Informacje dla kobiet w ciąży, które mają objawy przeziębienia
W czasie ciąży najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie starych, sprawdzonych sposobów naszych babć. Mleko z miodem, płukanie gardła solą fizjologiczną – te sposoby nie niosą ze sobą żadnego ryzyka, natomiast pozwalają pozbyć się przeziębienia już po trzech dniach kuracji. Nie oznacza to, że przyszła mama nie może wspomóc się preparatami z apteki. Większość z tych produktów zawiera zupełnie naturalne składniki, takie same jak te, których nasze babcie używały do leczenia przeziębień, czyli czosnek, syrop z malin, kwiat lipy, imbir, cytryna czy miód. W ciąży ważniejsze jest, aby ulżyć takim dolegliwościom jak bóle lub gorączka, które mogą spowodować stres u płodu, niż za wszelką cenę unikać leków, które są przebadane i bezpieczne dla kobiet ciężarnych. W ciąży nie wolno stosować leków z pseudoefedryną, ibuprofenem lub ketoprofenem. Kwas acetylosalicylowy podaje się wyłącznie za zgodą lekarza.
Naturalne sposoby radzenia sobie z infekcją w ciąży
Przede wszystkim jeśli jest to możliwe, zostań w domu. Nie musisz leżeć w łóżku, jeśli nie masz gorączki. Ważne jest to, aby po prostu zwolnić tempo. Nie stój godzinami w kuchni i nie bierz się za mycie okien czy generalne porządki w domu. Zarówno przegrzanie organizmu, jak i jego oziębienie ma negatywny wpływ i sprzyja rozwojowi przeziębienia. Jeżeli przeziębieniu towarzyszy gorączka i kaszel, najlepszym rozwiązaniem jest wygrzanie się w łóżku. Suche powietrze w mieszkaniu powoduje, że ból gardła i pieczenie są bardziej odczuwalne, a nos się zatyka. Wysuszona śluzówka nosa, powoduje, że jest ona bardziej podatna na zakażenia bakteryjne, dlatego pamiętaj o nawilżaniu. Istotne jest picie dużej ilości wody, najlepiej niskozmineralizowanej lub niskosodowej naturalnej wody źródlanej. Nie przegrzewaj mieszkania. Temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać 18-20 stopni Celsjusza. Świeże powietrze udrażnia nos i pobudza układ odpornościowy, dlatego jeżeli przeziębieniu nie towarzyszy nic innego poza katarem, warto wyjść na spacer.
Kobiety w ciąży powinny również pamiętać o odpowiedniej ilości snu i wysypianiu się. W diecie przyszłej mamy powinna znajdować się duża ilość owoców i warzyw, najlepiej gotowanych na parze, ponieważ przygotowane w taki sposób nie tracą wartości odżywczych. Warto dodać też kiszoną kapustę, która zawiera dużą ilość witaminy C, a także czosnek, chrzan i cebulę. Suplementy diety są kolejną formą wsparcia organizmu kobiety ciężarnej. W walce z katarem korzystne są inhalacje, które można sporządzić, mieszając wodę z dodatkiem soli kuchennej, rumianku, szałwii, lawendy lub mięty. Drapanie i ból gardła można złagodzić, płucząc gardło naparem z siemienia lnianego lub rumianku.
Jeżeli domowe sposoby w żaden sposób nie pomagają, a objawy, zamiast mijać, nasilają się z dnia na dzień, to po 4-5 dniach lub jeżeli od początku choroby dokucza głównie jeden objaw np. silny ból gardła, należy udać się do internisty lub lekarza rodzinnego po silniejsze leki, ponieważ może to oznaczać pierwotną albo wtórną infekcję bakteryjną.
Każdy przewlekły stan zapalny w organizmie może przyczynić się do zwiększenia ryzyka przedwczesnego porodu oraz powikłań ciążowych.
Leki na przeziębienie dla kobiet w ciąży
Wśród preparatów bezpiecznych dla kobiet ciężarnych znajdziemy produkty na bazie naturalnych składników takich jak:
- porost islandzki, który przyczynia się do uczucia ulgi w przypadku podrażnienia gardła i krtani oraz osłania błony śluzowe dróg oddechowych.
- guma arabska – dzięki właściwościom hydrokoloidowym, osłania i powleka ochronną warstwą błony śluzowe jamy ustnej i gardła, kojąc podrażnienia i łagodząc ból,
- pelargonia afrykańska, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie dróg oddechowych,
- chrząstnica kędzierzawa – dzięki dużej zawartości polisacharydów, tworzy na błonach śluzowych jamy ustnej i gardła delikatny filtr polisacharydowy, który, długotrwale powleka i osłania wysuszoną i podrażnioną śluzówkę. Wspomaga przywrócenie równowagi i odzyskanie przez błonę śluzową pierwotnej funkcji ochronnej.
Leki na przeziębienie w ciąży mogą zawierać również wyciąg z irlandzkich glonów morskich, jony srebra, wyciąg z lipy i wyciąg z dzikiej róży.