Ile wody dziennie powinniśmy pić?
Ilość wypijanej wody jest zależna od wieku, miejsca zamieszkania i poziomu aktywności. Niektórzy powinni pić więcej, niż inni dlatego popularne zalecane osiem szklanek nie w każdym przypadku będzie wystarczające. Zwiększone zapotrzebowanie obejmuje sportowców, u których odpowiednie nawodnienie wpływa na wyniki. Również w przypadku osób w podeszłym wieku ilość wypijanej wody powinna być większa. Zwiększone nawadnianie osób starszych wynika ze spadku zdolności do rozpoznawania uczucia pragnienia, występującego z wiekiem, które zwiększa ryzyko odwodnienia. Do grupy osób o większym zapotrzebowaniu zaliczamy również kobiety ciężarne, które muszą nawodnić dwa organizmy i kobiety karmiące piersią, aby uzupełniać płyny utracone podczas karmienia. Należy pamiętać, że picie większej ilości płynów jest wskazane również podczas upałów i przeziębień.
Co prowadzi do odwodnienia organizmu?
Doprowadzenie organizmu do odwodnienia nie jest skomplikowane. Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na niedobory płynów w organizmie. Zaliczamy do nich:
- biegunkę,
- wysoką gorączkę,
- wymioty,
- choroby nerek,
- cukrzycę,
- upały,
- mrozy,
- niedożywienie,
- nadużywanie alkoholu i kofeiny,
- hipotonię,
- oparzenia,
- krwotoki,
- chorobę Parkinsona.
Do odwodnienia najczęściej dochodzi podczas dużych upałów. Są to momenty wzmożonej potliwości, służącej ochłodzeniu organizmu i dlatego musimy uzupełnić utracone płyny, aby zapobiegać odwodnieniu.
Po czym poznać, że organizm jest odwodniony?
Na odwodnienie wskazuje przede wszystkim uczucie pragnienia, które z wiekiem niestety zanika. Zauważymy również zmianę koloru i ilości oddawanego moczu. O zbyt małej ilości płynów informuje barwa ciemnożółta lub pomarańczowa. Możemy również poczuć zmęczenie i senność podczas codziennych czynności, bóle głowy, zmianę wyglądu skóry i rozdrażnienie.
Sposoby na ułatwienie picia wody
Nie dla każdego picie wody jest naturalną czynnością, dlatego warto wyrobić sobie taki nawyk – organizm na pewno będzie wdzięczny. Lepiej pić wodę małymi łykami przez cały dzień, niż wieczorem nadrabiać i łapczywie wypijać duże ilości. Jeśli zamierzasz spędzać czas np. przed komputerem, warto wcześniej naszykować sobie wodę. Warto również mieć przy sobie wodę na spacerze.
Picie wody przed posiłkiem jest pewnego rodzaju oszustwem dla żołądka, ponieważ dzięki wypełnieniu płynami mniej jedzenia się w nim zmieści. Warto pić wodę przed jedzeniem, a nie w trakcie i po posiłku. Jeśli tradycyjny smak wody nam nie odpowiada, możemy wrzucić do niej owoce lub zioła – cytrynę, arbuz, jabłko, ananas, ogórek, rozmaryn czy miętę. Domowe wody owocowe są pozbawione występujących w ich sklepowych odpowiednikach cukrów i substancji słodzących.
Inne sposoby na nawadnianie
Oprócz wody istnieją również inne sposoby na zadbanie o prawidłową ilość płynów w organizmie. Nie musimy wypijać kilku dużych butelek wody, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie. Wodę organizm pozyskuje także ze świeżych owoców i warzyw. Dieta bogata w ogórki i arbuzy świetnie uzupełni niedobory płynów. Warto też wprowadzić do codziennego menu soki i smoothie, świeżo wyciskane i bez dodatku cukrów. O nawodnienie organizmu zadbają też zupy, kompoty, herbaty ziołowe, niesłodzone produkty mleczne jak mleko, kefir i jogurt naturalny, napoje izotoniczne, a także dostępne w aptekach elektrolity nawadniające.
Suplementy nawadniające organizm
Przy niedoborach płynów można wspomóc się preparatami dostępnymi w aptekach, które dedykowane są przede wszystkim osobom narażonym na odwodnienie jak np. osoby starsze czy dzieci. Tabletki musujące lub saszetki z proszkiem do samodzielnego rozpuszczania dostępne są w wielu owocowych smakach, aby uprzyjemnić proces nawadniania organizmu. Preparaty te zawierają w składzie oprócz elektrolitów także glukozę, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mięśni. Dlatego izotonik w tabletkach jest polecany również sportowcom i osobom po intensywnym wysiłku fizycznym. Saszetki i tabletki nawadniające są zalecane głównie przy biegunkach, wymiotach i podczas podróży. Wspierają regenerację i przywracają prawidłową gospodarkę elektrolitową organizmu. Nie zawierają substancji konserwujących, słodzących i barwników.