego nadciśnienia tętniczego,
- Leki powodujące utratę potasu, np. niektóre leki moczopędne jak furosemid, ponieważ mogą nasilać hipokaliemię i zmniejszać wrażliwość naczyń tętniczych na leki obkurczające takie, jak fenylefryną,
- Leki wpływające na przewodnictwo w układzie przewodzącym serca, włączając glikozydy nasercowe i leki przeciwarytmiczne, należy stosować z zachowaniem ostrożności,
- Hormony tarczycy należy stosować z zachowaniem ostrożności,
- Siarczan atropiny, ponieważ blokuje odruchową bradykardię powodowaną przez fenylefrynę oraz zwiększa odpowiedź naczyń na obkurczające działanie fenylefryny,
- Leki o działaniu depresyjnym na centralny układ nerwowy, gdyż może nasilać depresyjne działanie tych leków lub leków przeciwhistaminowych takich, jak chlorfenamina, prowadząc do wystąpienia objawów przedawkowania,
- Inhibitory monoaminooksygenazy (MAO), ponieważ skojarzone stosowanie z lekami przeciwhistaminowymi może wydłużać czas trwania i siłę działania muskarynowego oraz hamującego na centralny układ nerwowy leków przeciwhistaminowych,
- Furazolidon (lek przeciwbakteryjny), pardalina i prokarbazyna (leki przeciwnowotworowe), gdyż ich skojarzone stosowanie z lekami przeciwhistaminowymi może wydłużać czas trwania i siłę działania leków przeciwhistaminowych,
- Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, maprotylina (czteropierścieniowy lek przeciwdepresyjny) oraz inne leki o działaniu antycholinergicznym, ponieważ jednoczesne stosowanie może nasilać działanie antycholinergiczne tych leków lub leków przeciwhistaminowych np. chlorfenaminy. Jeśli wystąpią zaburzenia żołądkowo-jelitowe, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe, z uwagi na ryzyko rozwoju niedrożności porażennej jelit,
- Opioidowe leki przeciwbólowe, gdyż mogą nasilać działanie sedatywne chlorfenaminy,
- Leki ototoksyczne, gdyż mogą maskować objawy ototoksyczności chlorfenaminy takie, jak: szumy w uszach i zawroty głowy,
- Leki wywołujące nadwrażliwość na światło (fotosensytyzujące), gdyż mogą wywoływać nasilone działanie fotosensytyzujące,
- Fenytoina, ponieważ chlorfenamina może hamować metabolizm fenytoiny, co może doprowadzić do rozwoju zatrucia fenytoiną.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.