Chrapanie, zależnie od punktu widzenia, bywa zabawne lub nieznośne. W naszej aptece dostępna jest duża liczba leków stworzonych specjalnie na tę przypadłość. Pomagają one zwalczyć chrapanie, poprawiając jakość oddychania, a tym samym także komfort snu. Już dziś zadbaj o dobry, zdrowy sen – swój oraz innych domowników!
Skuteczny środek na chrapanie i bezdech senny
Chrapanie bywa szczególnie dokuczliwym problemem i to nie tylko dla osoby bezpośrednio się z nim zmagających, ale również (czy też niekiedy przede wszystkim) dla ich najbliższego otoczenia. Osoba chrapiąca sama często się nie wysypia, a wydawane przez nią dźwięki zakłócają spokojny wypoczynek jej najbliższych. Niekiedy bywają one uciążliwe nie tylko dla osoby znajdującej się w tym samym pomieszczeniu, ale nawet dla osób w pomieszczeniach obok.
Skuteczny lek na chrapanie to jeden z najczęściej poszukiwanych przez pacjentów produktów, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę uciążliwość tej dolegliwości. Niewyspanie nie jest jednak jedynym problemem związanym z chrapaniem, gdyż ta dolegliwość może się nasilać, a wówczas nie jest wykluczone pojawienie się bezdechu sennego, który może być niebezpieczny.
W aptece internetowej Cefarm można znaleźć niejeden skuteczny środek na chrapanie, który może pomóc w ograniczeniu tego dokuczliwego problemu. Są to preparaty przeciw chrapaniu, które mają różne formy, w tym między innymi w aerozolu, listków dousznych i plastrów.
Najczęstsze przyczyny chrapania i preparaty przeciw chrapaniu z apteki
Chrapanie wiąże się z utrudnionym przepływem powietrza przez gardło osoby śpiącej. W czasie przepływu powietrza gardziel i język są wprawiane w wibracje, przez co powstaje charakterystyczny odgłos. Po lek na chrapanie zgłaszają się pacjenci, którzy często nie zdają sobie sprawy z przyczyny swojego problemu. Tymczasem do chrapania może przyczyniać się wiele różnorodnych czynników, w tym te związane z kwestiami zdrowotnymi. Problem niekiedy wiąże się z nadwagą czy też przerostem migdałków, ale może mieć również znacznie bardziej poważne podłoże, dlatego nie należy go lekceważyć. Co powoduje chrapanie? Najczęściej występujące przyczyny chrapania to:
● polipy nosa,
● przerost migdałków podniebiennych,
● skrzywienie przegrody nosowej,
● przerost języczka bądź nasady języka,
● nadmiernie wiotkie podniebienie miękkie,
● obrzęk małżowin nosowych,
● obniżone napięcie mięśni języka i gardła
● nadwaga i otyłość,
● alergie,
● palenie papierosów.
Chrapaniu sprzyja również pozycja snu, w tym w szczególności spanie na wznak. Problem może również nasilać alkohol, a także przyjmowanie niektórych leków, w tym między innymi leków działających zwiotczająco na mięśnie czy też leków uspokajających i antydepresantów. Chrapanie może również nasilać większe zmęczenie czy też duży wysiłek fizyczny w dzień. Niekiedy przyczyniają się do niego także infekcje układu oddechowego.
Co zrobić, żeby nie chrapać? Co stosować na chrapanie?
Wydawać by się mogło, że chrapanie jest najbardziej dokuczliwe dla osób z najbliższego otoczenia osoby chrapiącej. Nie każdy jednak wie, że mocno odbija się również na osobie, która zmaga się z tą dolegliwością. Spłycony oddech towarzyszący chrapaniu często przyczynia się do niedotlenienia narządów i całego organizmu. W konsekwencji osoba chrapiąca może czuć się nie tylko senna i zmęczona, ale również mieć zauważalne problemy z koncentracją, bóle głowy czy też obniżony nastrój, a poza tym może jej towarzyszyć rozdrażnienie.
Chrapania nie należy lekceważyć. Gdy problemem jest głośne chrapanie, lek dobrany przez specjalistę może pomóc w ograniczeniu przykrych objawów, poprawiając komfort snu pacjenta i osób z jego otoczenia. W niektórych przypadkach żadne tabletki na chrapanie czy krople na chrapanie jednak nie pomogą, gdyż konieczna jest interwencja chirurgiczna. Często zdarza się natomiast, że w walce z problemem pomagają dostępne bez recepty preparaty, w tym te, które można znaleźć w tej kategorii. Do najczęściej stosowanych preparatów na chrapanie można zaliczyć aerozole, plastry oraz listki douszne, a poza tym popularna jest też opaska na chrapanie. Apteka Cefarm zgromadziła w swojej ofercie wiele skutecznych produktów redukujących problem chrapania.
Plastry przeciw chrapaniu
Zadaniem plastrów na chrapanie jest udrożnienie dróg oddechowych. By wykorzystać plastry przeciw chrapaniu, należy nakleić je w poprzek nosa. Plastry są jednorazowego użytku, co oznacza, że rano należy odkleić plaster z nosa i go wyrzucić. Rozwiązanie to może sprawdzić się szczególnie w przypadku osób, u których do chrapania przyczynia się alergia bądź przeziębienie i związane z tym uczucie zatkanego nosa oraz przekrwienie jego śluzówki.
Spray na chrapanie
Alternatywą, jeśli chodzi o chrapanie, są aerozole, które podaje się donosowo lub do gardła. Spraye na chrapanie zazwyczaj mają w składzie składniki pochodzenia roślinnego. Można w nich znaleźć ekstrakty ziołowe i olejki eteryczne. Składniki te przyczyniają się do poprawy nawilżenia śluzówki nosa, a przy tym działają udrażniająco na drogi oddechowe. Spraye przeciw chrapaniu stosuje się bezpośrednio przed snem w godzinach wieczornych. W ich składzie można niejednokrotnie znaleźć kwas hialuronowy, betainę i glicerynę, wyciąg z prawoślazu, olejek miętowy, olejek lawendowy czy też olejek z szałwii bądź eukaliptusa.
Listki doustne przeciw chrapaniu
Jeszcze innym sposobem, jeśli chodzi o problem uciążliwego chrapania, są specjalne listki doustne. Ich zadaniem również jest redukcja problemu chrapania w nocy. Listek umieszcza się przed snem na podniebieniu – ulega on rozpuszczeniu, a jego składniki czynne jednocześnie rozprowadzają się po tylnej części gardła. Listki mogą być pomocne, jeśli przyczyną chrapania jest częściowe zapadanie się tkanek miękkich zlokalizowanych w tylnej części gardła. W składzie listków doustnych znajdują się naturalne olejki eteryczne oraz witaminy. Ich rolą jest redukcja wibracji przyczyniających się do pojawienia się dźwięku chrapania. Składniki aktywne zawarte w listkach przyczyniają się do usztywnienia miękkich tkanek, co poprawia komfort snu.
Jak wyleczyć się z chrapania? Metody niefarmakologiczne
Są również liczne metody niefarmakologiczne, które w wielu przypadkach mogą pomóc ograniczyć bądź całkiem wyeliminować nocne chrapanie. Lek specjalistyczny może nie być konieczny, jeśli pacjent zadba np. o pozbycie się zbędnych kilogramów i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dobrze również wyeliminować używki, w tym alkohol i palenie papierosów, a także stosowane leki nasenne i uspokajające. Nie bez znaczenia jest również zadbanie o dobre warunki nocnego wypoczynku, w tym wietrzenie sypialni przed snem i używanie nawilżaczy powietrza, a także dobór anatomicznej poduszki do spania, która zapewni ciału odpowiednią, zdrową pozycję snu. Chrapaniu sprzyja również duże zmęczenie i intensywny wysiłek fizyczny, zatem warto zadbać o regularność rytmu dobowego i chodzenie spać oraz wstawanie o zbliżonych porach.
Należy mieć jednocześnie na uwadze, że chrapanie może wskazywać też na groźny bezdech senny. Leki doraźne w tym przypadku mogą okazać się niewystarczające, dlatego ważne, by swój problem skonsultować z lekarzem. W przypadku zdiagnozowania u pacjenta bezdechu sennego konieczne może być spanie ze specjalną maską połączoną z aparatem CPAP. O konieczności stosowania tej metody powinien zdecydować lekarz po wykonaniu odpowiednich badań.