Lek Etopiryna Extra w postaci tabletek to produkt wieloskładnikowy z paracetamolem, kwasem acetylosalicylowym i kofeiną o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym, który może być stosowany przez pacjentów dorosłych oraz młodzież powyżej 16. roku życia. Na co jest Etopiryna Extra? Wskazaniem do stosowania leku są dolegliwości bólowe różnego pochodzenia. Tabletki Etopiryna Extra wskazane są szczególnie w przypadku bólów głowy (w tym zwłaszcza migrenowych), a także przy innego pochodzenia dolegliwości bólowych umiarkowanego nasilenia, szczególnie jeśli są związane ze stanem zapalnym.
W opakowaniu znajduje się 20 tabletek Etopiryna Extra. W skład 1 tabletki wchodzi 250 mg kwasu acetylosalicylowego oraz 200 mg paracetamolu, a oprócz tego 50 mg kofeiny. Skład leku uzupełniają substancje pomocnicze. Przed zastosowaniem leku Etopiryna Extra należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Jeśli lekarz nie wskaże inaczej, należy przestrzegać zaleceń zawartych w ulotce. Tabletki Etopiryna Extra są przeznaczone do przyjmowania doustnego i powinny być stosowane po posiłkach, a dodatkowo należy popić je dużą ilością wodą. W przypadku pacjentów dorosłych oraz młodzieży powyżej 16. roku życia rekomendowane dawkowanie Etopiryny Extra to 1–2 tabletki przyjmowane w częstotliwości 3 razy na dobę. Zaleca się każdorazowo przyjmowanie możliwie najmniejszej skutecznej dawki leku. Nie powinno się też przyjmować więcej niż 6 tabletek leku na dobę. Produkt jest przeznaczony do doraźnego stosowania i bez konsultacji z lekarzem nie należy z niego korzystać dłużej niż przez 3 dni. Jeśli czas ten będzie niewystarczający, by objawy zniknęły lub te się wręcz nasilą, należy skonsultować się z lekarzem.
Stosowanie leku Etopiryna Extra może wiązać się z tym, że u niektórych pacjentów wystąpią działania niepożądane. Należy do nich zaliczyć między innymi ciężkie reakcje skórne i gorączkę, a także bóle głowy i bezsenność. Lek może powodować małopłytkowość i zaburzenia widzenia, poza tym może przyczyniać się do wystąpienia szumów usznych i zawrotów głowy. Lek może powodować u niektórych pacjentów niestrawność, poza tym może powodować białkomocz, obrzęki i niewydolność serca. Inne skutki uboczne to między innymi śródmiąższowe zapalenie nerek. Pozostałe możliwe działania niepożądane leku można sprawdzić w ulotce produktu.
Lek Etopiryna Extra ma przeciwwskazania. Nie powinni przyjmować go pacjenci nadwrażliwi na paracetamol, kofeinę lub kwas acetylosalicylowy. Nie należy też stosować go przy nadciśnieniu tętniczym lub niewydolności serca, poza tym nie jest wskazany u pacjentów pobudzonych psychoruchowo. Lek Etopiryna Extra jest przeciwwskazany przy nieswoistym zapaleniu jelit, zaburzeniach krzepnięcia krwi, a oprócz tego przy młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz toczniu układowym. Nie należy korzystać z niego przy niewydolności wątroby, a także w innych przypadkach, które zostały szczegółowo wymienione w ulotce dołączonej do opakowania leku.
Opis - Etopiryna extra x 20 tabl
Skład i postać: Każda tabletka zawiera 250 mg kwasu acetylosalicylowego (Acidum acetylsalicylicum), 200 mg paracetamolu (Paracetamolum), 50 mg kofeiny (Coffeinum). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: olej rycynowy uwodorniony. Tabletka. Tabletki podłużne, koloru białego do żółtego, obustronnie wypukłe.
Wskazania: Bóle głowy, w szczególności bóle migrenowe, oraz inne bóle o umiarkowanym nasileniu, zwłaszcza pochodzenia zapalnego.
Składniki - Etopiryna extra x 20 tabl
Acetylsalicylic Acid
Stosowanie - Etopiryna extra x 20 tabl
Sposób użycia: Stosować w/g zaleceń lekarza
Szczegółowy sposób użycia znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania.
Przechowywanie - Etopiryna extra x 20 tabl
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Przeciwwskazania - Etopiryna extra x 20 tabl
Przyjmowanie produktu w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Kwas acetylosalicylowy może wywołać atak astmy u nadwrażliwych pacjentów. Bardzo rzadko po przyjęciu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych, które mogą być śmiertelne jak zespół Stevensa-Johnsona. Przyjmowanie produktu należy przerwać po pojawieniu się pierwszych zmian na skórze jak wysypka, zmian na błonach śluzowych lub jakichkolwiek innych objawów nadwrażliwości. Pacjenci z nieswoistym zapaleniem jelit, zaburzeniami krzepnięcia krwi, astmą lub chorobą alergiczną w wywiadzie powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia. Pacjenci w podeszłym wieku. Wraz z wiekiem wzrasta częstotliwość występowania działań niepożądanych charakterystycznych dla NLPZ, zwłaszcza krwawienia wewnątrzjelitowego i perforacji jelit, które mogą być śmiertelne. Produktu nie należy stosować u pacjentów przyjmujących doustne leki przeciwcukrzycowe z grupy pochodnych sulfonylomocznika, ze względu na ryzyko nasilenia działania hipoglikemizującego, oraz u chorych przyjmujących leki przeciw dnie moczanowej. Ponieważ kwas acetylosalicylowy i jego metabolity wydalają się z moczem istnieje większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i z przewlekłą niewydolnością nerek. U pacjentów z młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów, z układowym toczniem rumieniowatym, ze współistniejącym uszkodzeniem wątroby zwiększa się toksyczność salicylanów - u tych pacjentów należy wykonać próby czynnościowe wątroby. Produkt stosować ostrożnie u pacjentów z hipoprotrombinemią w wywiadzie, niedoborem witaminy K, trombocytopenią, ciężkim uszkodzeniem nerek i leczonych produktami działającymi przeciwzakrzepowo. Kwas acetylosalicylowy należy odstawić na 5-7 dni przed planowanym zabiegiem operacyjnym, z uwagi na zmniejszenie krzepliwości krwi i zwiększone ryzyko krwawienia. Zachować ostrożność podczas stosowania z metotreksatem w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień, ze względu na nasilenie toksycznego działania metotreksatu na szpik kostny. Jednoczesne stosowanie z metotreksatem w dawkach większych niż 15 mg na tydzień jest przeciwwskazane. Ostrożnie stosować w przypadku: krwotoków macicznych, nadmiernego krwawienia miesiączkowego, stosowania wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej, dny, skazy moczanowej, nadciśnienia oraz niewydolności serca u pacjentów z krwawieniem wewnątrzczaszkowym. Podczas leczenia kwasem acetylosalicylowym nie należy spożywać alkoholu, ponieważ istnieje większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych na przewód pokarmowy oraz zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby. Szczególnie ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u pacjentów głodzonych i regularnie spożywających alkohol. U pacjentów w podeszłym wieku należy stosować mniejsze dawki i zwiększyć odstępy między kolejnymi dawkami kwasu acetylosalicylowego. U pacjentów tych częściej występuje podrażnienie błony śluzowej żołądka i krwawienia z przewodu pokarmowego. Może się również zmienić farmakokinetyka kwasu acetylosalicylowego. Istnieją dowody na to, że leki hamujące cyklooksygenazę (syntezę prostaglandyn) mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu leczenia. Ze względu na ryzyko przedawkowania nie należy stosować produktu leczniczego jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol i (lub) kwas acetylosalicylowy i (lub) kofeinę. Należy unikać jednoczesnego stosowania produktu Etopiryna Extra z NLPZ w tym z lekami hamującymi cyklooksygenazę. Należy zachować ostrożność u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i (lub) niewydolnością serca, gdyż w związku ze stosowaniem NLPZ obserwowano zatrzymanie płynów i obrzęki. Produkt należy stosować ostrożnie u pacjentów pobudzonych psychoruchowo. Jednoczesne, długotrwałe stosowanie paracetamolu oraz kwasu acetylosalicylowego w dużych dawkach zwiększa ryzyko wystąpienia nefropatii analgetycznej. Wpływ na wyniki badań laboratoryjnych. Stosowanie paracetamolu może być przyczyną niemiarodajnych wyników w testach określających stężenie kwasu moczowego (metoda z kwasem fosforowolframowym) oraz stężenia cukru we krwi (metoda oksydaza-peroksydaza). Notowano przypadki kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową (HAGMA, ang. high anion gap metabolic acidosis) spowodowanej przez kwasicę piroglutaminową u pacjentów z ciężką chorobą, taką jak ciężkie zaburzenie czynności nerek i posocznica, lub u pacjentów z niedożywieniem lub z innymi źródłami niedoboru glutationu (np. przewlekły alkoholizm), leczonych paracetamolem w dawce terapeutycznej stosowanym przez dłuższy czas, lub skojarzeniem paracetamolu i flukloksacyliny. Jeśli podejrzewa się występowanie HAGMA spowodowanej przez kwasicę piroglutaminową, zaleca się natychmiastowe przerwanie przyjmowania paracetamolu i ścisłą obserwację pacjenta. Pomiar 5-oksoproliny moczowej może być przydatny do identyfikacji kwasicy piroglutaminowej jako głównej przyczyny HAGMA u pacjentów z wieloma czynnikami ryzyka. Produkt zawiera olej rycynowy uwodorniony, który może powodować niestrawność i biegunkę.
Producent - Etopiryna extra x 20 tabl
Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.