Czym jest fotostarzenie?
Nieprzemyślana oraz niezabezpieczona w żaden sposób ekspozycja na światło słoneczne wywołuje wiele zmian w fizjologii skóry. Wszystko za sprawą szkodliwego promieniowania UV, które przenikając głęboko do tkanek, prowadzi do wzmożonej produkcji wolnych rodników w organizmie. Te z kolei powodują uszkodzenia we włóknach kolagenu, który będąc podstawowym białkiem podporowym skóry, decyduje o jej elastyczności i młodym wyglądzie. Ten szkodliwy proces, a także inne zmiany w strukturze, funkcji i wyglądzie cery, jakie powstają za sprawą promieniowania UV, nazywamy zbiorczo fotostarzeniem. Jego intensywność zależy od tego, z jakim fototypem skóry mamy do czynienia.
Fototyp skóry
Nie jest tajemnicą, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na oparzenia słoneczne, a inni mniej. Podczas gdy na skórze jednych widać piękną, brązową opaleniznę już wczesną wiosną, drudzy nawet pomimo zastosowania kremu z filtrem doznają poparzeń słonecznych. Sekretem tych znacznych różnic w reagowaniu na światło słoneczne u poszczególnych ludzi jest tzw. fototyp skóry. Określa on wrodzoną ilość melaniny, czyli pigmentu odpowiadającego między innymi za barwę naszej skóry, włosów i tęczówek oczu. Na jej produkcję w organizmie stymulująco działa promieniowanie UV i to właśnie dlatego, kiedy się opalamy, nasza skóra przyjmuje bardziej brązowy odcień. Podstawowym zadaniem tego barwnika jest bowiem osłona komórek przed nowotworowym działaniem ultrafioletu. Oznacza to, że opalenizna nie jest wcale dobrym sygnałem, a raczej wynikiem reakcji obronnych, jakie zachodzą w naszym organizmie.
Jak określić fototyp skóry?
Ilość melaniny w naszym organizmie określa łatwość, z jaką będziemy się opalać, a także doznawać poparzeń słonecznych. Im więcej tego pigmentu w skórze, tym szybciej będzie ona przybierać brązowy kolor i trudniej doznawać podrażnień w kontakcie ze słońcem. W określeniu, z jakim poziomem melaniny mamy do czynienia w przypadku konkretnej skóry, pomaga klasyfikacja sześciu fototypów skóry.
Fototypy skóry, jakie możemy wyróżnić to:
- fototyp I, celtycki — skóra bardzo jasna, która w kontakcie ze słońcem nie opala się, natomiast błyskawicznie ulega poparzeniom;
- fototyp II, północnoeuropejski — karnacja jasna, z dużą skłonnością do oparzeń, u której może wystąpić minimalna opalenizna;
- fototyp III, środkowoeuropejski — skóra o kolorze kremowym, z umiarkowaną skłonnością do oparzeń, opalająca się bez szczególnych trudności;
- fototyp IV, południowoeuropejski — karnacja oliwkowa, która z łatwością się opala i rzadko doznaje poparzeń słonecznych;
- fototyp V, charakterystyczny dla rasy żółtej i Arabów — bardzo dobrze się opala i nie ma skłonności do oparzeń;
- fototyp VI, kraje afrykańskie — dzięki głębokiej pigmentacji prawie nigdy nie ulega poparzeniom.
Jak dobrać krem z filtrem do fototypu skóry?
W trosce o ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV niezwykle istotne jest codzienne aplikowanie kremu z filtrem. Wbrew powszechnej praktyce, kosmetyki przeciwsłoneczne powinny być aplikowane nie tylko w miesiącach letnich, ale również jesienią i zimą. Zwłaszcza jeśli karnacja jest dosyć jasna i przejawia cechy pierwszych trzech fototypów, wskaźnik SPF w kremie musi być szczególnie wysoki. Skuteczną ochronę tego typu skóry zagwarantują kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50.
W naszej ofercie znajduje się bogata oferta produktów z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, zarówno do twarzy, jak i ciała. Rynek kremów z filtrem o wskaźniku SPF50 bardzo rozwinął się na przestrzeni ostatnich lat. Nowoczesne preparaty nie bielą skóry i dostosowują się do jej potrzeb. W przypadku problemów z nadmiernym wydzielaniem sebum, idealnym wyborem okażą się lekkie, matujące formuły, przeznaczone dla cery tłustej lub mieszanej, a także preparaty o konsystencji żelu. Z kolei skórom suchym, potrzebującym intensywnego nawilżenia, szczególnie polecamy przeciwsłoneczne mleczka lub kremy do twarzy, których bogata formuła sprawi, że stosowanie innego kremu na dzień stanie się zbędne. Na rynku nie brakuje także produktów dostosowanych do potrzeb cery naczynkowej lub z oznakami starzenia, a także preparatów przeznaczonych specjalnie dla dzieci, które są szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV.
Łatwa reaplikacja kremu z filtrem
Problematyczną kwestią wydaje się niekiedy konieczność reaplikacji kremu z filtrem. Nie chcąc uszkodzić makijażu, często rezygnujemy z dokładania preparatu przeciwsłonecznego w ciągu dnia, co jest dużym błędem. Według ekspertów reaplikacja kosmetyków SPF powinna być praktykowana co dwie godziny. Idealnie sprawdzą się wówczas transparentne sztyfty oraz spreje, które zabezpieczą skórę, ale nie uszkodzą makijażu. Niezwykle wygodne okażą się również fluidy w kompakcie oraz kremy BB, które wzbogacone o wysoki filtr przeciwsłoneczny, nie tylko ochronią cerę, ale również ujednolicą jej koloryt. Nasza oferta bogata jest w wiele kosmetyków przeciwsłonecznych, które są nie tylko skuteczne, ale i praktyczne.