Xylogel 0,1% w postaci żelu do nosa to preparat leczniczy, który dedykowany jest pacjentom dorosłym oraz młodzieży powyżej 12. roku życia. Substancją czynną leku jest chlorowodorek ksylometazoliny, którego działanie redukuje ilość gromadzącej się w nosie wydzieliny, przynosząc ulgę przy katarze.
Działanie Xylogel 0,1% to także redukcja obrzęku i przekrwienia śluzówki nosowo-gardłowej, co ułatwia oddychanie.
Na co jest Xylogel 0,1%?
Wskazaniem do stosowania produktu jest leczenie pomocnicze ostrego zapalenia błony śluzowej nosa, które to może być powodowane zarówno przez bakterie, jak i przez wirusy. Lek może być również pomocny w przypadku walki z ostrym bądź przewlekłym zaostrzającym się zapaleniem zatok przynosowych, a także przy alergicznym zapaleniu śluzówki nosa. Wykorzystać go można dodatkowo w celu udrożnienia trąbki słuchowej w przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego. Substancja czynna leku – chlorowodorek ksylometazoliny – wykazuje działanie redukujące ilość wydzieliny w nosie i jednocześnie redukuje obrzęk i przekrwienie śluzówki. Chlorowodorek ksylometazoliny jest pochodną imidazoliny, która działa sympatykomimetycznie na receptory α-adrenergiczne, przyczyniając się do odczuwalnego zwężenia naczyń krwionośnych i jednoczesnego zmniejszenia przekrwienia śluzówki. Dzięki redukcji obrzęku i stanu zapalnego śluzówki poprawia się drożność nosa, a pacjent może lepiej oddychać. Ze względów higienicznych zaleca się stosowanie produktu wyłącznie przez jednego pacjenta.
Funkcją leku jest udrożnienie przewodów nosowych, do których zatkania doszło w związku z infekcją bakteryjną, wirusową czy też w efekcie ekspozycji na alergen. Pierwsze efekty działania leku odczuwalne są po około 30 minutach od jego zastosowania, a efekt utrzymuje się przez około 5 godzin. Lek dostępny jest w butelce ze specjalnym dozownikiem. W opakowaniu znajduje się 10 g
leku Xylogel 0,1%. W 1 g żelu znajduje się 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny, a także substancje pomocnicze. Jedna
dawka Xylogel 0,1% to natomiast 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Dawkowanie
leku Xylogel 0,1% opisano w ulotce i należy postępować zgodnie z zawartymi tam wskazówkami, chyba że lekarz indywidualnie zaleci modyfikację terapii. Zazwyczaj zaleca się stosowanie 1 dawki leku do każdego otworu nosowego co 6-8 godzin. Nie powinno się stosować dawek leku wyższych niż zalecane, ponadto jednorazowa terapia nie powinna trwać dłużej niż 3-5 dni, gdyż może to skutkować nasileniem zatkania nosa (obrzęku i przekrwienia śluzówki).
Lek może u niektórych pacjentów przyczyniać się do wystąpienia działań niepożądanych.
Skutki uboczne Xylogel 0,1% to głównie suchość śluzówki nosa lub jej podrażnienie, a także pieczenie w nosie i gardle, czy też kichanie. Do działań niepożądanych leku zaliczyć można również bóle głowy i nudności, zmęczenie i osłabienie, a także zaburzenia widzenia i senność. Nie są wykluczone także różnego rodzaju reakcje alergiczne, a dodatkowo działania niepożądane ze strony układu krążenia, w tym wzrost ciśnienia tętniczego, kołatanie lub przyspieszenie akcji serca. Zbyt długotrwałe stosowanie leku (bądź jego stosowanie w zbyt wysokich dawkach) może prowadzić do polekowego zapalenia błony śluzowej nosa.
Żel Xylogel 0,1% nie powinien być stosowany przez wszystkich pacjentów, gdyż posiada również
przeciwwskazania do stosowania. Nie jest to lek przeznaczony dla pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub pomocnicze żelu. Nie powinni go również stosować pacjenci z usuniętą przysadką bądź bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych wymagających odsłonięcia opony twardej. Nie zaleca się podawania Xylogel 0,1% dzieciom w wieku poniżej 12. roku życia, a także pacjentom z zanikowym zapaleniem śluzówki nosa. Lek nie powinien być stosowany w ciąży, a pacjentki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem bezpieczeństwo jego ewentualnego zastosowania. Leku nie powinno się łączyć z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO, a dodatkowo zaleca się unikanie jednoczesnego stosowania leków o podobnym działaniu (sympatykomimetyki).
Wskazania i działanieXylogel 0,1% to lek w formie żelu do nosa o właściwościach nawilżających błonę śluzową nosa, który zawiera chlorowodorek ksylometazoliny, czyli pochodną imidazoliny o działaniu sympatykomimetycznym na receptory a-adrenergiczne (działanie zbliżone do nafazoliny). Lek stosowany jest miejscowo na błony śluzowe nosa, co przyczynia się do obkurczenia naczyń krwionośnych, a także do zmniejszenia obrzęku, przekrwienia i wysięku. Po aplikacji lek
Xylogel 0,1% udrażnia przewody nosowe, które były zatkane w wyniku infekcji kataralnej, stanu zapalnego i uczuleniowego lub w przebiegu chorób zatok obocznych nosa. Pierwsze efekty działania leku widoczne są po około 30 minutach, a efekt utrzymuje się do 5 godzin.
Xylogel 0,1% wskazany jest do stosowania pomocniczo w leczeniu:
● ostrego zapalenia błony śluzowej nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego;
● ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych;
● alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa;
● ostrego zapalenia ucha środkowego - w celu udrożnienia trąbki słuchowej.
DawkowaniePrzed pierwszym użyciem leku
Xylogel 0,1% należy zdjąć nasadkę buteleczki, a następnie nacisnąć dozownik 3-5 razy aż do pojawienia się leku. Końcówkę dozownika należy wprowadzić do otworu nosowego, a następnie trzymając butelkę pionowo, nacisnąć dozownik, co spowoduje rozpylenie dawki leku do nosa.
Zalecane dawkowanie u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat to: 1 dawka żelu
Xylogel 0,1% do każdego otworu nosowego co 8-10 godzin. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Stosowanie preparatu przez okres dłuższy niż 3-5 dni może skutkować nasileniem objawów blokady nosa.
PrzeciwwskazaniaXylogel 0,1% nie powinien być stosowany w następujących przypadkach:
● nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku;
● u pacjentów, u których usunięto przysadkę;
● u pacjentów po zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej;
● w przypadku zanikowego zapalenia błony śluzowej nosa;
● u dzieci poniżej 3. roku życia (u dzieci poniżej 6 lat nie stosować bez porozumienia z lekarzem);
● w połączeniu z inhibitorami MAO i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi.
Należy zachować ostrożność w stosowaniu
leku Xylogel 0,1% u pacjentów chorych na ciśnienie tętnicze, dławicę piersiową, cukrzycę, z przerostem gruczołu krokowego oraz nadczynnością tarczycy.
Działania niepożądaneŻel Xylogel 0,1% szybko wchłania się z błon śluzowych – intensywne stosowanie leku lub aplikacja w dużych dawkach może powodować objawy związane z działaniem sympatykomimetycznym, takie jak:
● wzrost ciśnienia tętniczego;
● ból głowy;
● bezsenność;
● tachykardia;
● zaburzenia rytmu serca;
● zaburzenia widzenia;
● pobudzenie;
● drgawki.
Skład- Substancja czynna: chlorowodorek ksylometazoliny.
1 g żelu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny.
- Substancje pomocnicze: sodu chlorek, disodu fosforan dwunastowodny, sodu diwodorofosforan jednowodny, disodu edetynian, benzalkoniowy chlorek roztwór, sorbitol, hydroksyetyloceluloza, glicerol, woda oczyszczona.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.