Słów kilka o chorobie lokomocyjnej
Choroba lokomocyjna najczęściej pojawia się w dzieciństwie. Schorzenie to może samoistnie ustąpić, jednak nie zawsze tak się dzieje — na chorobę lokomocyjną mogą cierpieć również dorośli. Choroba lokomocyjna, zwana także komunikacyjną, a także kinetozą — to po prostu zestaw objawów pojawiających się w czasie podróży. Warto wiedzieć, że schorzenie to dotyczy wszystkich środków transportu. Są to zarówno samochody, jak i pociągi czy autobusy. W przypadku samolotów choroba ta zwana jest chorobą powietrzną, a w przypadku statków — morską. Schorzenia te mogą, lecz wcale nie muszą iść w parze z chorobą lokomocyjną.
Do najczęstszych objawów choroby lokomocyjnej zaliczamy:
- brak apetytu,
- ogólne osłabienie organizmu,
- zmęczenie,
- złe samopoczucie,
- zawroty głowy,
- nadpotliwość,
- uczucie niepokoju,
- bóle głowy,
- nudności,
- wymioty,
- bladość,
- oczopląs,
- ziewanie.
Objawy choroby lokomocyjnej
Objawy ustępują, gdy przestajemy się przemieszczać. Dodatkowo są one charakterystyczne i jeśli występują wyłącznie w trakcie podróży — nie ma konieczności przeprowadzenia dodatkowej diagnostyki. Wyjątkiem mogą być jednak przypadki, w których objawy są na tyle silne, iż prowadzą do odwodnienia. W takich sytuacjach konieczne może być dożylne podawanie płynów oraz leków przeciwwymiotnych.
Istnieje wiele metod, które pozwalają zmniejszyć tego typu objawy. Cierpiąc na to schorzenie, należy zajmować miejsce przodem do kierunku jazdy, najlepiej przy otwartym oknie lub włączonej klimatyzacji. Nie należy patrzeć zbyt długo w jedno miejsce, a jeśli tylko środek transportu to umożliwia — warto przyjąć pozycję leżącą.
Profilaktyka farmakologiczna w chorobie lokomocyjnej
W naszej aptece znajdą Państwo wiele leków, które zmniejszają dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną. Jednym z dostępnych preparatów jest Aviomarin — to jeden z najpopularniejszych leków podawanych dzieciom. Zawarty w tym preparacie dimenhydrinat wykazuje działanie przeciwuczuleniowe, przeciwwymiotne oraz delikatnie uspokajające. Preparat ten zaczyna działać już po 20-30 minutach od zażycia, z kolei efekty kliniczne zauważa się po 4-6 godzinach. Dawkowanie uzależnione jest przede wszystkim od wieku dziecka, dlatego też przed podaniem należy zapoznać się z zaleceniami producenta.
Leki na chorobę lokomocyjną dla dzieci dostępne są w różnych formach. I choć to właśnie tabletki są nam najlepiej znane, dostępne krople na chorobę lokomocyjną dla dzieci również powinny wzbudzić nasze zainteresowanie. Jednym z tego typu preparatów dostępnych w naszej ofercie są krople Anaketon. W ich składzie znajdziemy m.in. rumianek, wykazujący działanie przeciwhistaminowe, a także imbir, l-alaninę oraz witaminy B1, B2, B6. Preparat ten jest szczególnie pomocny przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, czyli wymiotach czy nudnościach.
Kolejny, dostępny w naszej ofercie lek to saszetki Domowa Apteczka Lokomoto. W ich składzie znajdziemy przede wszystkim imbir, który pomaga ograniczyć objawy związane z trawieniem. Jest to przede wszystkim złe samopoczucie, odruchy wymiotne, a także nudności.
Czy można zapobiegać objawom choroby lokomocyjnej lub całkowicie ich się pozbyć?
Zapobieganie objawom choroby lokomocyjnej jest jak najbardziej możliwe. Do najpopularniejszych metod, które poprawiają samopoczucie, zaliczamy:
- unikanie poruszania głową,
- unikanie jedzenia i picia podczas niedługich wycieczek,
- jedzenie przed podróżą wyłącznie lekkostrawnych posiłków oraz picie jedynie wody,
- unikanie siedzenia tyłem do kierunku jazdy,
- robienie postojów w trakcie podróży,
- siedzenie przy otwartym oknie,
- unikanie czytania, a także korzystania z komputera lub telefonu,
- przyjęcie pozycji leżącej lub półleżącej, jeśli tylko zachodzi taka możliwość,
- stosowanie chłodnych okładów, np. na czoło i kark,
- podróżowanie pociągiem, bowiem wówczas jest najmniej zmian kierunku jazdy.
Jeśli tylko jest taka możliwość, dziecko powinno siedzieć z przodu, obok kierowcy. W trakcie podróży nie zaleca się długotrwałego patrzenia w jedną stronę. Oczywiście oprócz tego, warto zakupić tabletki na chorobę lokomocyjną dla dzieci, bowiem to one wykazują największą skuteczność.
Czy da się wyleczyć chorobę lokomocyjną?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Objawy choroby można łagodzić, jednak nigdy nie będziemy w stanie ocenić, czy dziecko się z niej całkowicie wyleczyło. Objawy choroby lokomocyjnej mogą powracać w różnych momentach życia, nawet po wielu latach. Ponadto warto zaznaczyć, iż tego typu objawy mogą charakteryzować się różnym nasileniem. W większości przypadków zażycie odpowiednich leków w zupełności wystarcza. Podróżowanie nawet z chorobą lokomocyjną jest jak najbardziej możliwe i wcale nie wiąże się z rezygnacją ze środków transportu. W rzadkich przypadkach objawy uniemożliwiają podróżowanie, jednak wówczas warto skonsultować tę kwestię z lekarzem, który zaproponuje skuteczne działania.