Kosmetyki po opalaniu w solarium
Większość osób nie ma świadomości tego, że stosowanie kosmetyków po opalaniu należy wdrożyć do swojej rutyny nie tylko w kwestii ekspozycji na światło naturalne, ale również w przypadku solarium. Światło wydzielane przez lampy do opalania ma działanie bardzo zbliżone do słonecznego. Przeważnie jest ono jednak wzmocnione ze względu na bliższą odległość oraz zwiększoną moc. Kosmetyki po opalaniu w solarium mogą działać na dwa sposoby – wzmacniając opaleniznę i brązując delikatnie skórę, lub dbając o jej kondycję, łagodząc i nawilżając. Niektóre preparaty dostępne na rynku łączą obie zasady działania.
Rodzaje kosmetyków po opalaniu
W aptece internetowej Cefarm zadbaliśmy o możliwie jak najszerszy wybór kosmetyków do opalania. W ofercie można znaleźć między innymi:
- maści o bardzo treściwej konsystencji – najczęściej o działaniu mocno łagodzącym, przyspieszającym gojenie i regenerację naskórka. Będą najlepszym wyborem w poparzeniach słonecznych. Maść po opalaniu warto wybrać, kiedy skóra staje się sucha i łuszcząca.
- mieszanki olejków – które są naturalnym sposobem na utrzymanie i podkreślenie pięknej opalenizny. Olejki stosowane na skórę wzmacniają barierę hydrolipidową, zapobiegają przesuszeniu skóry i mogą pozytywnie wpływać na jej jędrność.
- kremy o lżejszej formule – które stanowią swoisty kompromis pomiędzy gęstą konsystencją maści, a wodnistą mleczka. Kremy dostępne w asortymencie marki uelastyczniają skórę i mają działanie łagodzące.
- mleczka, balsamy i lotiony – delikatnie wodniste. Spływają ze skóry, jeśli nie zostaną natychmiast rozsmarowane. Sprawia to, że bardzo szybko się wchłaniają, nie obciążają nadmiernie skóry i nie potęgują pocenia się, co jest ważne szczególnie w okresie letnim.
- żele lub hydrożele – które są wyjątkowo uwielbiane przez osoby nielubiące uczucia lepkości na skórze. Błyskawicznie się wchłaniają, pozostawiają skórę odświeżoną i nawilżoną. Żele z dodatkiem przykładowo aloesu, alantoiny czy panthenolu można stosować także w przypadku ukąszeń owadów i alergii. Mają wyjątkowo dobre działanie łagodzące podrażnienia.
- mgiełki i kompresy w sprayu – wybierane są najczęściej przez osoby, które potrzebują bardzo mocnego efektu łagodzącego. Stosowane w najcięższych poparzeniach i podrażnieniach, kiedy każde dotknięcie skóry sprawia ból.
Dlaczego warto wybrać naturalne kosmetyki po opalaniu?
Naturalne kosmetyki po opalaniu to najlepszy wybór, ponieważ przeważnie mają one bardzo krótkie, lecz treściwe składy. Im mniej składników zawiera kosmetyk, tym niższe jest prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej u użytkownika. Szczególną uwagę na wybór kosmetyków naturalnych powinny zatem zwrócić osoby o skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii. Kosmetyki naturalne nie zawierają parabenów, glikolu, sztucznych barwników i konserwantów. Warto zainteresować się nimi również w sytuacji, kiedy chcemy zadbać o środowisko. Ich składy, ponieważ pochodzą z natury, często są dla niej całkowicie obojętne. Producenci kosmetyków naturalnych zwracają większą uwagę na to, by ich produkty pakowane były w opakowania ekologiczne, pochodzące z recyklingu lub dające się ponownie przetworzyć. Dzięki niesamowitej popularności kosmetyków naturalnych w ostatnim czasie ich wybór stale się poszerza.
Jak stosować kosmetyki po opalaniu?
Kosmetyki po opalaniu nakłada się na oczyszczoną skórę. Nie powinny znajdować się na niej żadne zanieczyszczenia takie jak kurz, piasek czy pot. Po umyciu skóry ciała i rąk delikatnym detergentem osuszamy je. Później przechodzimy do aplikacji i wsmarowania lub wklepania produktu. Kosmetyki najlepiej trzymać w oryginalnych opakowaniach, w suchym i chłodnym miejscu.
Jak dobrać odpowiedni kosmetyk po opalaniu dla siebie?
Osoby o suchej, skłonnej do podrażnień skórze na noc mogą nakładać treściwe masła i kremy. Na dzień doskonale sprawdzą się lekkie balsamy lub żele, które nie spowodują, że po ich nałożeniu skóra będzie się dodatkowo pocić. Dla osób, które mają skórę normalną, miejscami przetłuszczającą się, świetnie sprawdzą się mocno nawilżające żele, hydrożele lub lotiony. Zapewnią one nawilżenie, bez nadmiernego obciążania. Nie bez znaczenia będzie także sposób nakładania, który się preferuje oraz skład produktu. Dobrze jest wybierać produkty naturalne, a w przypadku chęci uzyskania dodatkowego efektu odświeżenia – chłodzące. W produktach po opalaniu warto szukać składników takich jak aloes, masło shea, witamina E i A, panthenolorazalationa.