Jak prawidłowo podać dziecku krople przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe?
Krople przeciwbólowe dla dzieci to grupa leków, które pozwalają pozbyć się dolegliwości bólowych u dziecka. Zarówno przeciwbólowe, jak i przeciwgorączkowe krople, podaje się w dokładnie ten sam sposób — doustnie. Jak prawidłowo podać dziecku tego typu lek? W pierwszej kolejności należy odmierzyć jego odpowiednią ilość. W tej kwestii warto posiłkować się dołączoną do leku ulotką. Krople można odmierzyć przy pomocy dołączonej strzykawki, kroplomierza lub miarki. Prawidłowe odmierzenie kropli ma ogromne znaczenie — przedawkowanie leku może nieść za sobą negatywne skutki.
Kiedy już odmierzyliśmy odpowiednią ilość kropli, dziecko powinniśmy wziąć na kolana oraz przytrzymać w pozycji półleżącej lub siedzącej, ale nigdy leżącej — grozi to zachłyśnięciem. Kiedy dziecko jest w odpowiedniej pozycji, należy podawać lek przy pomocy strzykawki czy też łyżki na ścianę policzka. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko wypchnięcia leku językiem. Jeśli dziecko wyrywa się czy rusza głową, a zaaplikowanie leku jest ciężkie, warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, która odpowiednio przytrzyma malucha.
Przy stosowaniu kropli przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych należy ściśle trzymać się zaleceń producenta, tak, by leki przyniosły jak najlepsze efekty. Ilość podawanych kropli uzależniona jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim wieku dziecka.
Jak działają krople przeciwbólowe?
Działanie tego typu leku uzależnione jest przede wszystkim od zawartych w nim składników. Jednym z popularniejszych preparatów, który możemy znaleźć w lekach przeznaczonych dla dzieci — jest paracetamol. Wykazuje on zarówno działanie przeciwbólowe, jak i przeciwgorączkowe. W dawkach terapeutycznych jest w pełni bezpieczny, zarówno dla dzieci, jak i noworodków czy niemowląt. Efekt przeciwbólowy paracetamolu przy jednej dawce utrzymuje się przez około 4-6 godzin, z kolei efekt przeciwgorączkowy — przez około 6-8 godzin.
Działanie paracetamolu polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn w centralnym układzie nerwowym. Poza paracetamolem, w lekach dla dzieci możemy znaleźć także ibuprofen. Zaliczany jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ibuprofen świetnie sprawdzi się w przypadku bólu zatok, stawów, zębów, pleców, a także przy przeziębieniu, grypie i gorączce. Co ważne, ibuprofen dostępny jest w wielu różnych formach. Do najpopularniejszych możemy jednak zaliczyć krople, kapsułki, a także maści i żele. Obecnie wyróżnić można kilka rodzajów ibuprofenu — to m.in. ibuprofen z lizyną i sól sodowa ibuprofenu.
Gorączka u dziecka — schemat postępowania
Pojawiająca się u dziecka gorączka zwykle martwi rodziców. Oznacza ona bowiem, iż organizm rozpoczął walkę z infekcją. Jeśli gorączka narasta stopniowa i nie jest zbyt wysoka, nie należy jej od razu zbijać. Nie ma również konieczności konsultacji ze specjalistą, chyba że gorączce towarzyszą inne, niepokojące objawy, takie jak wymioty czy wysypka. W tym czasie najlepiej jest monitorować stan dziecka, a także zadbać o jego wypoczynek i odpowiednie nawodnienie. Jeśli z kolei gorączka wynosi od 38,5 do 39 stopni, należy zacząć ją zbijać, zarówno przy pomocy domowych metod, jak i odpowiednich leków. Szczegółowe postępowanie jest jednak uzależnione od samopoczucia dziecka i towarzyszących gorączce objawów. Jeśli maluch jest naprawdę senny, obolały i przemęczony, warto podać stosowne leki oraz umówić wizytę.
Jeśli gorączka u dziecka pojawia się nagle i jest wysoka, wskazana jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Nie należy również zwlekać z podaniem odpowiednich leków. Wskazane schematy postępowania dotyczą gorączki, która pojawia się u dziecka. Jeśli tego typu stan dotyczy noworodka lub niemowlęcia, zawsze należy skontaktować się z lekarzem, niezależnie od towarzyszących objawów i samopoczucia malucha.
Zalety stosowania kropli przeciwbólowych i przeciwgorączkowych
Krople przeciwgorączkowe dla dzieci oraz krople przeciwbólowe posiadają szereg istotnych zalet. Przede wszystkim posiadają przyjemniejszą formę, niż np. tabletki czy kapsułki. Ich przyjmowanie dla dziecka jest łatwiejsze i wygodniejsze. Zminimalizowane jest również ryzyko ewentualnego zachłyśnięcia. Zdarza się, że tabletki budzą u maluchów niepokój i niechęć. Często są sporych rozmiarów. Krople są płynne. Często posiadają również przyjemny smak, który dodatkowo ułatwia ich przyjmowanie. Za przykład mogą tutaj posłużyć znajdujące się w naszej ofercie krople Pedicetamol. Ich smak jest malinowy, dzięki czemu z pewnością posmakuje każdemu dziecku! Na rynku dostępne są również preparaty w innych smakach, zatem znalezienie odpowiedniego produktu nie powinno stanowić problemu.
Co więcej, tego typu krople charakteryzują się szybkim działaniem i wysoką skutecznością. Osoby zainteresowane znajdą w naszej ofercie również szereg innych preparatów, takich jak tabletki, kapsułki czy saszetki!