Dolegliwości bólowe – rodzaje i najczęściej występujące przyczyny
Ból może mieć związek z wieloma czynnikami. Często pojawia się jako jeden z objawów choroby, ale może też świadczyć o pewnych dysfunkcjach, a także być spowodowany urazami, podrażnieniami, poparzeniami itd. Dolegliwości bólowe mogą dotyczyć różnych obszarów ciała – najczęściej pacjenci skarżą się na bóle głowy, bóle zębów i bóle brzucha, a także na bóle mięśni i stawów. Ból może mieć różny charakter – niekiedy pacjenci odczuwają taki o charakterze kłującym, inni zmagają się z tępym, a jeszcze inni – z pulsującym itd. Dolegliwości bólowe mogą mieć też różne nasilenie. Na słabe i umiarkowane mogą pomóc leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty.
W tej kategorii zebraliśmy dostępne bez recepty preparaty przeciwbólowe, które mogą przynieść ulgę przy najczęściej występujących bólach różnego pochodzenia. Wśród nich znajdują się zarówno preparaty przeznaczone do miejscowego stosowania, jak i leki ogólne do przyjmowania doustnego. Różnią się one składem jakościowym i ilościowym, a zatem również wskazaniami, przeciwwskazaniami i sposobem stosowania – w przypadku trudności z wyborem można skonsultować się z naszym farmaceutą.
Co stosować, gdy dopadnie Cię ból?
W lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty można znaleźć wiele różnych składników aktywnych. Jeśli chodzi o walkę z bólem, najczęściej stosuje się paracetamol oraz ibuprofen. Do często stosowanych leków przeciwbólowych można też zaliczyć naproxen oraz diklofenak, poza tym znajdziemy leki z drotaweryną, etofenamatem, meloksykamem czy kwasem acetylosalicylowym. Poszczególne składniki aktywne mogą mieć nieco inne działanie. Przykładowo paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a ibuprofen, będąc NLPZ, ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Drotaweryna ma natomiast działanie rozkurczające mięśnie gładkie, przez co sprawdza się na przykład w przypadku dolegliwości bólowych towarzyszących schorzeniom układu pokarmowego czy moczowego.
Kiedy wybrać preparat miejscowy, a kiedy doustny? W przypadku dolegliwości bólowych konkretnego niewielkiego obszaru ciała związanych na przykład z urazem czy przetrenowaniem dobrym rozwiązaniem będzie lek przeciwbólowy miejscowy, który działa szybko i w sprecyzowanym miejscu, wpływając w mniejszym stopniu na organizm ogółem i minimalizując ryzyko wystąpienia ogólnych skutków ubocznych czy interakcji ze stosowanymi doustnie lekami. Leków miejscowych przeciwbólowych nie można jednak stosować na skórę uszkodzoną, poza tym nie jest wskazane ich stosowanie jednorazowo na większe obszary skóry. Nie przy każdym rodzaju bólu preparaty miejscowe znajdują zastosowanie. Na ból brzucha czy dróg moczowych wybierzemy już preparat doustny, podobnie jak na bóle mięśni i stawów towarzyszące na przykład grypie.
Ulga w bólu – o czym pamiętać, wybierając i stosując leki przeciwbólowe?
Choć zebrane w tej kategorii leki przeciwbólowe są dostępne bez recepty, należy zachować ostrożność przy ich wyborze i stosowaniu. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na wiek osoby, która ma je przyjmować, a także na ewentualne przeciwwskazania. Dzieciom nie podajemy leków przeciwbólowych dedykowanych dorosłym, gdyż mają one niedostosowane dawki, a często również nieodpowiednią postać. Dla najmłodszych leki przeciwbólowe najczęściej są dostępne w zawiesinie, dzięki czemu łatwiej jest je podać, dozując dawkę dostosowaną do ich masy ciała.
Nie należy stosować leku przeciwbólowego, jeśli pacjent ma choć jedno z wymienionych przez producenta przeciwwskazań – szczególną uwagę powinni na to zwrócić alergicy, osoby chorujące przewlekle oraz przyjmujące niektóre leki. Jednocześnie należy pamiętać, by zawsze stosować leki przeciwbólowe w dawkach nie większych od wskazanych przez producenta, gdyż skutki przedawkowania mogą być w tym przypadku bardzo poważne. Leki przeciwbólowe nie mogą być też łączone z niektórymi medykamentami – szczegóły można znaleźć w ulotce wybranego preparatu.