Przyczyny bólu pleców – kiedy dobry lek na ból kręgosłupa może być pomocny?
Przyczyn bólu pleców może być wiele. Wyróżnia się ogólny ból pleców, którego przyczyn nie da się określić podczas badania, a także ból o konkretnej przyczynie. Może to być przyczyna mechaniczna lub chemiczna. Najczęściej spotykany jest ból kręgosłupa o podłożu mechanicznym. Ból pleców może być ostry, podostry oraz przewlekły, który trwa dłużej niż dwanaście tygodni.
Do najczęstszych przyczyn bólu pleców zalicza się nieprawidłową postawę oraz brak aktywności fizycznej oraz jakichkolwiek ćwiczeń. Częstą przyczyną bólu pleców są spięte mięśnie, poza tym może być on spowodowany przez chorobę zwyrodnieniową stawów. To często spotykana choroba układu ruchu, która powstaje w efekcie zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej, która ma za zadanie amortyzowanie ruchów stawu. Choroba zwyrodnieniowa stawów może przyczyniać się do uszkodzeń znajdujących się pod chrząstką stawową kości oraz torebki stawowej i mięśni. Rozwiązaniem tego rodzaju problemu może okazać się dobrana do potrzeb i wieku pacjenta maść na zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego. Pomóc mogą też inne leki na bóle pleców, które kupić można bez recepty. Bardziej specjalistyczne środki natomiast przepisać może pacjentowi w razie konieczności lekarz.
Inną przyczyną bólu pleców może być wcześniejszy uraz, uszkodzenie krążka międzykręgowego oraz zabieg operacyjny. Dolegliwości bólowe mogą wiązać się też z przeciążeniem, poza tym mogą być efektem utraty elastyczności i prawidłowej ruchomości tkanek przykręgosłupowych. Często spotykany jest ból kręgosłupa lędźwiowego, który związany jest z dyskopatią. Pojawia się on zwykle u osób między 30. a 50. rokiem życia. Jego bezpośrednią przyczyną może być gwałtowny ruch zgięciowy. W takiej sytuacji może się sprawdzić między innymi przeciwbólowa i przeciwzapalna maść na bóle lędźwiowe. Pacjentom doskwierać może również ból kręgosłupa piersiowego, który może być zlokalizowany zarówno z przodu – w okolicach klatki piersiowej, jak i z tyłu – między łopatkami. W takim przypadku warto postawić na maść na ból kręgosłupa piersiowego, która również powinna działać przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Przy uciążliwych dolegliwościach warto z kolei sięgnąć po silne leki przeciwbólowe na kręgosłup na receptę, jednak te zapisać pacjentowi może wyłącznie lekarz.
Diagnoza i sposoby leczenia bólu pleców – tabletki na kręgosłup i metody niefarmakologiczne
Przed rozpoczęciem przyjmowania leków na ból pleców warto udać się do lekarza, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i po wykonaniu odpowiednich badań określi przyczynę bólu i skalę problemu. Po wykonaniu tych czynności będzie doskonale wiedzieć, co na ból kręgosłupa przepisać oraz jak często i w jakich dawkach pacjent ma stosować tabletki na ból kręgosłupa (na receptę lub dostępne bez recepty). Lekarz na podstawie wywiadu uzyskać może informacje na temat miejsca występowania bólu, poza tym może dowiedzieć się czy ból promieniuje do innych części ciała – a jeśli tak, to do jakich. Podczas wywiadu lekarz może też zwrócić uwagę na dotychczasowe leczenie i moment, w jakim objawy pojawiają się najczęściej. Nie bez znaczenia pozostaje również obecność i rodzaj dodatkowych objawów, które związane są z bólami pleców.
Na podstawie przeprowadzonego wywiadu i ewentualnych badań dodatkowych lekarz postawi diagnozę, wskazując pacjentowi jednocześnie, co na ból pleców może stosować i w jakich dawkach. Oprócz odpowiednio dobranych do rodzaju i umiejscowienia bólu leków na kręgosłup lekarz wdrożyć może też niefarmakologiczne metody leczenia. Do takich metod zalicza się między innymi masaże, termoterapię oraz fizjoterapię. Sprawdzić się mogą się też różnego rodzaju terapie relaksacyjne oraz terapie ruchowe i zwiększona aktywność fizyczna, w tym odpowiednio dobrane lekkie ćwiczenia na kręgosłup. Na bóle kręgosłupa pomocniczo stosuje się również medykamenty, które mają za zadanie pomóc pacjentowi w powrocie do normalności. Pamiętać należy poza tym o unikaniu nieprawidłowej postawy ciała, ponieważ może ona jeszcze bardziej nasilić dolegliwości bólowe.
Napięciowe bóle mięśni pleców – co najlepiej stosować na ból kręgosłupa?
Mięśnie pełnią bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona kręgosłupa, który jest głównym narządem ruchu. Są one istotne dla utrzymania prawidłowej postawy człowieka, poza tym odpowiedzialne są za podnoszenie i opuszczanie barków. Ważną funkcją mięśni kręgosłupa jest ich udział w zbliżaniu łopatek do kręgosłupa i prostowaniu kręgosłupa szyjnego. Ważne jest więc, by utrzymać mięśnie w odpowiedniej sprawności. U wielu osób pojawiać się mogą napięciowe bóle mięśni pleców, które mogą mieć wiele przyczyn. Dobrym sposobem na złagodzenie napięciowego bólu mięśni pleców jest ruch. W złagodzeniu dolegliwości może pomóc chodzenie oraz łagodne ćwiczenia aerobowe. Na bóle mięśni pleców sprawdzić się mogą też niesteroidowe leki przeciwzapalne, do których zalicza się ibuprofen, diklofenak, naproksen oraz ketoprofen. Jeśli ból mięśni pleców jest łagodny lub umiarkowany, pomóc może też paracetamol.
Ból kręgosłupa lędźwiowego – jakie leki stosować?
Jednym z popularnych rodzajów bólu jest ból kręgosłupa lędźwiowego. Dotykać może on osoby w każdym wieku – zarówno starsze, jak i młodsze. Ten rodzaj bólu pojawia się poniżej 12. żebra i powyżej pośladków. W niektórych przypadkach może promieniować do innych części ciała, w tym do kończyn dolnych. Ból odcinka lędźwiowego może przybierać postać przewlekłą lub ostrą. Ten rodzaj bólu może być wynikiem chorób układu moczowego i nerek, poza tym może być związany z chorobami trzustki lub wątroby. Może wiązać się też z problemami dotyczącymi przewodu pokarmowego. Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym może wynikać też z nieprawidłowej budowy kręgosłupa, poza tym często jest efektem przeciążeń i urazów. Stany zapalne to kolejne możliwe przyczyny bólu tej części ciała, podobnie jak zmiany zwyrodnieniowe, które dotyczą struktur chrzęstnych i kostnych. Inną przyczyną bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym może być degeneracja krążka międzykręgowego.
Jeśli pacjent odczuwa ból, powinien sięgnąć po odpowiednie tabletki na ból kręgosłupa lędźwiowego. W łagodzeniu dolegliwości bólowych sprawdzić się mogą zwłaszcza leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, do których zalicza się ibuprofen oraz diklofenak. Ulgę przynieść mogą ponadto leki na bazie ketoprofenu. Rodzaj tabletek na kręgosłup dobiera się w zależności od stopnia nasilenia bólu. Na rynku dostępne są również inne produkty, w tym niejedna skuteczna maść na kręgosłup lędźwiowy, która również może przynieść oczekiwane efekty. Tego typu produkt aplikuje się bezpośrednio na bolące miejsce. Może on wykazywać zarówno działanie przeciwbólowe, jak i przeciwzapalne, przynosząc pacjentowi niemal natychmiastową ulgę. Przy stosowaniu maści należy jednak pamiętać o konieczności umycia rąk po aplikacji produktu.
W aptekach dostępne są zarówno leki przeciwbólowe na kręgosłup bez recepty, jak i leki dostępne wyłącznie na receptę, do których zalicza się silne leki przeciwbólowe na kręgosłup oraz zastrzyki. Sprawdzić się mogą też leki wzmacniające kręgosłup. Leczenie zachowawcze polega z kolei na przybieraniu właściwych pozycji w czasie spoczynku i podczas snu oraz unikaniu podnoszenia ciężkich przedmiotów.
Co na bolące plecy? Plastry o działaniu rozgrzewającym i chłodzącym
Na uciążliwy ból pleców sprawdzić się mogą też plastry. Poleca się je zwłaszcza osobom, które skarżą się na ból pleców w okolicy karku lub krzyża. Najważniejszym zadaniem plastrów rozgrzewających jest rozluźnienie oraz rozgrzanie poszczególnych partii mięśni kręgosłupa. Plastry aplikuje się na skórę. Ich działanie sprawia, że mięśnie zostają rozluźnione, a naczynia krwionośne rozszerzone, co poprawia proces krążenia krwi oraz ułatwia dostarczanie komórkom i tkankom niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników. Co jeszcze może przynieść ulgę na bolące plecy? Pomóc mogą również plastry chłodzące, które łagodzą napięcie mięśni, poza tym uśmierzają ból pleców. Poleca się je głównie osobom, u których ból pleców jest następstwem kontuzji.
Zarówno plastry rozgrzewające, jak i chłodzące mają zazwyczaj łagodny zapach, poza tym są bezpieczne i nie wywołują działania ogólnego, a jedynie działanie miejscowe. Plastry na ból pleców nie powinny być jednak stosowane na uszkodzoną skórę, poza tym nie powinno się ich stosować bezpośrednio przed kąpielą. Po ich użyciu pamiętać należy też o dokładnym myciu rąk, by nie przenieść pozostałości po substancjach czynnych w miejsca wrażliwe, w tym np. na oczy.
Nie tylko leki na ból kręgosłupa – jakie domowe sposoby na ból pleców i krzyża mogą być pomocne?
Jeśli ból pleców i kręgosłupa jest łagodny, postawić można na domowe sposoby. Ulgę w przypadku łagodnego bólu pleców przynieść może gorąca kąpiel, która rozluźnia spięte mięśnie kręgosłupa, poza tym uśmierza uciążliwy ból. Do kąpieli warto wykorzystać olejki eteryczne, które dodatkowo spotęgują efekt rozgrzewania. Sprawdzić się mogą też okłady (zarówno ciepłe, jak i zimne), które aplikuje się w miejscu bólu. Wypróbować można też poduszkę rozgrzewającą oraz termofor z gorącą wodą, ewentualnie delikatny masaż. Na łagodny ból pleców pomocne mogą okazać się również regularnie wykonywane ćwiczenia relaksacyjne.
Jakie leki na ból kręgosłupa wybrać wśród produktów z oferty Cefarm24?
W aptece internetowej Cefarm24 znaleźć można różnego rodzaju leki na ból kręgosłupa, które dostosowane są każdego rodzaju bólu pleców i krzyża oraz miejsca, w którym występuje. Oferta obejmuje zarówno tabletki na kręgosłup, jak i wygodne w zastosowaniu maści i żele na kręgosłup. Są to leki o wysokiej skuteczności, które szybko przynoszą ulgę przy dolegliwościach bólowych. Jeśli pomimo stosowania leków dolegliwości bólowe nie ustępują, warto zasięgnąć porady lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i wykonaniu odpowiednich badań przepisać może pacjentowi silne leki przeciwbólowe na kręgosłup na receptę.
Skuteczny lek na ból pleców – co wybrać?
Wybór odpowiedniego leku na ból pleców jest istotny, dlatego warto wcześniej zapoznać się z ulotkami poszczególnych preparatów, ich składem oraz działaniem. Nie istnieje jeden uniwersalny skuteczny lek na ból pleców, który będzie odpowiedni dla każdego pacjenta. Przy wyborze należy zwrócić uwagę m.in. na takie parametry jak rodzaj bólu, jego pochodzenie oraz umiejscowienie. Nie każdemu jest potrzebny najsilniejszy lek na ból kręgosłupa dostępny na rynku – w przypadku dolegliwości o słabym lub umiarkowanym nasileniu nie ma co sięgać po silne leki przeciwbólowe na kręgosłup bez recepty, bo nie są obojętne dla organizmu i mogą mieć sporo działań niepożądanych. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę, wybierając maści lub tabletki przeciwbólowe na kręgosłup? Nie bez znaczenia są też takie kwestie jak wiek pacjenta i stan jego zdrowia, inne przyjmowane przez niego leki czy przeciwwskazania.
Leki na ból pleców można podzielić na te działające miejscowo (np. maść na ból pleców, plastry rozgrzewające, żel na ból pleców) oraz leki ogólne (np. tabletki przeciwbólowe na kręgosłup). Zaletą leków miejscowych jest to, że zwykle efekt ich działania jest odczuwany przez pacjenta szybciej, a przy tym ich stosowanie wiąże się z mniejszą liczbą skutków ubocznych o charakterze ogólnym. Leki doustne jednak sprawdzają się, gdy skóra jest podrażniona, uszkodzona bądź objęta procesem chorobowym, a także w przypadku bólu obejmującego większy obszar ciała.
Preparaty na ból pleców, zależnie od rodzaju, mogą działać przeciwbólowo, przeciwzapalnie, rozgrzewająco itd. Jeśli pacjent ma wątpliwości, jaki lek na ból pleców wybrać w danym przypadku, dobrym pomysłem będzie konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Ponadto do lekarza koniecznie należy się zgłosić, jeśli ból pleców – mimo stosowania leków bez recepty – utrzymuje się długotrwale lub nasila się z czasem. Wizyta u specjalisty jest też niezbędna, jeśli dolegliwościom bólowym pleców towarzyszą inne niepokojące objawy, w tym np. ograniczenie ruchomości niektórych partii ciała.