Kaszel mokry — co warto wiedzieć?
Kaszel mokry nazywany jest także kaszlem produktywnym. Cechą charakterystyczną dla tego rodzaju kaszlu jest obecność wydzieliny, którą dziecko odkrztusza. Wydzielina ta najczęściej jest lepka i gęsta. Może przybierać kolor biały lub żółtawy. Obecność wydzieliny to naturalna reakcja — świadczy bowiem o obecności infekcji. Kaszel mokry, w porównaniu do kaszlu suchego — jest głębszy i charakteryzuje się nieco bulgoczącym dźwiękiem.
Bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie kaszlu mokrego, bowiem ułatwi to znalezienie przyczyny i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Warto bowiem zaznaczyć, że na kaszel mokry nie należy podawać leków hamujących odruch kaszlu, bowiem może to spowodować zatrzymanie wydzieliny w drogach oddechowych, a w konsekwencji również przedłużenie infekcji.
Ze względu na czas trwania, mokry kaszel możemy podzielić na dwa rodzaje. Jest to kaszel ostry, który trwa nie dłużej niż 3 tygodnie oraz kaszel przewlekły, który trwa dłużej niż 3 tygodnie. Kaszel ostry nie jest tak groźny, jak przewlekły. Jego najczęstszą przyczyną są infekcje dróg oddechowych. Ponadto w przypadku kaszlu mokrego, można najczęściej zauważyć także inne objawy, a najczęstsze z nich to:
- stan podgorączkowy,
- ból gardła,
- ból głowy,
- drapanie w gardle,
- katar,
- zatkany nos,
- ogólne słabe samopoczucie.
Do objawów, które wymagają natychmiastowej konsultacji ze specjalistą, zaliczamy krwioplucie, duszność, problemy z połykaniem, nocne poty, utratę masy ciała czy nawracające zapalenie płuc.
Jakie mogą być przyczyny mokrego kaszlu?
Przyczyny mokrego kaszlu mogą być różne. Powstaje on na skutek drażnienia receptorów znajdujących się w przełyku. Warto zaznaczyć, że kaszel mokry jest najczęściej następstwem kaszlu suchego — w ten sposób rozwija się infekcja. Może on być szczególnie uciążliwy o poranku, bowiem to właśnie o tej porze w drogach oddechowych zalega najwięcej wydzieliny.
Najczęstsze przyczyny kaszlu mokrego to:
- infekcje bateryjne (rzadziej infekcje wirusowe),
- alergie,
- zapalenie płuc,
- zapalenie zatok,
- zapalenie krtani,
- zapalenie oskrzeli,
- wchłonięcie ciała obcego,
- zbyt długie przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- astma alergiczna.
Jak leczyć kaszel mokry?
W leczeniu mokrego kaszlu znaczenie ma nie tylko przyjmowanie odpowiednich leków, ale także szereg innych kwestii. Mowa tu np. o odpoczynku, który w trakcie infekcji ma ogromne znaczenie. Nadmierna aktywność fizyczna lub przebywanie na zewnątrz może bowiem doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia. To, co ma również ogromne znaczenie, to odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda ma ogromne znaczenie dla układu odpornościowego, a to chociażby dlatego, iż ułatwia dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Nawodnienie będzie również istotne w przypadku towarzyszącej kaszlu gorączki. Wiąże się ona z o wiele większym zapotrzebowaniem na wodę. Płyny regulują temperaturą oraz pozwalają uniknąć przegrzania organizmu.
Znaczenie ma jednak nie tylko woda, ale także herbaty i wszelkie napary, które mogą pomóc w walce z mokrym kaszlem. Bardzo ważna jest także dieta. Organizm dziecka w trakcie infekcji walczy i nie ma siły na to, by dodatkowo trawić ciężkie dania i poświęcać na to dodatkową energię. Warto więc zadbać, by maluch spożywał wyłącznie lekkostrawne potrawy, które nie obciążą organizmu. Nie można przy tym zapominać o odpowiedniej ilości posiłków i składników odżywczych — energia jest maluchowi potrzebna.
Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak w przypadku zarówno kaszlu mokrego, jak i innych objawów związanych z przeziębieniem — pomocna może okazać się także kąpiel. Para pozytywnie wpłynie na drogi oddechowe dziecka, a sam przebieg choroby będzie lżejszy. Należy jedynie pamiętać, że żadna z tych metod nie zastąpi leków i to właśnie one są najskuteczniejsze w walce z mokrym kaszlem. Wspomniane sposoby mogą być jedynie dodatkiem.
Jakie syropy dla dzieci oferujemy?
Nasza oferta obejmuje przeróżne syropy na kaszel mokry dla dzieci. Jest na tyle szeroka, że bez problemu znajdziesz produkt odpowiadający potrzebom Twojego malucha. Jednym z dostępnych preparatów jest Ambroksol. To syrop o smaku bananowym, zawierający w swoim składzie przede wszystkim chlorowodorek ambroksolu. Wykazuje działanie wykrztuśne oraz mukolityczne. Zwiększa ilość wydzieliny w drogach oddechowych i zmniejsza jej lepkość. Lek ten może być podawany dzieciom już od 1. roku życia.
Kolejnym skutecznym produktem jest Bronchosol, jednak został stworzony z myślą o nieco starszych dzieciach, bo od 4. roku życia. W jego składzie znajdziemy m.in. wyciąg z ziela tymianku i korzenia pierwiosnka. To idealny preparat na kaszel i utrudnione odkrztuszanie. Poza tym środkiem proponujemy także syropy innych, znanych marek, takich jak Bobolen, Apitussic, Deflegmin, Dicotuss, Fluimucil czy Mucosolvan. Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą. Produktów jest naprawdę wiele!