Kreon Travix to lek w formie kapsułek, który jest przeznaczony do leczenia zaburzeń trawienia u dzieci, młodzieży i dorosłych zmagających się z zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki. Głównym składnikiem preparatu jest pankreatyna, którą wytwarza się z trzustek wieprzowych. Kreon Travix ma postać dojelitowych kapsułek żelatynowych, które mają otoczkę wykazującą odporność na działanie soku żołądkowego. W otoczce znajdują się granulki. Kapsułki w części nieprzezroczystej mają kolor brązowy, z kolei w części przezroczystej są bezbarwne. Dawkowanie leku musi być dopasowane do indywidualnych potrzeb, zależnie od stopnia zaawansowania choroby oraz składu pożywienia. Preparat nie powinien być stosowany przez osoby z nadwrażliwością na pankreatynę wieprzową lub jakikolwiek inny składnik. Substancje pomocnicze leku to: makrogol 4000, hypromelozy ftalan, dimetykon 1000, alkohol cetylowy oraz cytrynian trietylu. W składzie kapsułki żelatynowej znajduje się z kolei żelatyna, bezwodny tlenek żelaza (III) (E 172), uwodniony tlenek żelaza (III) (E 172), tlenek żelaza (II, III) (E 172), dwutlenek tytanu (E 171) oraz laurylosiarczan sodu.
U osób ze zwłóknieniem torbielowatym trzustki, które przyjmowały duże dawki leków zawierających pankreatynę, zaobserwowano zwężenie odcinka krętniczo-kątniczego oraz jelita grubego (inaczej kolonopatia włókniejąca). Z tego względu, w przypadku pojawienia się jakichkolwiek nietypowych objawów ze strony jamy brzusznej, należy skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to także osób, u których doszło do zmiany dotychczasowych objawów. Badania mają na celu wykluczenie istnienia kolonopatii włókniejącej, co jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy dana osoba zażywa ponad 10 000 j.Ph.Eur. lipazy/kg masy ciała/dobę. Produkt uznaje się za wolny od sodu, gdyż zawiera on mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w pojedynczej kapsułce. Do tej pory nie wykonano badań, które potwierdzałyby interakcje Kreon Travix z innymi lekami.
Kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność w trakcie przyjmowania preparatu. Wynika to z braku danych dotyczących stosowania leku u kobiet ciężarnych. Z kolei przeprowadzone na zwierzętach badania nie potwierdziły wchłaniania enzymów trzustkowych pochodzenia wieprzowego. Z tego względu nie uznaje się, aby Kreon Travix miał toksyczny wpływ na rozmnażanie i rozwój. Badania na zwierzętach nie wykazały również, aby preparat miał wpływ na organizm matki karmiącej piersią. Co za tym idzie – enzymy trzustkowe mogą być przyjmowane w okresie laktacji. Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn lub ten wpływ uznaje się za nieistotny. Jeśli chodzi o działania niepożądane, najczęściej mają one postać zaburzeń żołądkowo-jelitowych o łagodnym lub umiarkowanym charakterze.
W razie przedawkowania leku może dojść do zwiększenia stężenia kwasu moczowego zarówno w moczu, jak i we krwi. Kreon Travix w postaci kapsułek szybko rozpuszcza się w żołądku, jednocześnie uwalniając dużą ilość minimikrosfer. Jego specjalna formuła (dawka wielokrotna – multi-dose) sprawia, że preparat dobrze miesza się z pokarmem i wraz z nim opuszcza żołądek. Po uwolnieniu enzymów są one równomiernie rozmieszczone w treści pokarmowej. Otoczka minimikrosfer jest w stanie szybko się rozpuścić w momencie przejścia do jelita cienkiego. W ten sposób zostają uwolnione enzymy wykazujące działanie lipolityczne, amylolityczne i proteolityczne. Dzięki nim możliwe jest trawienie zarówno tłuszczów, skrobi, jak i białek. Następnie następuje wchłanianie produktów trawienia trzustkowego – w sposób bezpośredni lub po hydrolizie, pod wpływem działania enzymów jelitowych. Po pierwszym otwarciu preparat powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza. Tabletki są zamknięte w butelce HDPE. Okres ważności po pierwszym otwarciu wynosi 6 miesięcy. W trakcie przechowywania butelka musi być szczelnie zamknięta.
Skład - Kreon Travix x 50 kaps dojelitowych
1 kapsułka produktu Kreon Travix 10 000 zawiera, jako substancję czynną 150 mg pankreatyny (Pancreatinum) o aktywności: amylazy 8 000 j. Ph.Eur. (j. BP) lipazy 10 000 j. Ph.Eur. (j. BP) proteazy 600 j. Ph.Eur.
Wskazania i działanie - Kreon Travix x 50 kaps dojelitowych
Koncentrat enzymów zewnątrzwydzielniczych trzustki wieprzowej. Dzięki formule dawki wielokrotnej, preparat jest odpowiednio zmieszany z treścią pokarmową i wraz z nią opuszcza żołądek, a enzymy po uwolnieniu są równomiernie rozmieszczone w treści pokarmowej. Po przejściu do jelita cienkiego otoczka minimikrosfer rozpuszcza się, uwalniając enzymy o działaniu lipolitycznym, amylolitycznym i proteolitycznym.
Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki związana jest z następującymi schorzeniami: zwłóknieniem torbielowatym (mukowiscydozą) przewlekłym zapaleniem trzustki po usunięciu trzustki (pankreatektomia) po usunięciu żołądka (gastrektomia) rakiem trzustki po zespoleniu żołądkowo-jelitowym (np. gastroenterostomia typu Billroth II) zwężeniem przewodu trzustkowego lub przewodu żółciowego wspólnego (np. z powodu nowotworu) zespołem Shwachmana-Diamonda ostrym zapaleniem trzustki.
Przeciwwskazania - Kreon Travix x 50 kaps dojelitowych
Nadwrażliwość którykolwiek ze składników preparatu. Wczesne stadium ostrego zapalenia trzustki.
Dawkowanie - Kreon Travix x 50 kaps dojelitowych
Preparat ma postać kapsułek dojelitowych przeznaczonych do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli i dzieci:
Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki spowodowana mukowiscydozą: początkowo u dzieci do 4. roku życia 1000 j. lipazy/kg masy ciała do każdego posiłku, a u dzieci po 4. roku życia 500 j. lipazy/kg masy ciała do każdego posiłku; następnie lekarz indywidualnie dostosuje dawkowanie w zależności od nasilenia choroby i zawartości tłuszczu w posiłkach, zwykle nie więcej niż 10 000 j. lipazy/kg masy ciała na dobę lub 4000 j. lipazy/g spożytego tłuszczu.
Inne przyczyny zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki: lekarz indywidualnie dostosuje dawkowanie w zależności od nasilenia choroby i zawartości tłuszczu w posiłkach; zwykle 25 000–80 000 j. Ph. Eur. lipazy z każdym głównym posiłkiem (śniadanie, obiad, kolacja), a w przypadku przekąsek między posiłkami 1/2 indywidualnie wyznaczonej dawki.
Sposób stosowania:
Preparat należy przyjmować w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim. Kapsułki należy połykać w całości (bez rozgryzania, żucia) popijając odpowiednią ilością płynu, około 100 ml. Jeżeli połykanie kapsułek sprawia trudność (np. w przypadku dzieci lub osób w podeszłym wieku) można je ostrożnie otworzyć i wsypać zawartość (tzw. minimikrosfery) do miękkiego pokarmu niewymagającego żucia lub płynu, np. soku owocowego (pH < 5). Mieszanie minimikrosfer z pokarmem o pH wyższym niż 5,5 może doprowadzić do rozpuszczenia otoczki i w efekcie do wcześniejszego uwolnienia enzymów trzustkowych i utraty ich aktywności, a także do podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej. Mieszaninę zawartości kapsułki z pokarmem lub płynem należy przyjąć niezwłocznie, nie wolno jej przechowywać. Istotnym jest, aby w okresie leczenia zadbać o odpowiednie nawodnienie, zwłaszcza w okresach nasilonej utraty płynów. Niewłaściwe nawodnienie może nasilać zaparcia.
Działania niepożądane - Kreon Travix x 50 kaps dojelitowych
Jak każdy lek, również Kreon 10 000 może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Często: nudności, wymioty, zaparcia i wzdęcia, biegunka i bóle brzucha (w tym skutki choroby podstawowej). Niezbyt często: wysypka. Możliwe reakcje nadwrażliwości, dla których nie określono częstości ich występowania: świąd, pokrzywka, reakcje anafilaktyczne.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.