Jedną z częstych przyczyn bólu zęba jest próchnica. Choroba ta wywoływana jest przez bakterie. Nieleczona może powodować nie tylko uczucie silnego bólu – może stać się też przyczyną kolejnych problemów z zębami oraz dziąsłami. Powstaje w następstwie działania kwasów, które wytwarzają bakterie znajdujące się w płytce nazębnej, co prowadzi do uszkodzeń struktury zęba. Inną przyczyną bólu zęba może być nadwrażliwość na gorące lub zimne napoje. Pęknięcie szkliwa oraz ubytki niepróchnicowego pochodzenia to kolejne możliwe przyczyny bólu zęba. Taki stan może być też efektem powiększonych węzłów chłonnych, poza tym może być związany z utrudnionym wyrzynaniem się zęba. Ból zęba może być efektem zapalenia przyzębia oraz zapalenia ucha lub zatok szczękowych – niekiedy stan zapalny zatok powoduje ból w obrębie całej jamy ustnej.
Bez względu na intensywność, z jaką odczuwalny jest ból zęba, stan ten zawsze powinien zostać skonsultowany z lekarzem stomatologiem. Jeśli domowe sposoby na ból zęba nie przyniosą zamierzonych efektów, rozwiązaniem czasowym mogą okazać się też tabletki na ból zęba. Na rynku dostępne są między innymi leki na stany zapalne zębów bez recepty, poza tym w aptekach znaleźć można też niejeden skuteczny lek na ból zęba u dziecka, który może złagodzić towarzyszące młodszym pacjentom dolegliwości. Leki te nie zastąpią wizyty u lekarza – tej nie warto odwlekać, gdyż problem z czasem może się nasilać.
Domowe sposoby na ból zęba i leki na stan zapalny zęba
Ból zęba to nieprzyjemna dolegliwość, która może pojawiać się też po niektórych zabiegach dentystycznych. W przypadku dolegliwości bólowych o lekkim nasileniu sprawdzić się mogą domowe sposoby, jednak powinny być one traktowane przede wszystkim jako wsparcie terapii zaleconej przez stomatologa. Jeśli pacjent nie ma w apteczce silnego leku przeciwbólowego na ból zęba, ulgę przy dokuczliwym bólu przynieść mogą zimne okłady. Przykłada się je na zewnętrzną część policzka na kilkanaście minut, po czym robi się kilkunastominutową przerwę. Lód można też umieścić w plastikowym woreczku, owinąć ściereczką i położyć bezpośrednio na bolący ząb. Zimne okłady mają przede wszystkim łagodzić ból zęba, jednak nie eliminują przyczyny bólu. W łagodzeniu objawów bólu zęba mogą się sprawdzić również goździki, które wykazują dodatkowo działanie antyseptyczne. W aptekach dostępne są oleje goździkowe, którymi można posmarować bolące miejsce.
Innym domowym sposobem na ból zęba jest woda z solą i jodyną, którą można wypłukać jamę ustną. Jodyna wykazuje właściwości przeciwbólowe, poza tym stosowanie jej może pomóc z eliminacji bakterii oraz grzybów. Podobne właściwości wykazuje napar z szałwii, który przeznaczony jest do płukania jamy ustnej. Ból zęba może też złagodzić woda utleniona, która przy okazji eliminuje bakterie. Na dolegliwości bólowe może się sprawdzić ponadto czosnek, który można obtoczyć w soli i w takiej postaci przyłożyć do bolącego zęba. Jeśli domowe metody nie przyniosą oczekiwanych efektów, postawić można na lek przeciwzapalny na zęba. Działanie przeciwzapalne, a przy tym przeciwbólowe wykazuje między innymi ibuprofen, naproksen sodowy oraz diklofenak. Są to jednak wciąż rozwiązania, które mogą działać objawowo, ale nie wyeliminują problemu, jakim jest np. próchnica – w tej sytuacji wizyta u stomatologa to konieczność.
Jakie tabletki na ból zęba wybrać?
Bez względu na intensywność, z jaką odczuwalny jest ból zęba, stan ten powinien zostać skonsultowany z lekarzem stomatologiem. W przypadku dolegliwości bólowych o lekkim nasileniu mogą się sprawdzić domowe sposoby, jednak powinny być one traktowane jako wsparcie terapii zaleconej przez stomatologa. Jeśli domowe sposoby na ból zęba okażą się nieskuteczne, rozwiązaniem mogą okazać się tabletki na ból zęba. W aptekach znaleźć można lek na ból zęba w postaci tabletek, kapsułek, syropu oraz maści.
Wiele osób sięga również po lek na ból ósemki, gdyż ich wyrzynanie się może powodować silne dolegliwości bólowe. Ósemki to ostatnie rosnące u człowieka zęby, które wyrastają najczęściej między 17. a 25. rokiem życia. Są też osoby, u których zęby mądrości mogą wyrzynać się do 40. roku życia. Do najczęstszych objawów rosnących zębów mądrości zalicza się trwający od kilku do kilkunastu dni (niekiedy nawet do kilku tygodni) ból, który może promieniować również na uszy oraz migdałki, poza tym u części osób pojawiać się może krwawienie. Swędzenie, obrzęki oraz stany zapalne z wydzieliną ropną to kolejne objawy towarzyszące wyrzynającym się zębom mądrości. Ósemki wyrastają etapami, a okres wzrostowy trwać może nawet 3 lata. Oprócz leków na ból ósemki stosuje się też maści łagodzące. Jeśli po zastosowaniu leków dolegliwości bólowe nadal nie ustępują, konieczne może okazać się usunięcie ósemki.
Do wyboru jest wiele leków na ból zęba o zróżnicowanych składach i dawkach – „forte”, „max” oraz „sprint”, które różnią się siłą oraz szybkością działania. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się stosowanie czopków na ból zęba, w skład których wchodzi paracetamol lub ibuprofen.
Najlepsze tabletki na ból zęba czyli jakie?
Ból zęba, w przeciwieństwie do bólu głowy, ma charakter przewlekły. Apteki internetowe mają szeroki wybór leków na zęby, do których zalicza się między innymi tabletki, w tym tabletki musujące, maści, kapsułki oraz granulaty do sporządzenia roztworu. Na rynku dostępne są produkty, które zawierają w składzie substancje czynne, takie jak ibuprofen, ketoprofen, kwas acetylosalicylowy, naproksen oraz deksketoprofen w postaci deksketoprofenu z trometamolem. Tabletka na ból zęba zawierająca w składzie takie substancje czynne może się sprawdzić zwłaszcza na ostry ból zęba. Czym powinna charakteryzować się najlepsza tabletka na ból zęba? Produkty na ból zęba powinny działać możliwie najszybciej, poza tym powinny utrzymywać to działanie przez jak najdłuższy czas. Leki na bolące zęby powinny być też bezpieczne w stosowaniu, a także posiadać jak najmniej przeciwwskazań do stosowania i skutków ubocznych. Dobrze też, by miały nie tylko właściwości przeciwbólowe, ale również przeciwzapalne.
Jeśli u pacjenta rozwinie się zgorzel miazgi, konieczne może okazać się zastosowanie silnego leku przeciwbólowego na zęby. Pod pojęciem „zgorzel miazgi” kryją się stany zapalne oraz martwicze miazgi, które z czasem prowadzą do rozpadu gnilnego miazgi komorowej lub kanałowej. Najbardziej charakterystycznym objawem zgorzeli miazgi jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z jamy ustnej, który przyjmuje formę zapachu gnilnego. Przyczyną schorzenia są bakterie beztlenowe, które dostały się do miazgi zęba. Przy tego rodzaju schorzeniach sprawdzić się mogą też okłady chłodzące. W naszej aptece internetowej dostępne są między innymi leki na stany zapalne zębów bez recepty, jednak nie należy traktować ich jako zamiennika kontaktu ze stomatologiem, a raczej jako dodatkowe wsparcie w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty. Leczenie stomatologiczne w większości przypadków jest niezbędne, by skutecznie pozbyć się przyczyny bólu zęba.
Zamrażacz na ból zęba – co to jest i w jaki sposób go używać?
Środki przeciwbólowe mają wiele postaci. W przypadku uciążliwego bólu oraz nadwrażliwości pomocny może okazać się zamrażacz na ból zęba, czyli produkt, który działa miejscowo. W aptekach dostępny jest w postaci sprayu, który działa zewnętrznie. Bardzo dobrze sprawdzi się między innymi przy dyskomforcie odczuwanym podczas picia ciepłych lub zimnych napojów, poza tym znajduje zastosowanie przy odczuwalnym dyskomforcie podczas spożywania ciepłych lub zimnych dań. Może okazać się też dobrym rozwiązaniem przy różnego rodzaju podrażnieniach dziąseł. Zamrażacze do zębów dostępne są zwykle w postaci buteleczek zakończonych specjalną rurką, która ułatwia aplikację produktu. Zamrażacz jest łatwy w użyciu – wystarczy nacisnąć aplikator, by produkt wydostał się na zewnątrz. Stosuje się go miejscowo – zarówno dawkowanie, jak i częstotliwość stosowania podane są w treści ulotki dołączonej do opakowania.
Profilaktyka bólu zęba – co oprócz leków na stan zapalny zęba?
W celu uniknięcia uciążliwego bólu zęba bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Podstawowym działaniem profilaktycznym jest dbałość o prawidłową higienę jamy ustnej. W tym celu, oprócz odpowiedniego wyboru pasty do zębów i regularnego szczotkowania zębów, które powinno odbywać się minimum dwa razy dziennie i trwać około 3 minut, warto stosować nici dentystyczne. Ich zadanie polega na usuwaniu gromadzących się w przestrzeniach międzyzębowych resztek jedzenia. Warto też postawić na płyny do płukania jamy ustnej. Mają one za zadanie zredukować płytkę nazębną, poza tym zapewniają pomoc w utrzymaniu czystości i świeżości jamy ustnej. Na rynku dostępne są zarówno płyny do płukania jamy ustnej dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ostateczny efekt działania płynów do płukania jamy ustnej uzależniony jest przede wszystkim od tego, w jaki sposób preparat będzie stosowny. W naszej ofercie znaleźć można różnego rodzaju płyny do płukania jamy ustnej, które pomagają w zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej i zdrowych dziąseł.
Nie należy zapominać też o regularnym kontrolowaniu stanu uzębienia w gabinecie dentystycznym, by pacjentowi nie był w przyszłości potrzebny żaden lek na ból zęba. Dobrze trzymać się zasady, by do dentysty chodzić, gdy jeszcze zęby nie bolą – gdy pojawia się już ból, leczenie jest znacznie trudniejsze. Jeśli chodzi o prewencję, zaleca się również spożywanie produktów mlecznych, poza tym pomóc może żucie twardych, włóknistych pokarmów, które dokładnie oczyszczają zęby. Ograniczać należy również jedzenie słodyczy, które przez długi czas przebywają w jamie ustnej. Do takich produktów zalicza się między innymi lizaki, landrynki czy też toffi. Do problemów z zębami przyczynić się mogą też owoce suszone i kandyzowane, chipsy oraz nadmierne spożywanie alkoholu.
Lek przeciwbólowy na zęba – kiedy mogą pojawiać się skutki uboczne?
Wiele osób nie zastanawia się nad skutkami ubocznymi, które mogą wiązać się ze stosowaniem leków na ból zęba. Bezpieczny dla zdrowia może okazać się jednak wyłącznie odpowiednio dobrany lek na ból zęba, który stosowany jest we właściwy sposób. Zbyt częste przyjmowanie leków, nadużywanie ich oraz stosowanie zbyt długo i w niewłaściwy sposób prowadzić może do pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych. Mogą one pojawić się też w następstwie nieprzestrzegania zaleceń znajdujących się w ulotce dołączonej do opakowania leku.
Stosując tabletki na ból zęba, należy pamiętać, że zwiększenie maksymalnej dobowej dawki farmaceutyków nie spowoduje zwiększenia skuteczności leku, a może prowadzić do objawów przedawkowania. Bezpieczeństwo stosowania leków zwiększyć można przez dostosowanie substancji czynnej do rodzaju bólu, a także do wieku osoby mającej problemy z zębami oraz do jej ogólnego stanu zdrowia. Przeciwwskazaniem do stosowania leków na ból zęba jest przede wszystkim nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, a nawet przypuszcza, że może być w ciąży, przed zastosowaniem leków na ból zęba powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Również przed podaniem leku dzieciom zawsze konieczna jest konsultacja lekarska.