Z czego składa się układ pokarmowy
Układ pokarmowy składa się z przewodu pokarmowego oraz gruczołów pokarmowych. W skład przewodu pokarmowego wchodzi:
- odbyt,
- jelito cienkie,
- jelito grube,
- żołądek,
- przełyk,
- gardło,
- jama ustna.
Z kolei wśród gruczołów pokarmowych możemy wyróżnić przede wszystkim ślinianki, wątrobę oraz trzustkę. Układ pokarmowy jest bardzo rozbudowany. Wszelkie dolegliwości z nim związane mogą więc mieć różne przyczyny, a prawidłowa diagnostyka jest w tej kwestii kluczowa. W układzie pokarmowym każdy z poszczególnych elementów pełni ważną rolę. Przykładowo, jelito grube odpowiada m.in. za namnażanie się drobnoustrojów, a także zwrotne wchłanianie wody, witamin i aminokwasów. To właśnie na tym odcinku niestrawione resztki pokarmu są formowane w kał.
Przełyk z kolei jest wspólnym odcinkiem dla dróg pokarmowych i oddechowych, a język znajdujący się w jamie ustnej służy do formowania kęsów pokarmu i przesuwania ich gardła. Prawidłowe funkcjonowanie każdego z tych elementów jest więc naprawdę ważne w kontekście zdrowia i dobrego samopoczucia każdego z nas.
Ból żołądka jedną z najczęściej doskwierających dolegliwości
Każdy z nas w swoim życiu choć raz doświadczył bólu żołądka. To dość powszechna dolegliwość, która może pojawić się zarówno na czczo, jak i po jedzeniu. Może być objawem niestrawności, jak i poważnej choroby, w tym m.in. refluksu czy nowotworu.
W zależności od przyczyny bólu żołądka mogą mu towarzyszyć takie objawy jak:
- mdłości,
- wymioty,
- osłabienie,
- gorączka,
- zgaga,
- odbijanie,
- biegunka,
- zaparcia,
- kłucie w żołądku,
- skurcze żołądka lub jelit.
Ból żołądka może być silny, nawracający, skurczowy, ciągły lub przewlekły. Jeśli cierpimy z powodu tego typu bólu, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na sposób odżywiania. Szczególnie negatywny wpływ na stan zdrowia ma jedzenie tłustych i ostrych potraw, jedzenie słodyczy i wysoko przetworzonych produktów, picie kawy na czczo czy picie alkoholu. Leki na ból żołądka powinny znaleźć się w apteczce każdego z nas.
Problemy z trawieniem — jak im przeciwdziałać?
Trawienie to dość skomplikowany proces, który polega na rozkładaniu tłuszczy, białek i węglowodanów do prostszych związków, które są łatwiejsze do przyswojenia dla organizmu. Zaburzenia trawienia najczęściej są objawem zatruć lub chorób, takich jak refluks żółciowy czy bezkwaśny nieżyt żołądka. Jak radzić sobie z problemami z trawieniem? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę. Warto zrezygnować z używek, ograniczyć spożywanie soli, a także wypijać odpowiednią ilość wody każdego dnia. Nie należy również pomijać śniadania — to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który ma dostarczyć odpowiednią ilość energii. Kolację z kolei warto zjeść minimum 2-3 godziny przed snem.
Jeśli cierpimy na różnego rodzaju dolegliwości, powinniśmy również sięgnąć po leki na trawienie, które złagodzą nieprzyjemne objawy. Jeśli problemy te będą nawracać, leki na problemy żołądkowe mogą nie wystarczyć. Wówczas należy skontaktować się ze specjalistą w celu przeprowadzenia diagnostyki. Długotrwałe biegunki, bóle brzucha czy wzdęcia są nie tylko uciążliwe, ale mogą również przyczyniać się do powstawania wielu chorób.
Wątroba, jej funkcje oraz budowa
Wątroba jest jednym z największych narządów w całym organizmie człowieka. Uczestniczy w wielu istotnych procesach, jednak przez to jest również narażona na szereg chorób. Wątroba znajduje się dokładnie pod przeponą. Zajmuje głównie prawą stronę nadbrzusza, granicząc jednocześnie z jelitami oraz żołądkiem. Składa się z czterech płatów, które są zbudowane głównie z komórek wątrobowych. Stanowią one aż 95% masy wątroby.
Podstawowe funkcje wątroby to przede wszystkim:
- metabolizm bilirubiny,
- uczestnictwo w procesach aktywności fagocytarnej,
- przekształcanie białek i cukrów w tłuszcze,
- uczestnictwo w procesach detoksykacyjnych.
W przebiegu chorób związanych z wątrobą mogą pojawiać się objawy takie jak ból wątroby lub głowy, swędzenie skóry, zmęczenie, zaburzenia snu czy zanik mięśni. W takiej sytuacji warto czym prędzej sięgnąć po leki na wątrobę, a jeśli tylko jest taka możliwość — wybrać się do lekarza.
Nasza oferta obejmuje wysokiej jakości leki na problemy układu pokarmowego, które pochodzą od znanych i renomowanych firm. To m.in. marki, takie jak Sylimarol, Oryal, Dicoflor, Hepatil, Enterol czy Pyrantelum. Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z naszą ofertą oraz zakupu odpowiednich leków. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji. Chętnie rozwiejemy wszelkie niejasności.