Co warto wiedzieć o ząbkowaniu u niemowląt?
Obciążenie genetyczne to jeden z wielu czynników wpływających na ząbkowanie u niemowląt. Szybsze osiąganie dojrzałości zębowej może być spowodowane m.in. większą masą urodzeniową. Niektóre źródła wskazują również, iż to chłopcy zaczynają ząbkować wcześniej niż dziewczynki, jednak nie zostało to jeszcze potwierdzone.
Do najpopularniejszych objawów ząbkowania zalicza się:
- zwiększone ślinienie,
- wystawianie języka,
- niepokój,
- brak apetytu,
- nadmierne ulewanie, najczęściej spowodowane bólem w okolicy dziąseł,
- wkładanie rąk do ust,
- pocieranie okolicy policzka,
- łagodna wysypka wokół ust,
- łapanie się za uszy,
- drapanie się po twarzy.
W niektórych przypadkach może nawet pojawić się biegunka, krwawienie z dziąseł czy wymioty. Tego typu objawy są jednak rzadkością. Jeśli dziecko zaczyna wkładać ręce do ust — warto się temu bliżej przyjrzeć oraz zastanowić, czy nie świadczy to może o ząbkowaniu. Objawy ząbkowania często są mylone z normalnymi etapami rozwoju. Dziecko w tym czasie może jednak doświadczać silnego bólu, zatem warto sięgnąć po leki na ząbkowanie u dzieci. Dostępne są w różnych postaciach — to m.in. maści na ząbkowanie, spraye, a także krople. Ich stosowanie jest w stanie zagwarantować dziecku ogromną ulgę!
Domowe sposoby na ząbkowanie
Leki na ząbkowanie dla niemowląt mogą iść w parze z domowymi sposobami, które również są w stanie przynieść dziecku ogromną ulgę. Jedną z tradycyjnych metod na bolesne ząbkowanie jest skórka chleba. Ważne jest, by była ona odpowiednio duża, bowiem maluch musi ją chwycić w dłoni i podgryzać. Innym sposobem są gryzaki schłodzone w lodówce, które mogą być wypełnione wodą lub żelem. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu zabawek, a ich ceny są stosunkowo niewielkie. Wiele osób zaleca podawać maluchowi również zmrożoną marchewkę — jest to naturalna wersja gryzaka. Po wyjęciu marchewki z lodówki należy jednak odczekać odpowiednią ilość czasu, by warzywo nie było zbyt zimne.
Ciekawym sposobem na bolesne ząbkowanie jest także masaż dziąseł. Może być wykonywany palcem lub za pomocą specjalnej nakładki. Zanim jednak przystąpimy do masażu, warto się zorientować, jak powinien wyglądać. Ze względu na to, że dziąsła w okresie ząbkowania są szczególnie wrażliwe, ruchy powinny być ostrożne i delikatne. Nie mogą powodować bólu.
Leki na ząbkowanie dla dzieci — nasza oferta
W naszej ofercie znajdą Państwo przeróżne preparaty na ząbkowanie. Przykładem takiego produktu są krople Heel viburcol plus, które wykazują wyjątkowo szerokie działanie. Sprawdzają się nie tylko przy bolesnym ząbkowaniu, ale także podczas biegunki, alergii, infekcji, biegunki i kolki. Mogą okazać się przydatne także po szczepieniu malucha. Ze względu na naturalny skład, mogą być podawane dzieciom już od 3 miesiąca życia.
Oferujemy również tradycyjne żele na ząbkowanie. Jednym z nich jest preparat Calgel. Zmniejsza ból związany z ząbkowaniem, a także łagodzi podrażnienia dziąseł. Jest to środek miejscowo znieczulający, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką skutecznością. Substancje czynne zawarte w leku to przede wszystkim chlorowodorek lidokainy oraz chlorem cetylopirydyniowy.
Poza żelami proponujemy także czopki Hell viburcol compositum. Podobnie jak i wspomniane wcześniej krople tej samej marki, czopki wykazują szersze działanie, które obejmuje również dolegliwości związane z dyskomfortem jelitowym oraz wieloma innymi symptomami. Czopki różnią się od kropli przede wszystkim formą stosowania — w przypadku niektórych dzieci podawanie czopków jest prostsze i wygodniejsze!