Lek Flegamina Baby w postaci roztworu kropli doustnych z bromoheksyny chlorowodorkiem to produkt upłynniający zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i działający wykrztuśnie, który może być stosowany na kaszel mokry u dzieci w wieku 2-6 lat. Na co jest Flegamina Baby? Wskazaniem do stosowania leku u dzieci są ostre oraz przewlekłe choroby dróg oddechowych, w przypadku których występują zaburzenia odkrztuszania i usuwania z dróg oddechowych zalegającego śluzu. Substancja czynna leku upłynnia wydzielinę, która zalega w drogach oddechowych, a oprócz tego ma działanie wykrztuśne, dzięki czemu pomaga w oczyszczeniu dróg oddechowych, zwiększając efektywność kaszlu.
W opakowaniu znajduje się 30 ml roztworu kropli doustnych Flegamina Baby. W skład 1 ml roztworu (20 kropli) wchodzą 2 mg bromoheksyny chlorowodorku, a także składniki pomocnicze. Produkt w swoim składzie zawiera 96-procentowy etanol, a dodatkowo parahydroksybenzoesan metylu i propylu. W 1 ml kropli znajduje się 40 mg etanolu 96%, co oznacza, że maksymalna jednorazowa dawka (25 kropli) zawiera 50 mg alkoholu (96% etanolu). Odpowiada to 1,25 ml piwa i 0,5 ml wina i jest to tak mała dawka, że nie będzie dawać zauważalnych skutków. Parahydroksybenzoesany metylu i propylu mogą natomiast przyczyniać się do wystąpienia reakcji alergicznych.
Przed podaniem dziecku kropli Flegamina Baby, należy zapoznać się z ich ulotką. Dawkowanie opisane w ulotce, które dotyczy stosowania produktu leczniczego Flegamina Baby u dzieci w wieku 2-6 lat, to 20-25 kropli podawane w częstotliwości 3 razy na dobę. Między kolejnymi dawkami leku należy zachować równe odstępy czasowe i nie powinno się stosować dawek większych od wskazanych. Krople Flegamina Baby należy podawać dziecku po posiłku i nie powinny być stosowane bezpośrednio przed snem. Bez kontroli lekarza lek nie powinien być stosowany dłużej niż 3-5 dni.
Stosowanie leku Flegamina Baby może wiązać się z tym, że u niektórych pacjentów wystąpią działania niepożądane. Skutki uboczne Flegamina Baby nie występują jednak u każdego, a częstotliwość ich występowania opisano szczegółowo w dołączonej do opakowania ulotce. Niezbyt często lek powoduje biegunkę, ból w górnej części brzucha, a także nudności i wymioty. Rzadko natomiast powoduje wysypkę i pokrzywkę, ponadto rzadko może prowadzić do reakcji nadwrażliwości. W ulotce opisano też działania niepożądane leku o nieznanej częstości występowania. Należy do nich niestrawność i nadmierne pocenie się, a poza tym ból i zawroty głowy. Możliwy jest też wzrost aktywności enzymów wątrobowych, skurcz oskrzeli, czy też ciężkie reakcje skórne i reakcje anafilaktyczne.
Przeciwwskazania leku Flegamina Baby obejmują nadwrażliwość na bromoheksyny chlorowodorek lub składniki pomocnicze roztworu. Produkt nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Nie należy łączyć kropel Flegamina Baby z lekami przeciwkaszlowymi. Należy też ostrożnie łączyć produkt z lekami cholinolitycznymi, salicylanami i innymi NLPZ, a także z niektórymi antybiotykami.
Skład
- Substancją czynną leku jest bromoheksyny chlorowodorek.
- 1 ml roztworu (20 kropli) zawiera 2 mg bromoheksyny chlorowodorku.
- Pozostałe składniki to: propylu parahydroksybenzoesan, metylu parahydroksybenzoesan, etanol 96%, kwas solny 0,1 N, woda oczyszczona
Wskazania i działanie
- Flegamina Baby zawiera jako substancję czynną bromoheksyny chlorowodorek, który jest lekiem wykrztuśnym, upłynniającym wydzielinę z dróg oddechowych. Lek ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie oskrzeli.
- Wskazaniem do stosowania leku Flegamina Baby są ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych, przebiegające z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.
- Lek Flegamina Baby jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Flegamina Baby:- jeśli pacjent ma uczulenie na bromoheksyny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- u dzieci w wieku poniżej 2 lat
Dawkowanie
Zalecana dawka:
dzieci w wieku od 2 do 6 lat: 20 do 25 kropli 3 razy na dobę.
Maksymalny zalecany czas stosowania leku Flegamina Baby bez kontroli lekarskiej wynosi 3 do 5 dni.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Niezbyt często (mogą występować u nie więcej niż 1 na 100 osób):- ból w górnej części brzucha, nudności, wymioty, biegunka.
Rzadko (mogą występować u nie więcej niż 1 na 1000 osób):- reakcje nadwrażliwości,
- wysypka, pokrzywka.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):- reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy (szybko postępujący obrzęk skóry, tkanki podskórnej, błony śluzowej lub tkanki podśluzówkowej) i świąd,
- ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica),
- ból głowy, zawroty głowy,
- skurcz oskrzeli,
- nadmierne pocenie się,
- niestrawność,
- zwiększona aktywność enzymów wątrobowych
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.