Co wpływa na płodność u mężczyzny?
Jeśli chcemy ocenić funkcje rozrodcze, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Pomoże określenie diety i stylu życia, uwarunkowań genetycznych, infekcji i zaburzeń hormonalnych. W wielu przypadkach można samemu zadbać o płodność, dzięki odpowiedniemu, zdrowemu stylowi życia. Wskazany jest umiarkowany ruch, bez przeforsowywania organizmu. Zarówno mężczyźni otyli, jak i bardzo szczupli mają gorsze parametry nasienia, dlatego warto dbać o utrzymanie BMI na odpowiednim poziomie.
W diecie mężczyzny starającego się o dziecko powinien znaleźć się cynk, który wspomaga produkcję testosteronu, selen jako pierwiastek wspomagający produkcję plemników. Korzystnie działa również witamina E, której źródłami są oleje roślinne, orzechy laskowe, jaja czy margaryna i witamina C z cytrusów i kiszonek. Niezbędne witaminy i minerały posiadają również tabletki na płodność dla mężczyzn, których szeroki wybór jest dostępny w aptekach.
Warto powstrzymać się też od alkoholu, stosowania anabolików i palenia papierosów, ponieważ upośledza to funkcje jąder i pogarsza objętość nasienia i liczbę plemników.
Płodność u kobiety
Czynników wpływających na płodność u kobiet jest znacznie więcej niż w przypadku mężczyzn. Najważniejszym czynnikiem warunkującym zdolności rozrodcze jest wiek. Największa płodność przypada na 20 – 25 rok życia i stopniowo zmniejsza się do 35 roku życia, kiedy następuje nagły spadek szans na urodzenie dziecka. Po 45 roku życia szanse na poczęcie są minimalne.
Inne czynniki wpływające na możliwości reprodukcyjne to:
- masa ciała (otyłość i niedowaga),
- palenie papierosów,
- sposób odżywiania,
- nadużywanie alkoholu,
- brak aktywności fizycznej,
- siedzący tryb życia,
- zanieczyszczenie środowiska,
- leki,
- kofeina,
- próchnica,
- stres,
- uwarunkowania genetyczne,
- antykoncepcja hormonalna,
- nieodpowiednie ubranie i bielizna,
- zbyt mała ilość snu.
Jak widać, większość czynników jest od nas zależna i można samodzielnie wpłynąć na możliwości poczęcia potomstwa. Można również zdecydować się na dostępne w aptekach tabletki na płodność dla kobiet, które wesprą organizm i w połączeniu z odpowiednią dietą uzupełnią niedobory niezbędnych składników odżywczych.
Skuteczne witaminy na płodność
Jest wiele witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na organizm człowieka starającego się o dziecko. Najczęściej polecanym suplementem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn jest kwas foliowy. Minimalizuje on potencjalne wady cewy nerwowej i wady serca u płodów. Zalecana dzienna dawka to 4 mg kwasu foliowego, którą rekomenduje się zażywać już trzy miesiące przed ciążą, z uwagi na to, że dojrzewanie spermy trwa około 80 dni.
Antyoksydanty walczą z wolnymi rodnikami, wywołanymi stresem oksydacyjnym. Ten stres może przyczynić się do pogorszenia jakości komórek jajowych, uszkodzenia jajowodów czy zaburzeń menstruacyjnych. Leki wspomagające płodność zawierające antyoksydanty są znakomitym sposobem na polepszenie płodności zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Antyoksydanty naturalnie występują w jagodach, dyni, marchwi, szpinaku, orzechach i herbacie.
Witamina D – wspomaga tworzenie hormonów płciowych, co ma wpływ na równowagę hormonalną i owulację. Pomaga także w produkcji progesteronu – niezbędnego hormonu ciążowego wydzielanego przez jajniki i odpowiadającemu za przygotowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Witaminę D znajdziemy w promieniach słonecznych, tłustych rybach i tranie.
Inne istotne składniki, witaminy i minerały w diecie rodziców planujących dziecko to L-arginina, witamina C, witamina A, witamina E, cynk, selen, witamina B4 (cholina), B6, B12. Wśród preparatów aptecznych znajdziemy tabletki na płodność, dostępne bez recepty, które dzięki zawartym w nich składnikom wpływają pozytywnie na funkcje rozrodcze kobiet i mężczyzn.
Suplementy na płodność
Producenci leków i suplementów rozumieją skalę problemu niepłodności i starają się wesprzeć starania przyszłych rodziców swoimi preparatami. W szerokiej ofercie suplementów na płodność znajdziemy preparaty zawierające składniki takie jak:
- selen,
- kwas foliowy,
- witaminy z grupy B (B1, B2, B3 B5, B6, B12),
- witaminę C,
- witaminę E,
- cynk,
- wyciąg z korzenia maca,
- wyciąg z korzenia żeń-szenia,
- wyciąg z owoców i ziela buzdyganka ziemnego.
Dostępne są również domowego użytku testy płodności dla mężczyzn, które w szybki sposób określają stężenie plemników w spermie, co określa stan płodności mężczyzny. Są wygodne i dyskretne, dokładne nawet w 98% i oznaczają prawidłowy i niski poziom plemników.